ההסדרניקים נוהרים לצה''ל

לאורך שלושת שבועות האחרונים התגייסו 580 בחורי ישיבות ההסדר לתקופת השירות הפעיל, לאן התגייסו ואיך זה נראה?

ערוץ 7 , ב' באלול תשע"ח

ההסדרניקים נוהרים לצה''ל    -ערוץ 7
הרב אליעזר מלמד מלווה את בנו הלומד מישיבת ניר לגיוס לחיל הים
צילום: יצחק לונגדים

מצפייה והאזנה בחדשות בעת האחרונה ניתן לחשוב שקיים מתח בין צה''ל ובין ובחורי הישיבות, אך נתוני גיוס תלמידי ישיבות ההסדר מלמדים שהמצב בשטח שונה לחלוטין.

בשירה, בריקודים ובעשרות סיומי מסכת התגייסו בחודש האחרון 580 תלמידים מ- 40 ישיבות הסדר ברחבי הארץ למסלולי הצבא השונים.

מחזור גיוס זה הוא השני בגודלו מתוך שלושת מועדי הגיוס ובו מתגייסים מעל רבע מבני המחזור. הבחורים גויסו לחטיבות החי"ר - גולני, גבעתי, נח"ל וכפיר הפתוחים בפני ישיבות ההסדר, התנדבו לחטיבת הצנחנים, וימשיכו את המורשת של חילות השריון, תותחנים, איסוף קרבי, הנדסה קרבית וחיל הים.

כל בעלי הפרופיל הקרבי המהווים 86% מהבחורים שהתגייסו, הוצבו בתפקידי לחימה. השאר ישובצו כתומכי לחימה ועורף באגף המבצעים ובמערכים השונים כגון חיל הרבנות, חיל המודיעין, כמש"קי מטה ותכנון וכן כאנשי המטה שיסייעו בתנאי השירות של החיילים בצה"ל.

בנוסף לתלמידים אלו התגייסו כ-40 תלמידים ממסלול מתנדבי חוץ לארץ שהגיעו מהתפוצות ללמוד תורה בישיבות ההסדר ולשרת בצבא. השנה הגיעו מעל 400 צעירים מהתפוצות ללמוד בכלל ישיבות ההסדר ויזכו ללימוד עשיר ומגורים משותפים עם התלמידים הישראלים. המפגש החי עם רבני הישיבות יוצר חוויה בלתי נשכחת המחנכת לחיי שליחות בארץ ובתפוצות.

גיוס גבעתי
צילום: אליאב אמיר, ישיבת ההסדר בית שאן

סמנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר אליעזר (לייזו) דויטש, אמר כי "בניגוד לדיבורים על 'ירידת הדורות' אנו רואים כי על אף שוני הדורות, תלמידי ישיבות ההסדר כיום דומים באיכותם לתלמידי ההסדר שהתגייסו לפני 45 שנים. אנו שמחים לומר כי הורים ורבנים ליוו את בחורי הישיבה לגיוס וקולות השירה של הבחורים בקעו ונשמעו למרחוק. בהצלחה רבה בהמשך הדרך".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר מולי יסלזון ברך את המגויסים הטריים ואמר: "הרצון ללמוד תורה לא נגמר אף פעם וגם בגיוס עצמו תלמידנו עורכים סיומי מסכת. בחורינו הולכים לקראת תקופה מחשלת, ואנו מאחלים להם שיהיו מופת לכל ויגשימו את התורה בהתנהלותם. אנו מאמינים שאהבת התורה, העם והארץ תעצים אותם, הן ברעות הלוחמים והן באימונים בקרב. לכו בכוחכם זה והושעתם את ישראל".