הזבל לא יוטמן גם ביו"ש
הזבל לא יוטמן גם ביו"שצילום: פלאש 90

המשרד להגנת הסביבה החליט לבטל את התכנית לבניית אתרי הטמנת פסולת ביהודה ושומרון, אתרים שעלולים היו לפגוע באופן חמור מאוד במי התהום ובאתרי טבע.

על ההחלטה והשתלשלות הפרשה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד תומר ישראל מעמותת 'ירוק עכשיו' שעתרה לפני שלוש שנים נגד החלטת המינהל האזרחי אז להקים אתר הטמנה סמוך לישוב רימונים.

בשיחה עמו מגולל עו"ד ישראל את הפרשה בתמצית ומדבריו עולה גישה אנטי ישראלית מחד, ומאידך כמעט גזענית בהתייחסותה לפלשתינים, מצידם של הגורמים הגרמניים שייצגו בבית המשפט את הבנק הגרמני העומד מאחורי מיזם הקמת המטמנות ביהודה ושומרון.

"הרעיון להקמת אתר הטמנה עלה לפני הרבה שנים, כאשר בישראל שבתוך הקו הירוק נהגו להשתמש באתרים כאלה. מדובר בהקמת אתרי הטמנה חדשים. גם בישראל וגם בגרמניה משתמשים באתרים הקיימים והשאלה היא אם פותחים חדשים. ב-2012 הוחלט בממשלה שלא מקימים אתרי הטמנה חדשים כי יש מספיק אתרים ומספיק שיטות מיחזור.

''ביהודה ושומרון לעומת זאת כן המשיכו לקדם תכניות לאתרי הטמנה כי ביהודה ושומרון זה מקום אחר שבו מותר לדחוף את הזבל לאדמה ואף אחד לא יידע ולא ירגיש".

"הקימו אתר הטמנה אחד ואתר שני ביהודה ושומרון וקודמה התכנית להקמת האתר ליד רימונים. היו למעלה ממאה התנגדויות לתכנית ולמרות זאת היא אושרה. הייתה שם קומבינה", רומז עו"ד ישראל ואינו מפרט. "החלטנו להגיש עתירה בנושא. מי שהחליט גם הוא לעתור זה גם בעלי הקרקעות מהכפר הסמוך. הם טענו שהקרקע שלהם ולא יתנו להקים מזבלה שם".

עורכי הדין של 'ירוק עכשיו' חברו לעורך הדין המייצג את ערביי הכפר הסמוך הטוענים נגד שימוש בקרקע שלהם לצורכי הטמנת פסולת והעתירה הוגשה.

"בשלב מסוים, בין הגשת העתירה והתגובות למועד הדיון, גילינו שמגיעים כוחות לשטח, משאיות הביאו מחפרים וכלים כאילו כדי לבדוק את המקום, בניגוד להצהרה לבית המשפט שלא יעשו כלום עד שהעתירה תידון. הגשנו עתירה דחופה", מספר ישראל

בדיון עצמו עלה הצורך למצוא תכניות חליפות למיזם הטמנת הפסולת ואכן הוצגו חלופות כדוגמת זו שקיימת בעטרות ובאתרים אחרים, אך המענה שקיבלו העותרים מנציגי הבנק הגרמני הפתיע. "הטענה שלהם הייתה שהערבים לא יוכלו להתמודד עם תפעול המתקן והבאת הפסולת אליו, ולכן התעקשו על ההטמנה", מספר עו"ד ישראל על מה שנשמע כמעט כגזענות הרואה בפלשתינים בני אדם שלא יוכלו להתמודד עם קידמה...

"הטענה השניה הייתה שהם תומכים רק בפרויקטים לאוכלוסיות מסכנות ולכן לא מוכנים שיהודים ישתמשו במתקן הזה", מוסיף ישראל המציין כי בשלב זה גם דרישה מפלה זו כלפי היהודים התקבלה על ידי המינהל האזרחי.

"המינהל האזרחי אישר את זה והוא מורכב מנציגי משרדי הממשלה, אבל קצת נלחצו מהרשויות כמו מטה בנימין וגורמים נוספים שפעלו, ובמועד הדיון הגיע השליח שהעביר את ההודעה משר הביטחון שאם זה יהיה ללא שימוש יהודים לא יאשרו את הקמת המתקן. בית המשפט אמר שאם ממילא לא יאושר אז מורידים את התכנית מהפרק".

כך התפוגג מיזם הטמנת הפסולת בסמוך לרימונים, ואולם כעת, כאמור, מחליטה הממשלה לקבל את המלצת המשרד להגנת הסביבה לחדול מקידום מיזמי הטמנת פסולת כליל וב'ירוק עכשיו' רואים בכך הצלחה לא מבוטלת שיש להם חלק בה.

בשולי הדברים מעיר עו"ד ישראל כי גרמניה הקפידה שאתר ההטמנה אותו היא מקדמת יהיה דווקא בשטח C, שטח הנתון בשליטה ישראלית מלאה על פי הסכמי אוסלו. צעד זה, הוא אומר, נראה כניסיון גרמני נוסף לערער על הריבונות הישראלית, אולם הוא עצמו מעדיף לעסוק פחות בפוליטיקה ויותר באיכות הסביבה.