הרבנים מסתערים על הרשתות החברתיות אלירן אהרון

500 רבנים, רבניות ואנשי חינוך הגיעו לכנס "רוח ותקשורת" שנערך היום (ה') במלון רמדה בירושלים.

הכנס נערך במטרה לחשוף את ציבור הרבנים והמחנכים לאפשרויות המדיה והתקשורת, וכן להקנות להם כלים להתנהלות נכונה בתקשורת הכללית וברשתות החברתיות.

בחלקו הראשון של הכנס התקיימו הרצאות מפי הרב שמואל אליהו שדיבר על הצורך לחבר באומץ בין הכלים לתוכן, אראל סג''ל שהסביר לבאי הכנס כיצד להתראיין בצורה הטובה ביותר, ידידיה וסיון מאיר שנתנו לקהל את נקודת מבטם על התקשורת, אסף פאסי שהסביר על חשיבות הפייסבוק כיום ועוד.

הכתב אבישי בן חיים מערוץ 10 שסיקר את הכנס, כמו כתבים מגופי תקשורת נוספים, היווה אנקדוטה מעניינת, משום שחלק מהמרצים השתמשו בנוכחותו בקהל כדוגמא לכך שאפילו בכנס צריך לדבר בצורה מותאמת לתקשורת.

בחלקו השני השתתפו באי הכנס בסדנאות מעשיות על שימוש בפייסבוק, ניהול חשבון יוטיוב, עמידה מול מצלמה, כתיבת מאמרי דעה ועוד. במהלך הסדנאות היו עמדות ייעודיות בהן יכלו המשתתפים לפתוח חשבון יוטיוב, פרופיל בפייסבוק וכן להזמין ציוד צילום מקצועי.

הקב"ה יצר את פייסבוק וטוויטר, צריך להשתמש בזה אלירן אהרון

הרב שמואל אליהו אמר לאחר הכנס כי "המטרה היא לתת לרבנים גם אומץ וגם כלים. תוכן יש ב"ה המון, ואנחנו רוצים שהוא יגיע לכל עם ישראל. כאן נותנים להם גם אומץ וגם כלים. הקב"ה יצר כלים שאפשר להגיע לכל העם, כמעט לכל העולם, רק צריך לדעת להשתמש בהם בצורה נכונה. מקווה שמהכנס הזה תצא הרבה ברכה".

הרב אריה שטרן רב העיר ירושלים בירך את באי הכנס, ואמר "רואה אני באמת דבר גדול וחשוב לעסוק בתקשורת, כיוון שזה אחד הדברים המיוחדים בתקופה שלנו שאי אפשר להתעלם ממנו. אך חשוב לא לדבר יותר מדי מה שלא צריך, ולנסות לחפש את הדברים הטובים וללמד זכות על כל אדם. זה מקצוע גדול וחשוב, שכדאי לאמץ אותו במסגרת שמתאימה לאווירה שאנחנו רוצים שתהיה בכל הארץ, בעזרת ה'".

הרבנית ד"ר חנה קטן שהשתתפה בכנס סיפרה "אני ממש מתרגשת, זו הגשמה של חלום. יש לנו תכנים שאנחנו רוצים להעביר, אנחנו נמצאים בכל הזירות והזירה הזו נשארת יתומה. צריך הרב אומץ להגיע לחזית, וצריך לקבל את הכלים איך להעביר את המסר. כמו שמצווה להגיד דבר שישמע, אסור לנו להגיד דברים בסגנון או בשפה שהדור פחות בשל אליהם. כל אחד מאתנו צריך ללכת עם האני מאמין שלו, ועם הרבה סיעת דשמיא נעשה ונצליח".

אראל סגל, שהרצאתו בכנס עסקה בראיונות בתקשורת וכיצד להיערך אליהם, מסר לרבנים "הזירה התקשורתית היא זירת קרבות מיוחדת, צריך לשים לב מי קהל היעד שלנו, ומאוד חשוב איך אתה מעביר את המסר. צאו לתקשורת, אבל 'חכמים היזהרו בדבריכם".

צילום: איגוד רבני קהילות

"שויתי ערוץ 10 לנגדי תמיד"

ידידיה מאיר שהעביר שיחה משותפת יחד עם אשתו סיון רהב מאיר בה נתנו לקהל טיפים להתנהלות בתקשורת, אמר כי "חיכו לכנס הזה, הייתה ציפייה בציבור, הגיעו לפה כל כך הרבה אנשים". בנוסף, תיאר את הכנס כ"פתחון פה למייחלים לך, זה הכנס הזה. באים ואומרים ש'הדתה' זה טוב, ונותנים גם כלים איך לעשות זאת".

מאיר הוסיף כי על רבנים לקחת בחשבון תמיד שיתכן ודבריהם יפורסמו ברבים. "אני שמח שיש כאן תקשורת. תמיד רואים רבנים מהנחיר, מהצד, ממצלמה נסתרת בכנסים. הפעם אנחנו מול התקשורת ישירות". בהלצה אמר "הרבנים צריכים ממש להתנהל - שויתי ערוץ 10 לנגדי תמיד, לקחת בחשבון תמיד שדבריהם יכולים להגיע לתקשורת".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שנכח בכנס אמר לרבנים "כדי להצליח להעביר את המסר ולחדור באמינות, תגידו את מה שאתם חושבים. תגידו את האמת, בלי להתבלבל ולהתנצל. מי שיש לו ביטחון עצמי – משכנע. מי שאומר את מה שהוא לא מאמין – לא יצליח. ניכרים דברי אמת, ניכר שמי שאומר אותם חדור בהם ומאמין בהם".

הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני הקהילות ויוזם הכנס, סיכם את האירוע "לרבנים יש את הכוח להשפיע. הם צריכים את האומץ להשפיע ואת הכלים להשמיע. יש פה תורה חזקה, יש פה ערכים, יש פה כלים, ואת כל הדברים האלה צריך לחבר ביחד. הרבנים נמצאים פה, מבינים את הצורך הקיומי שלנו להיות נוכחים בכל המדיה הזו, תעיד ההיענות הגדולה מאוד של הרבנים. אני מאמין שהיום הזה הוא בשורה גדולה, אני מאמין שאם הרבנים יקחו את הכלים שהם למדו פה, נצא מפה עם בשורה ענקית לציבור בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו