80 בנות ובני העדה הדרוזית ששוחררו לאחרונה מצה"ל או שרות לאומי, התכנסו הערב (חמישי) במכללת אורט בראודה שבכרמיאל לטקס קבלת מלגת הלימודים של הקרן לידידות על שם סלים שופי ז"ל, לוחם סיירת מטכ"ל האגדי שאף הציל את חיי רה"מ נתניהו ואשר שימש כראש עיריית מג'דל שמס.

במהלך נאומו של ח"כ אבי דיכטר באירוע, התפרצו לבמה מספר פעילים במאבק נגד חוק הלאום ובראשם ד"ר אמיר חניפס, שהיה חלק מצוות מטעם העדה בדיונים לקראת חקיקת החוק. אדם נוסף קרא לעבר דיכטר: "גזען" ו"נאצי". שוטרים שהוזעקו למקום הרחיקו את המפגינים.

ח"כ דיכטר התייחס בנאומו לתקיפה: "דבר אחד לא יעבור בשקט. לי לא יקראו נאצי - לא יהודי, לא ערבי, לא מוסלמי, ולא דרוזי. אני את המשפחה שלי איבדתי על ידי הנאצים שרצחו את המשפחה של אימא שלי ואת המשפחה של אבא שלי. לי קוראים אברהם משה וזה השם של הסבא שלי שנרצח על ידי הנאצים. אבל זה יהיה סיפור אישי ביני לבין מי שקרא לי 'נאצי'. זה לא סיפור ביני לבין העם הדרוזי. זה ביני לבין האיש עצמו".

הרב יחיאל אקשטיין, נשיא 'הקרן לידידות', המקורב מאוד לראשי העדה הדרוזית ואשר היה לרב הראשון לזכות באות יקיר העדה, ניסה במהלך האירוע להרגיע את הרוחות. "חוק הלאום שעבר בכנסת הותיר אתכם יחד עם אלפים רבים מקרב המיעוטים בישראל שמבקשים להשתלב בחברה הישראלית ולהיות חלק אינטגרלי ממדינת ישראל במבוכה ומצוקה. אני בטוח שידידי אבי דיכטר, שבזכותו בכלל נכנסתי לעסוק ברווחת העדה ושאני יודע כמה היא יקרה לליבו, לא ציפה ולא פילל לשבר הזה".

"אני בטוח שאיש לא חשב שהפגיעה הזו תקרה ותהיה חמורה כל כך. אני מאמין שאת שנעשה ניתן לתקן כל עוד כולנו כאן חיים ונושמים ובעזרת מעט רצון טוב. אני קורא מכאן לידידי אבי ולכל חברי הכנסת והממשלה לייצר פתרון מהיר למצב הנורא אליו נקלענו", אמר הרב אקשטיין.

הקרן לידידות החליטה על קיום האירוע, שנקבע עוד טרם העברת חוק הלאום והסערה שפרצה בעקבותיו, כמתוכנן כדי לייצר הזדמנות לשיח פתוח וכנה עם צעירי העדה על חוק הלאום והמחאה שניצתה בעקבותיו. ח"כ דיכטר החליט גם הוא להגיע לאירוע ולשאת דברים אל מול צעירי העדה למרות הביקורת הרבה שהוטחה בחוק בימים האחרונים.