חוויית הלילה של מגדל דוד עולה מדרגה

מופע חדש ומרהיב שכולו מחווה מוסיקלית ואמנותית לדמותו הייחודית של דוד בן ישי, אשר ייסד את המלוכה בירושלים לפני כשלושת אלפים שנה.

ערוץ 7 , כ"ד באב תשע"ח

לאורך ההיסטוריה האנושית אין דמות שזכתה למחוות אמנותיות רבות כל כך כדוד המלך – גדולי הציירים, הפסלים והמשוררים מכל התקופות הקדישו לו את פרי יצירתם.

כאשר כל העושר האמנותי והתרבותי הזה מוקרן עם רדת הלילה על חומות המצודה במגדל דוד נוצרת חוויה חד-פעמית, מרתקת ועוצרת נשימה. מוזיאון מגדל דוד מציע נקודת מבט עכשווית, אמנותית ומוזיקלית על סיפורו התנ"כי של המלך דוד.

המופע החדש עושה שימוש באמצעי הטכנולוגיה המתקדמים בעולם – מקרני לייזר עוצמתיים ומערכת מחשוב המפעילה 20 מקרנים, 10 נגנים, 14 מחשבים, 14 רמקולים ותשתית כבלים באורך 10 קילומטרים.

לחוויית הלילה החדשה של מגדל דוד שותפים באופן מלא משרד התיירות בראשות השר יריב לוין והמנכ"ל אמיר הלוי, ועיריית ירושלים בראשות ראש העיר ויו"ר הנהלת המוזיאון ניר ברקת.

"דוד המלך לא היה מושלם אלא אדם בשר ודם, עם מאבקים פנימיים, חולשות ופחדים. דברים שפחות מדברים עליהם בסרטים הוליוודיים או בסיפורי ילדים", אומרת רנה סיוון, היוצרת והאוצרת של חוויית הלילה החדשה במגדל דוד, המושקת בימים אלו.

"זאת הייתה נקודת המוצא שניסינו להמחיש במופע החדש, שמעבר לנרטיב הליניארי וההיסטורי של דוד המלך, מציג בעיקר את סיפורו האנושי".

חוויית הלילה החדשה במגדל דוד היא חגיגה רב-חושית המשלבת עבר, הווה ועתיד באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות בעולם. מקרני לייזר וצליל איכותי ועוצמתי משתלבים יחדיו ליצירת תחושה על-זמנית שכולה קסם וצבע ונושאים את הצופה למסע סוחף ומפעים בתוך הדרמה ההיסטורית הגדולה של המלך דוד.

המופע מציג את סיפור חייו הסוער, החל משדות בית לחם וימי נערותו כרועה אדמוני ויפה עיניים אשר נמשח למלוכה על ידי הנביא שמואל. הנער הצעיר מתגלה כלוחם אמיץ, משורר ומוזיקאי מחונן, ולימים גם כמלך ומנהיג רב תושייה – אך גם כדמות אנושית בעלת חולשות ופחדים, כמסופר במקרא ובמדרשים.

חוויית הלילה החדשה במגדל דוד, היא חגיגה רב חושית המשלבת עבר, הווה ועתיד, באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות בעולם. מקרני לייזר עוצמתיים, בליווי צליל איכותי ומרגש, משתלבים יחדיו ליצירת תחושה על זמנית, שכולה קסם וצבע. מסע סוחף ומפעים בתוך הדרמה ההיסטורית הגדולה של המלך דוד – בונה ומייסד ירושלים וראש בית המלוכה הנושא את שמו. המופע מציג את סיפור חייו הסוער של דוד המלך, החל משדות בית לחם וימי נערותו כרועה אדמוני ויפה עיניים, אשר נמשח למלוכה על ידי הנביא שמואל. הנער הצעיר התגלה כלוחם אמיץ, משורר ומוסיקאי מחונן, ולימים גם מלך ומנהיג רב תושייה. לאחר מות שאול, עת בחרו נציגי השבטים בדוד למלך, עלה דוד אל ירושלים, ונבחר לייסד בה את בירתו.

תחילתו של המופע בסיור וירטואלי בין יצירותיהם של גדולי האמנים – שאגאל, מאטיס, מיכלאנג'לו, רמברנדט ורבים אחרים. המשכו בתמונות ובאירועים מסיפור חייו הסוער של דוד המלך, המבוססים על מקורות תנ"כיים, היסטוריים וארכאולוגיים. לצד אלה שזורים במופע, באור ובצליל, מזמורי תהילים המיוחסים לדוד, והם מגיעים לשיאם בסיום המופע בחגיגה מוזיקלית עכשווית של שירי שמחה והלל למלך ולירושלים.

ה"מזמור לדוד" המפורסם, בביצועו של הזמר ארז לב-ארי ובלחן העממי המוכר והידוע, גורם לצופי המופע לפצוח בשיר אל מול חומות המצודה ההופכות לדפי ספר תהילים ענק, עתיק ומאויר בצבעים מרהיבים.

"יצרנו מופע שכולו שיר לדוד, עם דגש על שירת התהילים ועל הפן המוזיקלי, כמחווה ליצירתו הרוחנית העל-זמנית של המלך דוד ועל מנת להעניק למבקרינו רגעים של השראה והתעלות דווקא כאן, במקום המשמעותי והיפה ביותר בירושלים, הנושא את שמו: מגדל דוד", אומרת מנכ"לית המוזיאון אילת ליבר. "זוהי גם מחווה אמנותית לגדולי היוצרים, הציירים והפסלים בכל הזמנים, אשר נמשכו כבמטה קסם אל דמותו רבת הפנים של דוד המלך".

ניהולו האמנותי של המופע הופקד בידיהם המנוסות של אמני המדיה ז'אן מישל קיינס ואלן רישאר מצרפת, הנחשבים למובילים בתחום בעולם ויצרו גם את המופע הקלאסי והוותיק של מגדל דוד. את המוזיקה המקורית כתב המוזיקאי הצרפתי המוערך אלכסנדר לוי והיא משלבת בין קלאסי לעכשווי, בין המודרני לליתורגי, ומשנה את האווירה במופע על פי הסצנות עד לסיומו בקונצרט חגיגי עכשווי.

המופע הלילי הוותיק של מגדל דוד, אשר נפתח לקהל בשנת 2008, הפך ברבות השנים לפנינת תרבות יחידה מסוגה בעולם המושכת אליה מאות מבקרים מדי לילה ומיועדת לכל אוהבי ירושלים – ישראלים ותיירים דוברי כל השפות. "חוויית הלילה המקורית של מגדל דוד שרצה זה עשור היא הצלחה מדהימה, אך המופע החדש מציג קפיצת מדרגה גדולה מבחינה טכנולוגית", אומרת רנה סיוון.

"עברנו מטכניקת הקרנה רגילה למקרני לייזר ושילבנו אמצעי הסרטה ייחודיים של קטעי סרטים שעובדו במיוחד עבור המופע ונשתלו בתוכו. התנועה והחדות של טכניקת הלייזר הופכות את האובייקטים לחיים ולתלת-ממדיים, ואת המופע עצמו להרבה יותר מרשים".

להזמנת כרטיסי לחצו כאן