לראשונה: הקלטה בקולו של עמנואל מורנו

באזכרה במלאת 12 שנים לנפילתו של סא"ל מורנו הי"ד, הושמעו דברים שאמר בטקס שבו קיבל דרגה, פחות משנה לפני שנפל. האזינו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ח

מאות בני אדם נטלו חלק הערב (שני) באזכרה השנתית לסא"ל עמנואל מורנו הי"ד, 12 שנים לאחר שנפל.

בעוד תמונתו של מורנו אסורה בפרסום עד עצם היום הזה, לראשונה הושמע קולו בנאום מהעבר.

ההקלטה נלקחה מתוך דברים שנשא מורנו כשנה לפני שנהרג."עומדים אנו בתפר בין סיומה של שנה ותחילתה של שנה חדשה הבאה עלינו לטובה. השנה החולפת הייתה רצופה באירועים ומשברים אשר איימו על אחדות העם ושלמותו. השנה הוחלפת הייתה רצופה באירועים ומשברים שאיימו על אחדות העם ושלמותו", אמר מורנו בהקלטה.

"קיימות שלוש דרגות תגובה מול משבר: האחת - לשקוע במצולות הייאוש והדכדוך. וזו אינה דרכנו כלל ועיקר. הדרכים האחרות מבטאות אופטימיות, אך האחת עדיפה מהשנייה. הראשונה מביטה אל עבר האור שאחרי החושך - הטוב שמעבר לרע ומתעלמת מעצם קיום הרע. זו הדרך הקרויה בפי העם: לראות את חצי הכוס המלאה".

יש דרך טובה ממנה - דרכו של רבי עקיבא: "שימוש ברע כמנוף להתחזקות. כידוע, כאשר אדם נמצא בקושי ובמשבר הוא מגלה כוחות נפש שאילולא המשבר לא היו באים לידי ביטוי, בדומה לחייל שעובר מסלול קשה ומייגע. ניתן לומר שלמרות ובעצם בזכות אותם קשיים, הוא יוצא חייל מחושל וטוב יותר".

"ניתן אפוא לסכם ולומר שבדרך האופטימית הראשונה נשארים חזקים, בעוד שבדרכו של רבי עקיבא יוצאים מחוזקים. בעומדנו בפתח שנה חדשה, מי ייתן ונדע לאמץ הסתכלות זו על המציאות, גם בחיי היום יום הפרטיים וכן בחיי האומה. הסתכלות שהופכת משבר למבשר. בתקווה שממשברים אלו נצא מאוחדים ומחוזקים מול האתגרים העומדים לפנינו".

אחיו, שמואל מורנו אמר בשיחה עם ערוץ 7, "הקול שלו זה לא משהו שהיווה בעיה כל השנים כי האיסור היה בפרסום התמונה שלו. בודאי שהדבר הזה הצריך אישור של הצנזורה. יש משהו בקול שמעביר גם את הכל".

הוא הוסיף, "זה מה שהיה לו לומר באותם ימים שהוא קיבל את הדרגה, על רקע ההתנתקות בגוש קטיף. הוא ביקש להעביר מסר ומדובר בדברים חשובים ומשמעותיים שנאמרו 11 חודשים לפני שנהרג".

מאיה אוחנה מורנו, אלמנתו של עמנואל, אמרה, "אתה חסר לי תמיד. אני חיה את החוסר הזה, אבל לפעמים הוא צף כשהחיים מתקדמים. אתה לא כאן כדי לחוות את החבורה המדהימה שהשארת כאן והם זועקים עד השמיים".

בין הנוכחים באזכרה ראש אגף מבצעים לשעבר האלוף ניצן אלון, ראש מטה זרוע היבשה תא"ל אורי גורדין והרב הצבאי הראשי איל קרים.