מה שנתניהו היה מוכן לתת לפלסטינים

המגזין "ליברל" חושף את פרטי המו"מ שהתקיים בשנים 2011-2014 בין שליחו האישי של נתניהו למקורבו של אבו מאזן בערוץ השיחות החשאי.

ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ח

מה שנתניהו היה מוכן לתת לפלסטינים-ערוץ 7
המו"מ שלא הבשיל. נתניהו ואבו מאזן
פלאש 90

במהלך שנת 2014 מדינת ישראל ואש"ף היו קרובים יותר מאשר בכל נקודה אחרת במהלך העשור האחרון להגעה להסכם קבע על סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך עולה מכתבתו של אמיר תיבון שפורסמה במגזין "ליברל".

נזכיר כי מדובר בשנים בהם עדיין ניהלו ציפי לבני וסאיב עריקאת משא ומתן רשמי לכאורה במטרה להגיע להסכם שלום בין הצדדים, אולם לכל המעורבים היה ברור שמדובר בערוץ שיחות עקר שלא יניב דבר.

על פי הדיווח, במקביל לערוץ השיחות הרשמי התנהל ערוץ שיחות מקביל וחשאי בין שליחו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, לבין חוסיין אגא, אקדמאי לבנוני המקורב מאוד ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בעוד במו"מ הרשמי עשה מולכו כל שביכולתו על מנת לתקוע מקלות בגלגלי השיחות ולא לאפשר כל התקדמות, דווקא בערוץ החשאי, שכונה "ערוץ לונדון" על שם המקום בו התנהלו השיחות, גילה מולכו מה שמכונה "גמישות" ו"יצירתיות" רבה.

בכתבה נטען כי במהלך שנת 2014 הצליחו מולכו ואגא לגבש מסמך משותף, בידיעת הדרג המדיני בירושלים, שכלל ויתורים מרחיקי לכת מצידה של ישראל. טיוטת ההסכם שלהם כללה מדינה פלסטינית על יותר מ-90% מאזורי יו"ש, שיבה סמלית של כמה אלפי פליטים, והסדר שיאפשר למתנחלים שירצו בכך להמשיך להתגורר בבתיהם תחת שלטון פלסטיני.

המסמך הועבר לאמריקנים, שמצידם אמורים היו להעביר אותו לשני המנהיגים, נתניהו ואבו מאזן, כהצעה מטעמם כביכול שתהווה בסיס למשא ומתן מתקדם להסדר. אולם, בשלב זה התפוצץ ערוץ השיחות. נתניהו גילה אמנם נכונות לאמץ את המסמך בהסתייגויות מסוימות, אולם אבו מאזן התכחש אליו מכל וכל.

זה היה סופו של "ערוץ לונדון", שככל הידוע היה הפעם האחרונה שבה ישראל והפלסטינים ניהלו מו"מ של ממש להגעה להסדר מדיני בין הצדדים.