דן מרגלית
דן מרגלית צילום: חזקי ברוך

העיתונאי הוותיק דן מרגלית משתלח בחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שהגן על חיילי ההסדר בתקרית החריגה שהתרחשה במהלך אימון צנחנים.

"בצלאל סמוטריץ׳ מתנשא וגזען ופאשיסט, שונא שלטון החוק וחרפת היהדות ההומניסטית. אבל היכן בנט ושקד, גליק וחוטובלי הדתיים ההגונים שיגיבו? הם פוחדים ממנו?", צייץ בטוויטר.

סמוטריץ' הגן על החיילים וכתב "עקרונית יש סיכום שבמחלקות ביני"ש יש הדרכות אבל לא הדגמות של נשים. הגיוני. אם היתה הדגמה והם מחו עקרונית זו זכותכם המלאה. גם לדתיים מותר לעמוד על זכויותיהם. לא רק לחילוניים".

סמוטריץ' הוסיף "אז קצת משפחתולוגיה: אבא של החיילת - אלוף בצה"ל שאמר בעבר שהוא שונא את מסלול ההסדר. האמא - אשת תקשורת אולטרה פרוגרסיבית. בן הזוג של האמא - אילן שילוח יו"ר מקאן אחד האנשים הכי חזקים בתחום הפרסום בישראל. סבא של החיילת - דן מרגלית (כל מילה מיותרת). עכשיו לך תנהל קמפיין בפייקניוז...".

אחרי שהעלה מרגלית את הציוץ שלו הגיב סמוטריץ' גם לו. "וואי וואי וואי. הזעם הקדוש הזה מלמד שדרכתי לך על נקודה רגישה... דן נשמה, אני מבין שכואב לך שעברו הימים בהם המצאתם פייק ניוז וניצלתם את הבמה הבלעדית שלכם כדי לשטוף לכולנו את המח בשקרים ואף אחד לא עמד מולכם. זהו. נגמר. הקללות והכינויי גנאי שלך לא ממש עושים רושם. בוקר חדש עולה".

הסערה החלה לאחר שדווח בכלי התקשורת כי במהלך אימון בחטיבת הצנחנים, עשרות חניכים הפנו את גבם למדריכה - בשל היותה אישה. מתחקיר ראשוני עולה כי החיילים - לפחות חלקם בני ישיבות - סירבו לצפות בהדרכה של החיילת, בתו של ראש אגף המבצעים בצה"ל אלוף אהרון חליוה ואשת התקשורת שירה מרגלית (בתו של דן מרגלית).

בצה"ל הציגו תמונה מעט שונה וציינו שכ-30 חיילים, "שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה על ידי חיילת, סובבו את ראשם".

באיגוד ישיבות ההסדר אמרו כי הפרסום שגוי, "לצערנו מדובר ב'פייק ניוז' שהוצנח לכותרות. בדיקה שערך האיגוד מצאה כי בניגוד לפרסומים, מפקדי החיילים בשטח הם אלה שהעמידו את החיילים בשלשות עם הגב למדריכה, וכך פעלו כלל בני הישיבות בהתאם להנחייתם המפורשת של המפקדים".

"אנו רואים בחומרה רבה את השימוש הנלוז בהוצאת שם רע על החיילים שומרי המצוות בצה"ל בכלל ונגד מסלול בני ישיבות ההסדר בפרט", נמסר מאיגוד ישיבות ההסדר.