יאיר גולן
יאיר גולןצילום: גפן רזניק, פלאש 90

כ-100 משפחות שכולות שיגרו היום (ראשון) מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן בדרישה לפסול את מועמדותו של אלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל.

במכתב מזכירות המשפחות כמה התבטאויות מקוממות של גולן, בהן אחת מלפני יותר מעשור, כשגולן אמר לצעירים שיעדיף לסכן חיילים כדי להימנע מהרג מיותר של אישה בת 60.

אמירה נוספת היא שלא צריך ליטול חיים של פלסטיני לא-חמוש שרץ לעברם של ארבעה חיילים, והאמירה המפורסמת ביותר שלו בדבר ''תהליכים מעוררי חלחלה'' בישראל שמזכירים לאלוף גולן את גרמניה הנאצית.

"מהתבטאויות אלו עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילינו", כתבו המשפחות השכולות במכתבן שפורסם בחדשות 2. "כהורים, אחים ובני זוג שכולים, ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. אדם שדם ילידנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם".

ההליך לבחירת הרמטכ''ל הבא של צה''ל יצא לדרך בשבוע שעבר, לאחר ששר הביטחון ליברמן ראיין בלשכתו ארבעה אלופים: אביב כוכבי, יאיר גולן, ניצן אלון ואיל זמיר. גם ראש הממשלה נתניהו יראיין את המועמדים, ולאחר בדיקת כשירותם על ידי הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, ייקבע סופית מי הוא הרמטכ"ל הבא.

ההתבטאות של סגן הרמטכ"ל

כזכור, האלוף גולן, לשעבר סגן הרמטכ''ל, הפתיע רבים בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון משואה במאי 2016. גולן אמר אז כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה.

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016", אמר.

גולן טען אז כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''.

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".

לפני כשנה, בראיון לחדשות עשר, התייחס גולן לנאום ה"תהליכים" שנשא בערב יום השואה ואמר "אני לא מתחרט על האמירה. חשבתי שאני מדבר על דברים שחשובים שייאמרו, ואני עדיין מאמין בהם".

גולן לא התרגש מהביקורת שהוטחה בו. "ירו עלי דברים קשים יותר בשירות הצבאי", אמר, "כנראה זה נופל על מרחב שהוא מאוד רגיש בציבוריות הישראלית. לא אמרתי שזה פרצופנו ולא השוויתי, אלא שאלו אירועים מדאיגים שכדאי להסתכל עליהם בצורה מפוקחת. אין דבר הרסני יותר לחברה מאלימות פראית".

סגן הרמטכ''ל לשעבר טען גם כי האיום הקיומי על ישראל נעלם, ומעתה היא אינה חייבת להגיע להכרעה בכל עימות: "הכרעה בישראל היא לא הכרעת בעלות הברית את גרמניה הנאצית. לא נגיע למצב שאנחנו מביסים את כל העולם הערבי – ופתרנו את הסכסוך בכוח", אמר גולן.