סמוטריץ' דורש ועדת חקירה

במכתב לשרי המשפטים וביטחון הפנים מפרט סמוטריץ' את הפרשיות שנקשרו ביחידת להב 433 ומבקש להקים ועדת חקירה לבדיקת התנהלות היחידה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באב תשע"ח

השלב הבא יהיה מהיר. להב 433
השלב הבא יהיה מהיר. להב 433
צילום: פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיגר הבוקר (ראשון) מכתב לשר לביטחון פנים גלעד ארדן ולשרת המשפטים איילת שקד, בעקבות שלל הפרשיות האופפות את יחידת העילית של המשטרה 'להב 433'.

סמוטריץ' מבקש משני השרים להשתמש בסמכותם להקים ועדת בדיקה עם סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות היחידה.

במכתבו מונה סמוטריץ' שורה של פרשיות הקשורות בנעשה ביחידת להב 433 של משטרת ישראל, ואשר דבר קיומן פורסם בתקשורת:

"א. פרשיית ניצב רוני ריטמן, רפ"ק צ' ותנ"צ גיא ניר - פרשיה שהעלתה, מעבר להטרדה החמורה של רפ"ק צ', חשש כבד לסגירת חשבונות, תפירת תלונות אנונימיות למח"ש, יחסים אסורים בין המשטרה למח"ש, שימוש בקידום קצינת מודיעין כדי להשפיע על בעלה ששרת במח"ש ועוד.

ב. פרשיית גל הירש - חומר חקירה שעל פי הפרסומים נקבע שאין בו חשד לפלילים אך 'הועלה מהאוב' לכאורה בהוראה ישירה של מפקד היחידה דאז, ניצב מני יצחקי, במטרה לסכל את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה.

ג. פרשיית מסמך יצחקי - שממנה עולה חשש כבד הן לאיסוף וריכוז חומר שיטתי על נבחרי ציבור ובכירים אחרים כדי לשמור ולעשות שימוש ב"יום פקודה" והן לאמירת אי-אמת לכנסת ביחס לקיומם של מסמכים נוספים בזמן אמת.

ד. נוספו לכל אלה פרסומיו של עיתונאי מעריב, קלמן ליבסקינד, מסוף השבוע האחרון על טיוחים של פרשיות פליליות חמורות ועל קידומים לא ראויים של מקורבים לקצינים בכירים ביחידה".

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

לדבריו, "קשה לקבוע אלו מן הפרשיות חמורה יותר. האם סיכול מפיוזי של מינוי מפכ"ל שהממשלה אישרה או שמא החזקת חומר על נבחרי ציבור באופן שיטתי? האם אמירת אי אמת לכנסת והמשך החזקת חומר כאמור או סגירת ותפירת תיקים כדי לקדם או להזיז הצידה מקורבים או כאלה שמפריעים? כך או כך, מדובר בסטנדרט כפול הגובל בעבריינות של ממש ביחידה שאמורה לחקור התנהלות מקבילה במקומות אחרים".

"פרסומים חוזרים ונשנים אלו מטילים צל כבד על היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן בישראל ועל אגף החקירות והמודיעין כולו, ולא ניתן לעבור עליהם לסדר היום מבלי לבצע בדק בית רציני - שיזים את הפרסומים או יביא לניקוי אורוות רציני אם חלילה יתברר שיש בהם מן האמת, ולו במעט", מציין סמוטריץ' במכתב.

"מפרסום לפרסום הולך אמון הציבור במשטרה ומתדרדר עד כדי סכנה של ממש למעמדה של המשטרה ולמוראה של מלכות, שאלמלא היא - איש את רעהו חיים בלעו. אם יש אמת אפילו במקצת מן הפרסומים האמורים הרי שהפעם אבדן האמון הזה נעשה בצדק. התנהלות כזו אינה, ולא יכולה להיות, ראויה לאמון הציבור", מוסיף סמוטריץ'.

"אבקש כי מתוקף סמכותכם הנתונה לכם לפי חוק ובשל העניין העומד לפתחכם, תורו על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית שיהיו לה סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית ושתפקידה יהיה לבדוק את התנהלות אגף החקירות במשטרה בפרשיות האמורות ולהסיק מסקנות במידת הצורך. מדובר במהלך שהוא לא פחות מקריטי להשבת אמון הציבור במערכות אכיפת החוק", חתם סמוטריץ'.