פרופ' חכים: בתי החולים על סף קריסה

ועדת הכספים דנה היום (ד') במצבם הגירעוני של בתי החולים בישראל.

נציג בתי החולים של "כללית" סיפר בדיון כי בשל הגירעונות התקציביים בתי החולים עובדים רק מחצית מהיממה וכתוצאה מכך עשרות אלפי חולים נאלצים להמתין חודשים ארוכים לניתוחים ופרוצדורות רפואיות.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) קרא למשרד האוצר לפתוח את הכיס ולהגדיל את התקציבים לבתי החולים בפריפריה. "לבית החולים הציבורי החדש אסותא באשדוד, אושרו 600 תקנים למיטות אבל תוקצבו רק 300 מיטות. בפועל, תושבי הדרום שעבורם הוקם בית החולים ממשיכים להישלח לבאר שבע, אשקלון ומרכז הארץ ולא מקבלים את השירותים לשמם הוקם בית החולים.

''בית החולים שנועד לטפל בתושבי הדרום נמצא בגירעון כלכלי של 150 מיליון ש"ח וללא סיוע מהאוצר הוא עלול להיסגר. אם האוצר לא יכניס את היד לכיס, המצב החמור יסכן חיי אדם", הזהיר זוהר.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הבטיח בדיון "לא אתן לבית החולים אסותא ליפול".

בהמשך דרשה ועדת הכספים מנציגי האוצר להגדיל את תקציב בתי החולים הציבוריים למיליארד שקלים לפחות.

מנהל בית החולים הסקוטי בנצרת, פרופ' פהד חכים, אמר בתום הדיון לערוץ 7 כי "הכדור בידיים של שר האוצר. היום 50 אחוז מהמיטות בבתי החולים שייכים לבתי חולים לא ממשלתיים. אנחנו מבקשים שיווין. אנחנו מטפלים בבני אדם ואי אפשר לעבוד בצורה הנוכחית. המטופל בסכנה והמטפל בסכנה. אין בית חולים היום כמעט שהוא לא בסכנת קריסה. אני מקווה שהשר ליצמן יחד עם השר כחלון יפתרו את הבעיה ויביאו תקציבים. נמאס לנו לעמוד על הרגלים רק בזכות תרומות".