על אדמת גרמניה
על אדמת גרמניהצילום: הודיות

השבוע חזרו 12 נציגים מכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון מהשתלמות במיינץ הסמוכה לפרנקפורט.

תלמידי המשלחת עברו תהליך לימודי ארוך טרם יציאתם לגרמניה, זאת על מנת שיוכלו להתמודד בהצלחה עם האוכלוסייה המקומית ולייצר שיח אותנטי וחיובי עם הציבור הגרמני איתו הם באים במגע.

המשלחת יצאה כחלק מלימודי מגמת המשטרה בבית הספר הודיות, והתלמידים שימשו כאורחי הכבוד של הקהילה היהודית במיינץ. אירוע חריג התרחש כאשר אחד התלמידים פיספס את הטיסה ובזכות התערבות של צוות הכפר ומנכ"ל וצוות אמסלם טורס, הוטס לגרמניה והצטרף לחבריו. עם נחיתתו קיבלו אותו נציגי המשטרה המקומית

עם נחיתת המטוס במחוז ויסבאדן שבמרכז גרמניה, יצאו התלמידים לפעילות משותפת עם קציני משטרה גרמנית. "במסגרת המסלול ללימודי משטרה אנו מתארחים באקדמיה של המשטרה בעיר ויסבאדן. ביקרנו בתחנות משטרה, ראינו מתקני אימונים, עשינו אימוני כושר וביקרנו במחנה ריכוז בוכנוולד" אמר רפ"ק שימי קרן, מפקד מגמת משטרה והוסיף, "למרות החום הכבד, התעקשו תלמידנו לערוך טקס מרגש ועוצמתי תחת כיפת השמיים. התלמידים נחשפים לתכנים שאילולא המשלחת, ספק אם היו אי פעם נחשפים אליהם".

"בגרמניה הכל מאורגן ומסודר מראש. ההשתלמות בגרמניה הייתה מעשירה ומלמדת מאוד. ביקרנו בתחנות המשטרה המקומיות, ראינו תאי מעצר, ביקרנו במוזיאון של משטרת גרמניה, דיברנו עם מפכ"ל משטרת פרנקפורט והכי חשוב היינו במחנה ריכוז בוכנוולד, שם ערכנו טקס לזכר הנרצחים", אמר תלמיד כיתה י"ב בהודיות והוסיף, "עמדנו עם מדי מגמת משטרה במחנה בוכנוולד וקראנו את סיפורו של הרב לאו, הניצול הצעיר ביותר מהמחנה. העיניים לא נשארו יבשות".

מעבר לפן ההסברתי, התלמידים לומדים ומתוועדים למקצועות המשטרה בגרמניה באמצעות הרצאות של קצינים בכירים במשטרה המקומית, "לצד הלימודים העיוניים, חשוב לנו להתחכך עם המקומיים כמה שיותר. בכל שנה אנחנו מקבלים פידבקים חיוביים ואנו למדים מכך שהקשר ההדוק של תלמידנו עם התושבים המקומיים מסייע להם לראות באור אחר את המציאות הסבוכה בארצנו. זאת בניגוד לתמונה הרווחת מאמצעי התקשורת באירופה שמסקרים מתוך נקודת ראות שגויה ומטעה", אמר אלי שטיין, מנהל הכפר.