שומרים על ירושלים ציונית

לקראת הבחירות בירושלים, חשוב שהציבור הדתי-לאומי יתאחד סביב מפלגה אחת ויעניק לה כוח קואליציוני. דעה

חגית משה , כ"ח באב תשע"ח

חגית משה
חגית משה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כבר למעלה מעשור, סוגיית תמיכת החרדים והרכב הקואליציה היא העניין המרכזי במערכת הבחירות בירושלים.

הציבור החרדי בעיר הוא חשוב ומשמעותי, ובמערכות הבחירות הקודמות הצליחו חלקים שונים בו לשנות את פני הדברים כשצידדו במועמד אחד על פני השני. במערכת הבחירות הנוכחית נוסף גם הציבור הציוני-דתי לזירת המשפיעים על תוצאות הבחירות בעיר.

הציבור הציוני-דתי בעיר הולך וגדל בשנים האחרונות, ושיעורו מגיע כבר לכ-25 אחוזים מכלל ציבור הבוחרים. כך הפך לגורם מחוזר על-ידי כל המפלגות, וקמפיינרים של מפלגות אלה עובדים שעות נוספות בגיוס הכיפות הסרוגות לשורות תומכיהם.

אחד המסרים המרכזיים המלווים את הניסיונות לגיוס מצביעים מהציונות הדתית, הוא עתידה של ירושלים כעיר ציונית של כולם. כידוע, זה המסר המרכזי והחשוב ש'הבית היהודי' חרתה על כל דגליה מזה שנים רבות.

מסרים של מפלגות שונות ערב הבחירות, המלוּוים בדרך כלל בהבטחות לעתיד, אפשר לפזר סביב ללא הגבלה. עם זאת, אופייה של ירושלים לא ייקבע על-פיהם, אלא במשאים ומתנים קואליציוניים של תן וקח מיד עם תום הבחירות, בישיבה סביב שולחן הדיונים עם אנשי הסיעות, כל אחת בהתאם לכוחה.

הציבור החרדי נאמן לדרכו ויודע להתנהל במו"מ תוך מיצוי כל האופציות לטובת בוחריו. הציבור הדתי-לאומי, לעומת זאת, מפוזר בין המפלגות השונות, ומגיע בדרך כלל חבול וחסר כנפיים לשולחן הדיונים. מציאות זאת מביאה לכך שלציבור החרדי ישנה כתובת אחת ומשמעותית שדואגת לכל צרכיו, וכך גם לציבור החילוני, אך מי ידאג לאנשי הציונות הדתית? מי יילחם על ערכי הציונות בירושלים? מי ייצג אותם נאמנה במו"מ על שמירתה של ירושלים ציונית ויהודית לכלל תושביה?

השבוע הודלפה טיוטה של מודעה מבית היוצר של 'הבית היהודי' בירושלים, המזהירה מפני כניעה של המועמדים לראשות העיר ללחצי המפלגות החרדיות. היו שנפגעו מסגנון המודעה, ולכן ביקשתי את הורדתה וגניזתה המיידית.

אם נתעלם רגע מהאספקט הפרובוקטיבי שבפרסום זה, ונתייחס לגופם של דברים, האם אין הדבר נכון? האם בשעת ההחלטה יעמוד מול כל מועמד אך ורק נושא ציוניותה של ירושלים, או שמא גם נושאים אחרים, לרבות הכיסא שלו?

מי שחונך על ברכי הציונות הדתית, מי שילדיו בבני עקיבא, הצופים הדתיים, עזרא או אריאל, יודע שהעיקרון המנחה של הציונות הדתית הוא להיות גשר איתן בין כל חלקי העם. כך הוכחתי במהלך כל שנות פעילותי כסגנית ראש העיר וכמחזיקת תיק הכספים. בנועם ובשלום פעלנו למען כל הציבורים השונים, בכבוד רב ובשותפות הדדית.

רק מפלגה ציונית-דתית חזקה שתנצל את מלוא הפוטנציאל של הציבור הדתי-לאומי בירושלים, תדע גם בעתיד לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הציבור החרדי ועם הציבור הכללי, כשהיא אמונה על עקרונות הציונות הדתית מדורי דורות ומהווה גשר בין כל חלקי העם, ותצליח לשמור על ירושלים של כולנו.

הכותבת היא סגנית ראש העיר ירושלים, מחזיקת תיק הכספים ויו"ר הבית היהודי בירושלים