יצחק שמיר
יצחק שמירפלאש 90

מיכל דיאמנט, נכדתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ז"ל, יוצאת נגד עיריית תל־אביב והעומד בראשה רון חולדאי, על כך שלא הנציחה את סבה המנוח שהלך לעולמו לפני יותר משש שנים, כך מדווח "ידיעות אחרונות".

בפוסט כואב שפירסמה כתבה בין השאר הנכדה: "תתביישי לך, תל־אביב. 6 שנים חלפו מאז נפטר סבא שלי, ראש ממשלת ישראל לשעבר יצחק שמיר ז"ל, והעיר שבה התגורר רוב חייו, תל־אביב, עוד לא מצאה לנכון להנציח את זכרו.

תתביישי, עיריית תל אביב־יפו, שדווקא אחד מראשי הממשלה היותר תל־אביבים שהיו כאן, שחי וגר בה מיומו הראשון בארץ (בין השאר ברחוב אדם הכהן בימי הלח"י; ברחוב חיסין בו גידל את משפחתו; וברחוב משה שרת לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים) - דווקא הוא אינו זוכה להיות מונצח על ידך, בניגוד לעיריית אחרות בארץ שכבר עשו זאת.

תתבייש, ראש העיר רון חולדאי, שכשנשאלת על כך בתוכנית רדיו, השבת שאתה עומד בקשר עם המשפחה בעניין זה, כשבפועל מעולם לא היית איתנו בקשר ישיר, אלא רק דרך "שליחים" ורק לאחר פניות שלנו אליכם.

שלא לדבר על ההצעה שהצעת לנו בסוף, דרך שליחיך, להנציח את יצחק שמיר ברחוב קטן במתחם חסן ערפה. עם כל הכבוד, רחוב קטן אינו הדרך הראויה להנציח ראש ממשלה. תתביישי, ועדת השמות של עיריית תל־אביב, שחזרה והסבירה לנו ברצינות ובפירוט מדוע אסור בשום אופן להפר את החוק לפיו לא מנציחים בתל־אביב אדם בטרם עוברים שנתיים מיום פטירתו - אבל נעלמה לה באופן תמוה בדיוק כאשר חלפו שנתיים מיום פטירתו של יצחק שמיר. תתביישי לך תל־אביב. עיר שמקדשת את ההווה ומעריצה את העתיד, אבל אינה מכבדת את העבר".

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: "לראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל, זכויות רבות בתולדותיה של מדינת ישראל, וכפי שהתחייבו עיריית תל־אביב-יפו וראש העירייה בעבר, הוא יונצח באופן הראוי והמכובד ביותר בעיר. הדבר יבוצע במהלך השנה הקרובה, תוך הסכמה עם המשפחה. ככל הנראה דווקא משום המחויבות והרצון להנצחה נוצרו אי הבנות ואנו מצטערים על כל עגמת נפש שנגרמה".