עתירה ללא בסיס. רחבת הכותל הדרומית
עתירה ללא בסיס. רחבת הכותל הדרומית צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון, ניל הנדל, דפנה ברק ארז ומני מזוז דחו הבוקר (חמישי) את עתירתם של ראש ישיבת הכותל הרב ברוך וידר, הרב יוסי כהן ודינה תאנה נגד שינוי הרכב ועדת השרים לענייני המקומות הקדושים.

העתירה הוגשה בעקבות החלטת הממשלה לשנות את הרכב הוועדה ולהעביר את סמכות שרת התרבות והספורט ושרת המשפטים כחברות ועדת השרים לראש הממשלה ולשר האנרגיה, זאת במטרה לאשר את העבודות במתחם הרחבה הרפורמית בכותל, מדרום לגשר המוגרבים.

העותרים טענו כי ההחלטה מנוגדת לחוק, שכן הסמכויות לאשר את העבודות הוקנו בחוק לוועדה סטטוטורית אשר "זהות חבריה נקבעה באופן ספציפי בהוראת חוק מפורשת".

השופט מזוז דחה את הטענה וקבע, "אין כל יסוד בדין לעתירה זו ודינה להידחות על הסף בהעדר עילה להתערבותו של בית משפט זה".

השופט ציטט את הוראות חוק יסוד הממשלה הקובעות, "הממשלה רשאית, באישור הכנסת, להעביר סמכות הנתונה על פי חוק לשר אחד, או חובה המוטלת עליו על פי חוק, כולה או מקצתה, לשר אחר".

לדברי השופט מזוז, "סמכות זו שבחוק היסוד עוסקת במפורש בסמכות 'הנתונה על פי חוק לשר', וממילא אין יסוד לטענת העותרים כי הסמכות להעברת סמכויות לפי סעיף זה אינה חלה על סמכות שנקבעה 'בהוראת חוק מפורשת'".

השופט אף הוסיף כי סמכות הפיקוח על הממשלה נתונה בראש ובראשונה לכנסת, אשר אישרה את העברת הסמכויות, ולכן אין בסיס לעתירה והיא נדחית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו