ראש אכ"א לא מתבלבל מהעובדות

למרות שהתברר שחיילי ההסדר בצנחנים פעלו לפי הפקודות אמר אלמוז בפגישה עם נציגות שדולת הנשים: "ייתכן שהיה צורך בתגובה תקיפה יותר".

ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ח

נפגש. אלמוז
נפגש. אלמוז
צילום: דובר צה"ל

נציגות שדולת הנשים נפגשו היום (חמישי) עם ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז ויועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, תא"ל שרון ניר.

בפגישה הוצג בפני הבכירים דו"ח שהוכן בשדולת הנשים, הסוקר את "תופעת הדרת הנשים בצה"ל", כלשון מחבריו, ומסכם את "המלצות המדיניות" של השדולה לצה"ל בנושא.

ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, אמר בפגישה כי הוא מכיר בבעיה של הדרת נשים בצה"ל כבעיה מערכתית וחושב שעל הצבא להוות כתובת יעילה לפניות נשים בנושא זה. "מקרי הדרת נשים בצה"ל ופגיעה בנשים בצה"ל היא בעיה פיקודית חמורה ואנחנו לא נסתפק בהצהרות ובכותרות אלא לטפל בנושא בצורה מהותית".

ראש אכ"א הוסיף, "אני מודע לכך שהרבה חיילים לא מכירים את פקודת השירות המשותף ועל כן, בשתי הזרועות המרכזיות בצה"ל פועלים כעת להטמעת פקודות וערכים - בבסיסי חיל החינוך ובקורסי הפיקוד בכל הרמות תוטמע פקודת השירות המשותף באופן מקיף".

האלוף אלמוז ותא״ל ניר טענו כי הגורמים הרלוונטיים מטפלים באופן פרטני בכל פנייה ופנייה במקרים של דחיקת והדרת נשים בצה"ל, ואף עושים תחקיר סביב כל מקרה ומסיקים את המסקנות הרוחביות. הם אף הצהירו שמערך ההדרכה בנושא השירות המשותף והטמעתו בצה"ל נמצא בשלב מתקדם.

בעקבות הסערה שפרצה סביב עמידת חיילי הסדר עם הגב למדריכת צניחה אמר ראש אכ"א כי "ייתכן שהיה צורך בתגובה תקיפה יותר מצד צה"ל". זאת, למרות שמהתחקיר הצה"לי עלה כי החיילים נהגו בהתאם לפקודות שניתנו ממפקדיהם.

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, אמרה בתום הפגישה, "אנחנו יודעות שצמרת הצבא מחויבת לשוויון לנשים בצה"ל. ועדיין, אי אפשר להסתפק בטיפול פרטני. יש צורך בטיפול מערכתי להטמעת הפקודה, בהענשה מחמירה על מי שחורגים ממנה ובמערך דיווח צה״לי לטיפול במקרים בשטח".

אלינור דוידוב, מנהלת תחום הדרת נשים והקו החם לחיילות של שדולת הנשים בישראל, ציינה "אנחנו מחכות לראות מעבר לדיבורים גם את המעשה, לא רק טיפול פרטני בפניות שלנו ושל הורים לחיילות וחיילים, אלא לשמוע את רוח המפקד והמפקדת שאומרת בבירור: שחיילות שוות לחיילים בזכויותיהן, שהן לא יכולות לשלם מחיר על שילובם המבורך של חיילים דתיים בצה"ל, ושצה"ל שם לעצמו מטרה להילחם בכל התופעות של הדרת חיילות, ריקון תפקידים מתוכן והדרת חיילות ממרחבים שונים בצה"ל".