צלבי קרס במשחק מחשב? "לגיטימי"

​​​​​​​הגוף האחראי על משחקי מחשב ובידור בגרמניה קבע כי סמלים נאציים במשחקי מחשב הם לגיטימיים ואינם מהווים הפרה של החוק

ניסן צור , כ"ח באב תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

בשבועות האחרונים התעוררה סערה בגרמניה לאחר שגיימרים המשחקים במשחק המחשב "וולפנשטיין 2", בו הם מתמודדים מול כוחות הרייך השלישי, טענו כי יוצרי המשחק החליפו את הסמלים הנאציים בסמלים אחרים שאינם קשורים לרייך השלישי, מה לשטענתם פגע באמינות המשחק.

לטענת הגיימרים, יוצרי משחק ה"וולפנשטיין" שינו את דמותו של אדולף היטלר ומחקו ממנה את השפם, וכן החליפו את סמל צלב הקרס על דגל הרייך השלישי והציבו במקומו סמל משולש.

החוק הגרמני אוסר על הצגה פומבית של סמלים נאציים ומטיל אחריות פלילית ועונשי מאסר על מי שיעודד תעמולה נאצית.

גיימרים רבים פנו את הועדה הרגולטורית האחראית על משחקי מחשב ובידור בגרמניה בטענה כי יש להתייחס למשחקי המחשב כמו אל סרטים, בהם מותרת הצגה סמלים נאציים כמו צלב קרס, סמל האס.אס, הצדעות במועל יד ועוד.

החוק הגרמני קובע כי סרטים הם יצירת אמנות ולכן האיסור על הצגת סמלים נאציים אינו חל עליהם, כמו גם על מחקרים למטרות היסטוריות או מדעיות.

לאחר בדיקה ממושכת קיבלו חברי הוועדה את טענתם של הגיימרים הגרמניים וקבעו כי הצגת הסמלים הנאציים במשחקי מחשב מותרת וחוקית, ואינה מהווה הפרה של החוק האסור עידוד תעמולה נאצית.

"משחקי מחשב ייבדקו בעתיד על מנת לבדוק האם הם עומדים במגבלות והאם אכן יש צורך אמיתי להציג את סמלי הרייך השלישי. באמצעות שינוי הרגולציה נוכל להעניק מגבלת גיל למשחקים שיציגו אירועים שנויים במחלוקת. כך זה מתנהל כבר זמן רב עבור סרטים ובנושא חופש האמנות, וכעת זה הזמן הנכון לשנות את החוק גם בנושא משחקי מחשב ווידאו", אמרה אליזבת סקר מוועדת הרגולציה לבידור בגרמניה.