עונש מאסר לערבים שגנבו עתיקות

בית המשפט הצבאי גזר 36 ימי מאסר על שלושה פלסטינים שנתפסו ''על חם'' כשהם מנסים לשדוד אתר עתיקות אריכיאולוגי.

ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ח

סבסטיה
סבסטיה
צילום: פלאש 90

בית המשפט הצבאי בשומרון גזר 36 ימי מאסר בפועל על שלושה פלסטינים שנתפסו בשעת מעשה כשהם מנסים לשדוד אתר עתיקות אריכיאולוגי.

האירוע התרחש ב-17 ביולי, בשעה אחת בלילה. פקח מטעם יחידת הארכיאולוגיה של המנהל האזרחי וכוח צה''ל תפסו שלושה פלסטינים עם גלאי מתכות וציוד חפירה, שביצעו שוד והרס עתיקות באתר הארכיאולוגי סבסטיה, המכונה שומרון המקראית.

החשודים נחקרו והובאו למעצר עד תום ההליכים בתחנת משטרת אריאל. הוגש נגדם כתב אישום בגין פגיעה בעתיקות וחפירה ללא היתר באתר עתיקות. בפסקי הדין שלושת החשודים הורשעו ונגזרו עליהם 36 ימי מאסר בפועל, 9 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וכן קנסות בסך 4000 ש''ח לכל אחד.

אתר העתיקות הארכיאולוגי סבסטיה מציג שרידים של עיר מימי הבית הראשון, התקופה ההלניסטית וכן יישובים מהתקופות הרומית והביזנטית. מדובר באתר מרתק שבזכותו היסטוריונים וארכיאולוגים אוספים מידע על ההיסטוריה של קבוצות שונות שחיו באזור.

שודדי עתיקות משחיתים וגונבים חלקים שלמים של עתיקות היסטוריות שמאחוריהן יש סיפורים שלמים שאפשר ללמוד מהם על העבר של עמים שונים. כתוצאה מהפעילות הבלתי חוקית והלא מבוקרת שמבצעים גנבים, דפים שלמים נמחקים מספרי ההיסטוריה.

בנימין הר אבן, סגן קמ''ט ארכיאולוגיה, אמר כי "מערך האכיפה של יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה ימשיך להפעיל את כל הכלים העומדים לרשותו כדי לעצור ולהעמיד לדין את העבריינים שפוגעים בפיסות היסטוריה חשובות כמו סבסטיה''.