אתרים יהודיים בבורקשט וסביבתהקובי פינקלר

רועה הכבשים המאושר "בוקור" שהדהים בנגינתו ונתן את שמה של העיר בוקרשט, היה מאושר לראות את התיירים הרבים הפוקדים את העיר והמדינה.

המטייל הדתי זוכה לעדנה יתרה.

מסעדה כשרה למהדרין, מלונות פאר ובתי כנסת פעילים, עושים את הביקור בעיר ובמדינה טוב הרבה יותר.

פארק בוקרשט
פארק בוקרשטצילום:קובי פינקלר

נוסיף לכך את העובדה שקווי הטיסה למדינה ואליה מישראל מרובים (כולל חברת ישראייר) וזמן הטיסה קצר (שעתיים ועשרים) וקיבלנו חופשה מושלמת.

במרחב רומניה וסביבה אתרים יהודיים רבים. קבר "הפלא יועץ" בסימיסטרה, בתי כנסת מפוארים והרשימה רבה. כל אלו לצד אתרי זיכרון רבים לקהילה הגדולה שחיה פה לפני השואה. גם אותם נפקוד.

חבילות התיירות רבות הן. חשוב מאד לשלב בין בית המלון, אוכל כשר ואפשרות לסיור מודרך. בלעדיו המציאות נראית אחרת.

אחרי ההקדמה נצא לדרך. שעתיים ורבע טיסה מישראל ואנו נוחתים בשדה התעופה של בוקרשט.

מעבר מהיר בין שתי תרבויות ואנו תרים אחרי החיים היהודיים כאן. קהילת בוקרשט נוסדה, לפי ההשערה, בערך לפני כ-400 שנה. אחרי גירוש ספרד, הצטרפו ליהודי המדינה והעיר, גם יהודים מספרד, שהגיעו לכאן דרך תורכיה והחל משנת 1550 יש ממצאים על הימצאותם של יהודים פולניים, אבל הרוב היו יהודים ספרדיים. הם סיפקו כסף, הלוואות, סחורות לנסיכים, לאצילים ולאחרים, והודות לכך נהנו מחסות הנסיכים הולכיים, שהיו תלויים כל הזמן בשער התורכי.

תקופת החושך של השואה לא פסחה על היהודים כאן. נגיע אליה בהמשך.

רבע שעה נסיעה ואנחנו במרכז בוקרשט במלון, שמיקומו 7 דקות ברגל מבית הכנסת של חב"ד ועשר דקות מבית הכנסת הגדול קורל וחמש דקות מהרובע העתיק מאפשרים הליכה רגלית לכל ההקשר הדתי והיהודי.

מוזיאון השואה
מוזיאון השואהצילום:קובי פינקלר

נוסף לכך, עשר דקות מהמלון עם המסעדה הכשרה (ליד כיכר האוניברסיטה) מצוי המוזיאון היהודי (סגור כרגע עד החגים), בית הכנסת הגדול של הקהילה שאינו פעיל עוד ומשמש כמוזיאון השואה(כניסה ללא עלות).

חשוב לבקר אם כי אין הסברים בעברית. דקות ספורות משם בית הכנסת הגדול קורל.

בית הכנסת קורל
בית הכנסת קורלצילום:קובי פינקלר

במרחק קצר משם אנדרטת השואה לזכרם של 280 אלף יהודי רומניה שנרצחו בשואה הכוללת עמוד זיכרון חלוד היוצר את המילה יזכור בכל אחד משלביו עם פינות בצידו למצבות שמהוות אבן זיכרון למה שהיה כאן עוד ואיננו.

גם עברה הלא רחוק של בוקרשט מצוין כאן ברחבי העיר.

בית העיתונות החופשית (בית הניצוצות לשעבר),כיכר ההפיכה( בניגוד למהפיכה שמונהגת בידי ההמון כאן היתה הפיכה) שהביאה בסופו של דבר לנפילתו של רודן רומניה צאוצ'סקו, בית הגסטפו שעכשיו הוקם מעליו בית זכוכית, ארמון הרודן (המבנה השני הגדול בעולם) ועוד.

שער הנצחון
שער הנצחוןצילום:קובי פינקלר

"אותנו מעניינת הזהות היהודית והתרבותית של רומניה", אומר לנו צבי אשר מחברת מונה טורס שמארגנת חבילות תיירות למדינה.

אבל תגיעו לרומניה ולא תיסעו לציון הקבר של "הפלא יועץ"? במסגרת הטיסה והמלון, ניתן לארגן טיולי יום הן להרי הקרפטים והן לציון הקבר.

עם כזו המלצה יצאנו, לדרך לכיוון בולגריה לקברו של רבי אליעזר פאפו "הפלא יועץ".

