לראשונה יושמע קולו של עמנואל מורנו

לראשונה מאז נפל בקרב לפני 12 שנה יושמע בטקס רשמי לזכרו קולו של סא"ל עמנואל מורנו בדברים שאמר בטקס קבלת דרגה לפני 13 שנים.

ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ח

לראשונה יושמע קולו של עמנואל מורנו-ערוץ 7
קברו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד
מתוך ויקיפדיה

היום יצוין מלאת 12 שנה לנפילתו בקרב של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, קצין סיירת מטכ"ל והנופל היחיד בתולדות צה"ל שפניו אסורות לפרסום בשל הפעילות הרגישה והמורכבת שביצע במסגרת תפקידיו המבצעיים.

עם זאת, על פי פרסום בעיתון 'ישראל היום', היום יושמע בטקס רשמי שיתקיים בסמוך לקברו בהר הרצל לזכרו, קולו בדברים שנשא במהלך טקס בו הוענקה לו דרגה לפני 13 שנים.

העיתון מצטט את הדברים המופיעים בהקלטה שתושמע בטקס אך מקדים דברים שסיפר הרב שמואל מורנו, אחיו של סא"ל עמנואל מורנו, כדברי רקע לדברים שאמר האח שנפל: "זה היה שבועיים אחרי ההתנתקות ו־11 חודשים לפני שנהרג. בתקופה הזו, בטרם קבלת הדרגה, הוא ביקש לאסוף חברים ולעזור למפונים מגוש קטיף באריזות, בסבלות ובכל מה שניתן לעזור. בטקס קבלת הדרגה בדרך כלל לא נהוג לדבר, אבל הוא ביקש לדבר באופן חריג מול צמרת צה"ל, ראש אמ"ן ומפקד היחידה".

בדבריו בטקס מתייחס עמנואל מורנו ז"ל למורכבות התקופה הקשה ואומר: "עומדים אנו בתפר בין סיומה של שנה ותחילתה של שנה חדשה הבאה עלינו לטובה. חיתום וסיכום של שנה הוא לא רק תיאור תמציתי של רצף אירועים שהתחוללו, אלא נקודת מוצא לקראת השנה המתחדשת. השנה החולפת היתה רצופה באירועים ומשברים, אשר איימו על אחדות העם ושלמותו".

"קיימות שלוש דרכי תגובה מול משבר: האחת, לשקוע במצולות הייאוש והדכדוך, זו אינה דרכנו כלל ועיקר, ולא נאריך בה. הדרכים האחרות מבטאות אופטימיות, אך האחת משובחת מן השנייה. הראשונה מביטה אל עבר האור שאחרי החושך, הטוב שמעבר לרע, ומתעלמת מעצם קיום הרע. זו הדרך הקרויה בפי העם 'לראות את חצי הכוס המלאה'.

"אך יש דרך טובה ממנה, וזוהי דרכו של רבי עקיבא: שימוש ברע כמנוף להתחזקות. כידוע, כאשר אדם נמצא בקושי ובמשבר הוא מגלה כוחות נפש שאילולא המשבר לא היו באים לידי ביטוי, בדומה לחייל שעובר מסלול קשה ומייגע. ניתן לומר שלמרות ובעצם בזכות אותם קשיים, הוא יוצא חייל מחושל וטוב יותר.

"ניתן אפוא לסכם ולומר שבדרך האופטימיות הראשונה נשארים חזקים, בעוד שבדרכו של רבי עקיבא יוצאים מחוזקים. בעומדנו בפתח שנה חדשה, מי ייתן ונדע לאמץ הסתכלות זו על המציאות, גם בחיי היום יום הפרטיים וכן בחיי האומה. הסתכלות שהופכת משבר למבשר. בתקווה שממשברים אלו נצא מאוחדים ומחוזקים מול האתגרים העומדים לפנינו".

את דבריו חתם סא"ל מורנו בדברי תודה לראש אמ"ן ולמפקד היחידה הנוכחים בטקס ולזאת הוסיף: "תודה במיוחד להוריי שליוו ותמכו בי לאורך השנים, ואחרונה חביבה, אשתי, החצי השני שלי, שתומכת ואוהבת ללא גבול. תודה על הכל. שנה טובה לכולם".