טיפול רחב. איילת שקד
טיפול רחב. איילת שקד צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד למאבק בזנות.

עוד לפני כן הממשלה אישרה את הצעת שקד להקמת צוות יישום של המלצות הוועדה לצמצום תופעת הזנות, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור.

על פי הצעת החוק, הקנס שיוטל על צריכת זנות יהיה בגובה של 1,500 ש"ח. עבירה חוזרת שנעברה בתוך שלוש שנים מהעבירה הראשונה תוביל לקנס בסכום של 3,000 ש"ח.

מי שקיבל את הקנס יוכל לשלם, להגיש בקשת ביטול או להגיש בקשה להישפט. ככל שבית המשפט יחליט שהעבירה אכן נעברה, הוא יהא רשאי להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 75,300 ש"ח.

הצעת החוק תחול על צריכת זנות מבגירים. צריכת זנות מקטינים כבר מוגדרת כעבירה פלילית בספר החוקים של מדינת ישראל. שרת המשפטים בהסכמת שר הרווחה תוכל לקבוע אמצעי חלופי במקום קנס, כמו שילוב בסדנה טיפולית-חינוכית למניעת צריכת זנות.

ההצעה תחול כהוראת שעה למשך חמש שנים, ותלווה במחקר אשר יבחן את השפעתו, את האופן בו נאכפת העבירה, וצעדים נוספים.

שקד הבהירה כי הצעת החוק מבחינתה אינה הדבר העיקרי בטיפול בזנות. היא תהווה חלק מהחלטת ממשלה רחבה שתחילתה בהקמת צוות היישום היום. מדובר בתכנית משותפת למשרדי המשפטים, הרווחה, החינוך והבריאות. התכנית תטפל בשני נושאים עיקריים:

1. הרחבת המענים הטיפוליים והבריאותיים הניתנים הן לעוסקים בזנות והן לצרכני הזנות: בניית תכניות שיקום לנשים בזנות שכוללת מסלול טיפולי, תעסוקתי, וכלכלי; תכניות לאיתור ומניעה; הקמת דירות חירום, מרכזי גמילה ומרפאות מין המיועדים לאוכלוסיות מסוימות "מועדות"; תכלול הפעילות הממשלתית לצמצום היקפי הזנות; וכן גיבוש תכנית טיפול לצרכני זנות.

2. העלאת המודעות הציבורית למאפיינים, לגורמי הסיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות: קביעת תכנים לתלמידים במערכת החינוך בתחום המיניות הבריאה ומניעת פגיעה כתכני חובה; עיבוי תכני ההכשרה של הצוותים החינוכיים לאיתור וזיהוי של קטינים בסיכון לניצול ופגיעה בזנות; קיום הדרכות לחיילים ולסטודנטים בדבר הנזקים שבצריכת שירותי מין ובעיסוק בזנות; קמפיינים בדבר הנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות; הדרכות חובה לעוסקים במקצועות עם נגיעה פוטנציאלית לתחום הזנות; פרסום תכנים של סיוע, ליווי ושיקום בתחום הזנות המיועדים לאוכלוסייה המצויה בזנות.

לדברי השרה שקד: "הממשלה מעבירה היום מסר ברור לצורכי שירותי זנות: סחר בנשים וצריכת זנות הם פסולים מכל וכל. הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר – ובכך נטפל בחודשים הקרובים. אני מודה לחברות הכנסת שולי מועלם ועליזה לביא על הובלת הנושא בשנים האחרונות, למנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור שהכינה דו"ח חשוב בעניין ולמחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על הכנת תזכיר החוק".

יוזמת החקיקה בעניין, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה כי אישור תזכיר החוק הממשלתי הינו "הישג נוסף במאבק למיגור הזנות ואבן דרך חשובה להיותנו חברת מופת המוקיעה את הניצול והפגיעה המתמשכים שבצריכת הזנות. נשים וגברים לא בחרו בזנות והגיעו לשם בגלל מציאות חיים קשה. מדינת ישראל פועלת למיגור הזנות ולשיקום הנשים והגברים שנקלעו לתעשיית הניצול הקשה הזו".