חברת 'הבית היהודי' הרבנית יהודית שילת, וח"כ מיכל רוזין (מרצ), דנו היום (ראשון) בסוגיית השירות המשותף של חיילים לצד חיילות.

הרבנית יהודית שילת, יו"ר פורום 'תקנה', הסבירה כי היא לא מתנגדת לשירות נשים בתפקידים מיוחדים בהן תרומתן תעלה על זאת של הגברים אך הבהירה כי תפקידי הלחימה אינם מיודעים לנשים, "אני לא בעד של נשים בצבא בהכללה גורפת. אני לא יכולה להתנגד לשילוב נשים בצבא בכל מיני תפקידים שדורשים אינטליגנציה, מיקוד ויכולות אינטלקטואליות שיכולות לתרום לצבא.

"מפריע לי השירות המשותף ביחידות הלוחמות, שבהן יש הרבה מאוד חיילים דתיים שרגילים לשמור על עצמם ביחסים בין שני המינים בצורה מסוימת ובסגנון מסוים ובסיטואציות הכי רגישות של הקיום האנושי הם נדרשים להתמודדות נוספת שלא אמורה להיות באימונים או בלחימה".

הרבנית הסבירה כי שירות בצבא הוא כורח ולא זכות ולכן עדיף שנשים לא תשרתנה בתפקידי לחימה. כשנשאלה על הפרשה האחרונה בה הפנו חיילי צנחנים את גבם למדריכה אמרה שילת כי הדבר לא נובע מכך שהחיילים לא מסוגלים לראות את המדריכה אלא שזאת בחירתם, "הם מסוגלים, וגם כשהם מסתכלים הם בוודאי מסתכלים עליה בצורה יותר מכובדת מאשר חיילים שאינם דתיים, והשיח שלהם על מדריכות אחרי התרגיל הוא שונה לגמריי. אבל הם לא צריכים את האתגר הזה. חייל בא לצבא לכבוש את האויב ושום דבר לא צריך להפריע לו בדרך".

הרבנית הוסיפה, "אם השיחה הזאת להיות סוג של היתממות במה שנוגע יחסים בין גברים לנשים ובמיוחד למצבם של גברים צעירים ובחורות צעירות, אז אני לא יכולה להיות ברת שיח אמיתית כי אני רוצה לדבר על החיים, ואני רוצה לדבר על גברים ועל נשים ועל מה שקורה ביניהם".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הגיבה לדבריה: "העובדה הבסיסית היא ששירות בצה"ל הוא שירות חובה. הבת שלי תתגייס לצבא כמו כל הגברים. הצבא זו בועה שמנתקת את הילדים מבית הוריהם ומהחינוך שהם גדלו בו כדי שיעשו את מה שהצבא אומר להם לעשות. מרגע הגיוס אני דורשת את אותו השוויון לשני המגדרים. מה יקרה עם אותם חיילים דתיים? הם לא ילכו לרופאה? לא יסכימו שאחות תטפל בהם בבית החולים? אם אישה פלסטינית תגיע למחסום לא יחקרו אותה? ההקצנה הזו הולכת ומחלחלת לכל הציבור, משפיעה וגורמת להדרה ולאפליה של נשים. פקודת השירות המשותף קובעת שאם חייל דתי לא מעוניין להיות בגדוד מעורב- הוא לא יהיה שם. אני לא מוכנה לקבל את הרעיון שגברים לא מסוגלים לשלוט ביצר שלהם. גברים יודעים לעשות את ההפרדה ולא כל דבר זו הטרדה מינית. כשבנים ובנות נכנסים יחד לטנק אין זה אומר שאחרי תשעה חודשים יצא משם ילד".

הרבנית שילת ענתה לה: "מיכל מקצינה באופן חריג את הסיטואציה שאני מדברת עליה. ללכת לרופאה לבדיקה של עשר דקות אינה אותו דבר כמו שירות משותף וממושך. באופן אישי אני מעדיפה שנשים ילכו לרופאות בתחומים מסוימים כי אני יודעת מה רופאים עושים לנשים. האג'נדה שצריכה להיות בצבא היא הניצחון במלחמה ושמירה על הרמה הכי טובה של החיילים. הצורך הזה להילחם ולהיות שווה לא רלוונטי כאן".