היחידה לתאום פעולות הממשלה בשטחים, בראשות אלוף כמיל אבו רוקון, נערכת כמדי שנה בתקופה זו למעברם של אלפי פלסטינים מרחבי יהודה ושומרון דרך גשר אלנבי למכה שבסעודיה לרגל קיום טקסי ומצוות החג'.

ב-"אלמונסק" עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, כתב האלוף כמיל אבו רוקון לתושבים הפלסטינים, "אנו ערוכים לקראת מעבר מהיר וקל לכל העולים לרגל מיהודה ושומרון המקיימים את מצוות החג'. אני מאחל לכם, ולעולם המוסלמי נסיעה טובה ונעימה, חג' מבורך".

לרגל מצוות החג', רק השבוע צפויים לעבור מעל ל-5,200 פלסטינים. בהתאם לכך, ארגן גשר אלנבי בתיאום עם הרשות הפלסטינית, ירדן ורשות שדות התעופה, 88 אוטובוסים שהתחלקו לשלוש קבוצות שיצאו בימים שני, שלישי וחמישי במטרה לייעל את הליך המעבר.

בנוסף, הוקם השנה מתחם ייעודי בעיר יריחו בשם "מדינת אלחוג'אג' לסידור ורישום התושבים מראש בהסעות לגשר אלנבי. מגשר אלנבי ממשיכים עולי הרגל באוטובוסים דרך ירדן עד למכה, במסע שנמשך כ-24 שעות בסך הכל.

בראיון לעמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, "אלמונסק", סיפר איסמאעיל חזאזה, תושב יאטה שבחברון, על המסע שלו: "היום אנו נכנסים לירדן, משם לסעודיה. קודם כל נגיע למדינה, שם נהיה 3 ימים, ומשם נמשיך למכה. ההכנות היו קלות וטובות".

גם עבד אלמג'יד מסאלמה מבית לחם, שיוצא לחאג' עם אישתו ובתו סיפר: "הפעם הזאת הייתה הכי טובה. חל שיפור משמעותי. מהרגע שיצאתי מהבית עד שהגעתי לפה לא נתקלתי באף קושי."

כידוע, לא כולם יכולים לצאת לחג' עקב המכסה שעליה מחליטה סעודיה. בראיון ל-"אלמונסק" מסביר אחמד סריע, עובד בחברת "א-סראיא" המארגנת יציאת עולי רגל, כיצד מתבצע הארגון: "ההכנה לחג' מתחילה מרישום האנשים שמעוניינים לקיים את המצווה. לאחר מכן עושים הגרלה וכך נבחרת קבוצה מסוימת באופן אקראי." מי שהתמזל מזלו, בוחר לאיזו חברה הוא מעוניין להירשם והחברה אחראית על כל המסמכים הנדרשים ועובדת בתיאום עם השלטונות בירדן ובסעודיה.

נציין כי המחיר לכל עולה רגל יקר ויכול להגיע לכדי 14 אלף שקל, אולם הוא כולל הסעות, מלונות, ומיסים למסע שנמשך כשבועיים וחצי, עד חזרתם של עולי הרגל ב-25 לחודש אוגוסט.