עלינו על הרכב של חברת שלמה סיקסט (שלא גובה תשלום למי שמצהיר שהוא שומר שבת) ויצאנו למעבר הגבול עם בולגריה.

חסידות ברחבי המדינה
חסידות ברחבי המדינהצילום:קובי פינקלר

בדרך עוברים בכפרים שנעצרו עם הזמן. על הקידמה הם לא שמעו. בחצר הבית הם מגדלים את כל צרכיהם. בכניסה לבית קן חסידות. גם על זה הם לא מוותרים. על קבלת אורחים שמעו מאד. חמימות ולבביות יוצאת דופן כשאפילו ציידו אותנו בעגבניות ופירות שהם מגדלים.

אחרי שעתיים עולים עם הרכב על המעבורת ואחרי רבע שעה אנחנו בבולגריה. מעבר גבול, ביקורת דרכונים ונכנסו לביקור בציון קברו של בעל "הפלא יועץ" חמש דקות ממעבר הגבול.

ציון קברו של הפלא יועץ
ציון קברו של הפלא יועץצילום:קובי פינקלר

שומר המקום מצייד אותנו בלא שום תמורה במגבות, פותח את החימום במקוה הטהרה שבמקום ומאפשר תפילה של קדושה במקום.

סיפורו של רבי אליעזר פאפו בעל הספר פלא יועץ, מופלא וקדוש. ימים אחדים לפני שנפטר בחול המועד סוכות, פקדה מכת "דבר" קשה את בולגריה ואת בני הקהילה היהודית. בי"ט בתשרי אסף ה"פלא יועץ" את היהודים בעירו ואמר להם כי המחלה לא תיעצר אלא אם יתנדב לשלם על כך בנשמתו. ואכן למחרת האסיפה ואמירת דברים אלו, נפטר ובו ביום פסקה המגיפה הקשה.

בספרו האחרון שחיבר לפני פטירתו כתב בעל ה"פלא יועץ" שכל שיבוא להשתטח על קברו אחרי פטירתו, אחרי שקודם לכן יטבול במקווה ייפקד בדבר ישועה ורחמים בכל משאלות לבו.

שחר קהת המדריך שלנו מחברת "גו ויילד" מייעץ לנו לחזור הפעם דרך הגשר לבוקרשט ואחרי שעתיים וחצי כולל מעבר הגבול חזרנו עם ערב לבירת בוקרשט לתפילות מנחה וערבית.

הפינוק האמיתי מתחיל עכשיו.

מיזם החדש בעיר, במלון המפוארInterContinental , היא המסעדה הכשרה במלון המופעלת בשיתוף חב"ד רומניה. המסעדה שלה כשרות למהדרין של הרב נפתלי דוישט – חב"ד רומניה , מופעלת בשיתוף פעולה עם חברת התיירות 'מונה טורס' והיא תעבוד במתכונת כשרה לטובת הקהל הישראלי המסורתי והדתי.

לובי מפואר
לובי מפוארצילום:קובי פינקלר

ארוחה כשרה למהדרין בצורת אכול כלי יכולותיך. סלטים, מרקים, דגים, עופות ותוספות ומנות קינוחים. המסעדה פועלת בימים ראשון ועד חמישי בהגשת ארוחות פרווה בוקר צהרים וערב .

פנים המסעדה
פנים המסעדהצילום:קובי פינקלר

בימי שישי מוגשת ארוחת בוקר בלבד, בשבת ארוחת בוקר ארוזה, כשאת ארוחות השבת תוכלו לקבל דרך בית חב"ד רומניה, בקומה הראשונה של המלון ,במקום בו שכן בית הקולנוע של צאוציסקו. זו בהחלט חוויה מספרים מי שהיה שם. אני לא.

מסעדה למהדרין
מסעדה למהדריןצילום:קובי פינקלר

כל 257 החדרים כאן כוללים מרפסת עם נוף של העיר, ריהוט אלגנטי מרוהטות, תפריט כריות, טלוויזיה בכבלים בעלת מסך שטוח, מיני בר, ​​ותמורת תשלום נוסף תוכלו לקבל אינטרנט אלחוטי ואינטרנט קווי.

מי שמחפש תפילות סדירות כאמור בבית הכנסת "ישועה טובה" של חב"ד ישנה תפילת שחרית ב 8:15 ומנחה וערבית ב 20:30. בבית הכנסת קורל שחרית ומנחה ב-7.

לא פלא שהרועה הדהים את שומעיו במגינה שהביאה רבים לבוקרשט. ובסוף כמו בשירו של יהורם גאון זה טוב לנדוד אך טוב יותר לחזור.