גילוי חדש: נחשפה מצבת אימו של ש"י עגנוןמיטל סוסנוביק

מזה כעשור מוציאה עמותת יהדות גליציה ובוקובינה, המקדמת חקר מורשת יהודית מאיזורים גיאוגרפיים אלה, משלחות מיוחדת לתיעוד בתי עלמין יהודיים במערב אוקראינה.

בשנתיים האחרונות התמקדו מאמציה של העמותה בתיעוד של בית העלמין בבוצ'אץ', עירו של ש"י עגנון, בגליציה. פעילות זאת נעשתה בשיתוף עם מכללת הרצוג, שבה מתקיימות שלוש תכניות מחקריות ואקדמיות: מרכז "עד הנה" לחקר המורשת התורנית בגליציה ובוקובינה, תכנית גוב"ה ללימודי יהדות גליציה ובוקובינה לתלמידי תואר ראשון ותכנית המשלחת לתיעוד בתי עלמין בגליציה.

במסגרת תכנית המשלחת, הסטודנטים מקדישים סמסטר שלם ללמידה על גליציה ועל בתי קברות יהודיים כהכנה ליציאה לעבודת מחקר בשטח, שכאמור התמקדה לאחרונה בבית הקברות של העיירה בוצ'אץ'.

בשנה שעברה חשפו חברי המשלחת בבוצ'אץ' עשרות מצבות משלהי המאה ה-16 וממחצית הראשונה של המאה ה-17, כלומר מהתקופה שלפני ההרס האיום שהמיטו על קהילות ישראל חייליו של חמלניצקי בשנת 1648. ממצאים מסוג זה נדירים ביותר במזרח אירופה והם מעידים על עתיקותה ועוצמתה של הקהילה היהודית בבוצ'אץ'.

הגילוי המרגש ביותר חיכה למשלחת של השנה בראשותו של ד"ר איליה לוריא: בחלק החדש של בית העלמין התגלתה מצבתה של אסתר צ'אצ'קס (פארב) – אימו של ש"י עגנון.

עגנון לא נכח בלווייתה של אמו, דבר שייסר אותו שנים רבות. רק בשנת 1913 הוא ביקר בעיר מולדתו ואז עלה לראשונה לקברה של אמו. מצבתה של אסתר נמצאה בחלקה הדרומי-מזרחי של בית העלמין, עשרות מטרים ממצבתו של בעלה, שלמה מרדכי צ'אצ'קס, שנפטר בשנת 1913 ומצבתו גם היא התגלתה בשנים אחרונות.

הסטודנטים מהמכללה האקדמית הרצוג, חברי המשלחת, תיארו את רגעי הגילוי: "אנו עוברים מצבה, מצבה, מרימים אותן מהקרקע ומנקים אותן ביסודיות ובעדינות. כל מצבה שנוקתה מרגשת אותנו, אך אין ספק שגילוי מצבת האם היה רגע שיא. הרגשה שצועדים בעקבות ההיסטוריים והספרותיים של עם ישראל כולו. נוסף לעבודה ההיסטורית ניתן לחוות כאן חיבור מיוחד לדורות הקודמים ואנו מרגישים שליחות מיוחדת בהנגשת הזיכרון לדורות הבאים".
בימים אלה המשלחת מסיימת את עבודתה בבית העלמין של בוצ'אץ', כך שכעת האתר מונגש למבקרים והמצבות כולן מתועדות, כולל מיקום מדוייק. הסטודנטים ואנשי המכון ימשיכו ויעבדו את הממצאים.
מתוך רצון להמשיך ולהרחיב את העיסוק ביהדות אירופה ובמורשתה תפתח בשנה הבאה במכללת הרצוג תכנית מיוחדת ללימודי תואר שני שתתמקד בנתיבי החסידות באזור אוקראינה בעיקר ובהתפתחותה עד ימינו, תכנית שתכלול גם מסע ותיעוד בעלי אופי דומה למשלחת הנוכחית בעיירות יהודיות שנחרבו במזרח אירופה.