ההקלטה מוכיחה:
צדקנו: הפמיניסטיות כלי בידי השמאל

מנכ"ל הקרן החדשה התגאה: השתמשנו בפמיניסטיות – כולל האורתודוקסיות – לצד הלהט"בים, במאבקנו נגד חוק הלאום בכנסת. פרשנות

גיל רונן , כ' באב תשע"ח

צדקנו: הפמיניסטיות כלי בידי השמאל-ערוץ 7
ההצבעה על חוק הלאום
צילום: פלאש 90

הקלטת דבריו של מנכ"ל סניף ישראל של הקרן החדשה לישראל, כפי שנחשפה בתוכנית "ריקלין וסג"ל" בערוץ 20, הוכיחה את מה שאנחנו טוענים כאן לאורך שנים רבות מאוד:

התנועה הפמיניסטית-להט"ביסטית היא זרוע של השמאל הקיצוני ומשמשת ככלי בידיו, לצד ארגונים ערביים אנטי-ציוניים. וזה כולל את הפמיניסטיות האורתודוקסיות, כפי שהמנכ"ל עצמו טרח לציין בגאווה.

בהקלטה – שנערכה לפני כמה ימים במסגרת אירוע בו שוחחו מיקי גיצין, מנכ"ל סניף ישראל של הקרן החדשה לישראל, ומנכ"ל הקרן, דניאל סוקאץ', בפני קהל – נשמע גיצין מסביר כי הקרן השתמשה בארגונים משתי התנועות הנ"ל כדי להילחם בחוק הלאום בדיונים בכנסת.

נעיר כי התרגום שלנו שונה בכמה מקומות מהתרגום בסרטון ואנו ממליצים להיצמד לטקסט הכתוב להלן.

"זה שהצלחנו לאחד את כל הקבוצות הפמיניסטיות להתבטא בנושא ביחד, כולל קבוצות פמיניסטיות אורתודוקסיות ואחרות, היה משמעותי מאוד", אמר גיצין. "פעולת הארגון היתה חשובה מאוד. אותו דבר קרה עם קהילת הלהטב"ק. היכולת שלנו להביא ארגונים מקהילת הלהטב"ק, שידברו בכנסת, הייתה מאוד משמעותית. אז לארגן קבוצות שונות כך שידברו ביחד, ולתקוף את המערכת מצדדים שונים, זה מאוד אפקטיבי בעניין הזה".

"אחד הדברים שאני יודע ש'שתיל' שלנו עשה, ביחד עם דבי [הכוונה ככל הנראה לעו"ד דבי גילד-חיו מהאגודה לזכויות האזרח, ג"ר] ואחרים, זה באמת להביא קולות שונים ולהביא ארגונים שונים שידברו ביחד. אז אחת הקבוצות שהובאו לכנסת ושאוחדו באופן מאורגן היא קבוצת הפמיניסטיות, כן? כי היינו מאוד מודאגים בנקודה מסוימת מההשלכות של החקיקה הזו לגבי זכויות נשים".

שלום עכשיו, עדאלה, סלבז

גיצין המשיך מתיאור הפעולה של הקרן בכנסת, לתיאור הפעילות בשטח. שם כבר נכנסו לפעולה גופים אחרים, המזוהים באופן יותר גלוי עם השמאל: "הדבר השני שאני חושב שהוא חשוב מאוד הוא העבודה שלנו בשטח, בהפגנות ומחאות שערכנו ברחובות. רק לפני שבועיים, הארגונים שנתמכים על ידינו, 'עומדים ביחד', התנועה הרפורמית, 'שלום עכשיו' ועוד, ארגנו יחד הפגנה בלב תל אביב".

זרוע הפעולה השלישית של הקרן היתה שימוש באנשי אקדמיה ובידוענים. "חלק גדול מהעבודה שלנו, שהיה בהחלט אפקטיבי", חשף גיצין, "היה לגרום לאנשים רבי השפעה, אנשי אקדמיה וסלבריטאים, אנשים שקולם נשמע, להתבטא נגד החקיקה וההשלכות שלה. ואני חושב שהעובדה שאנחנו עדיין שומעים על כך בחדשות, ושזה לא ירד מסדר היום בשיח המדיה, פירושה שאנשים מסוימים, בעיקר אנחנו – כשהכוונה לארגונים הנתמכים שלנו – עובדים על זה".

הסקופ הגדול

"מה שחייב להיות מבחינתנו המוצא האחרון – אבל אנחנו חייבים לעשות את זה – אלה עתירות לבית המשפט העליון", הבהיר גיצין. "בסופו של דבר, כשאנו נכשלים ורואים שהצעות חוק בלתי חוקתיות עוברות, אנחנו חייבים לעתור לבית המשפט העליון. וכפי ששמענו מדבי – העבודה של עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ואחרים עושים בנושא הזה היא באמת משמעותית [המילים הבאות אינן ברורות לגמרי אך נראה שגיצין אמר "ואנשים חוששים" – ג"ר]. וחלק מהאלמנטים ששמענו שהוצאו [מהחוק], הוצאו בגלל שהיועצים המשפטיים לכנסת אמרו 'אנחנו לא נוכל להגן על הניסוח הזה בבית המשפט העליון'".

המשפט האחרון הוא לכאורה שערורייה בפני עצמו – האם הקרן מתייעצת ביועצים משפטיים של הכנסת בתכנון פעולותיה? – אך לא נעסוק בו כרגע.

אבל הסקופ הגדול בהקלטה הוא כאמור ההודאה המפורשת שהפמיניסטיות – כולל האורתודוקסיות, כפי שהדגיש גיצין עצמו – נתפסות ע"י הקרן החדשה ככלי בעל חשיבות ראשונה במעלה במאבקה נגד מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי. הכוח שנשים יהודיות נותנות לארגוני הפמיניזם מתועל לשימוש נגד הלאומיות היהודית.

העובדה שמכל האופציות העומדות לרשותם, בחרה הקרן להשתמש דווקא בפמיניסטיות ובלהט"בים במאבק נגד חוק הלאום בכנסת מראה עד כמה התנועות הללו מרכזיות עבור מערך הכוח של השמאל. ומכל זה ניתן גם להסיק באופן לוגי: אם תילקח מארגוני הנשים של הקרן החדשה תמיכתן של הפמיניסטיות האורתודוקסיות, השמאל ייפגע אנושות.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.