הקלות בבחינת ההסמכה של עורכי הדין

שרת המשפטים נפגשה עם יו"ר לשכת עורכי הדין ועם יו"ר הועדה הבוחנת, וסיכמה עימם על מספר הקלות החל מהבחינה הבאה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז באב תשע"ח

טקס הסמכת עורכי דין חדשים
טקס הסמכת עורכי דין חדשים
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד נפגשה עם יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה ועם יו"ר הועדה הבוחנת השופט שאול שוחט, וסיכמה עימם על מספר הקלות לנבחנים בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין, החל מהבחינה הבאה.

ראשית, תינתן תוספת זמן של למעלה משעה בזמן הבחינה: זמן של 4 דקות לשאלה בדין המהותי במקום זמן של 3 דקות לשאלה שהיה עד כה. בפרק הדיוני יהיה זמן של 2.5 דקות לשאלה במקום 2 דקות שהיו.

כמו כן הוחלט על ביטול "גזירת השליש". נכון להיום מלבד ציון מעבר של 65, הנבחנים נדרשים לענות נכון לפחות על שליש מהשאלות בכל פרק. באופן זה נוצר מצב לפיו נבחנים יכלו לקבל ציון גבוה יותר מ-65 ועדיין להיכשל בבחינה. החל מהבחינה הבאה אותה גזירה תבוטל וכל נבחן שיקבל ציון מצטבר של יותר מ 65 יעבור את הבחינה.

בנוסף הוחלט על צמצום רשימת החיקוקים לבחינה ועל חלוקת רשימת החיקוקים- לחלק הדיוני בנפרד ולחלק המהותי בנפרד.

השרה שקד הודיעה כי תשקול להכניס בחינה בתום שנה ראשונה של לימודי המשפטים, באופן שהסטודנטים יוכלו לדעת כבר בתחילת לימודיהם האם הם יוכלו לשמש בתום מסלול הלימודים וההתמחות כעורכי דין או שימשיכו בלימודי משפטים לתואר אקדמי בלבד בידיעה שיסיימו כמשפטנים.

שקד תקים בחודש הקרוב ועדה ציבורית שכוללת את נציגי האקדמיה, נציגי הלשכה ונציגי הסטודנטים שיגישו המלצות בנושא.

באשר לתוצאות הבחינה האחרונה שהיתה, הוועדה הבוחנת עדכנה את שרת המשפטים כי נוכח ההשגות שהוגשו נפסלו שתי שאלות נוספות, ובכך עלה אחוז העוברים הכללי ל-38%. פרטים יישלחו לנבחנים בשבוע הקרוב.

שרת המשפטים שקד אמרה "אין זה סוד שמקצוע עריכת הדין מוצף. עם זאת בחינת ההסמכה צריכה להיות הוגנת ולבחון באופן אמיתי את הידע של המתמחים. דבר זה יושג באמצעות ההקלות עליהם סיכמנו. כמו כן על מנת למנוע עוגמת נפש לעתיד, בחינה בתום שנה א' מהווה פיתרון אפשרי. משכך אפעל ליישמה בהתאם למסקנות הועדה".