83 שנים לפטירת הרב קוק
ביום ה': חוויה מרוממת מול מקום המקדש

ביום חמישי ייערך ''ליל משמר הרב קוק'' זו הפעם החמישית. רבנים מובילים יעסקו במדינה לאור חזונו של הראי"ה קוק זצ"ל

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ח

מהר הזיתים אל מקום המקדש ובניינה של ירושלים
מהר הזיתים אל מקום המקדש ובניינה של ירושלים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במלאת 83 שנים לפטירתו של הרב קוק זצ"ל יתקיים בלילה שבין חמישי לשישי במעמד הראשון לציון, רבה של ירושלים ורבנים נוספים אירוע מיוחד מול ציון קברו של הרב בהר הזיתים תחת הכותרת 'דגל ירושלים, 70 שנה לתקומת מדינת ישראל'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שעומד מאחורי האירוע, הרב הלל הורוביץ, מנכ"ל מועצת בתי העלמין בירושלים.

את השיחה איתנו מקיים הרב הורביץ מאירוע יום ג' אלול המתרחש היום (שלישי) בהר הזיתים, מקום ציונו של הרב זצ"ל: "כבר הבוקר זכינו שאלפי תלמידיו, רבנים ובני ישיבות, עולים להתפלל על קברו. סידרנו צילייה מיוחדת ומגיע ציבור גדול מאוד", מספר הרב הורוביץ ומתאר את הצפוי בלילה שבין חמישי לשישי:

"כבר שנה חמישית שאנחנו מקיימים ליל משמר הרב קוק, לילה להתחברות עם דמותו של הרב רואה הדורות ודור הגאולה. האירוע מתקיים בחניון מלון שבע הקשתות, כך שגם כהנים יכולים להגיע. הימים הם ימי תחילת אלול, הכנה לימים הנוראים, ויש כאן שילוב מיוחד של ההתרגשות מהר הזיתים שבו שוכנים גדולי עולם נוכח הר הבית ומקום המקדש. חווים כאן ממש את הכהנים בעבודתם והלווים בשירם ובזמרם".

בליל המשמר יתקיימו שיעורים קצרים באורך של כעשרים דקות כל אחד. מגדולי הרבנים בהם הראשון לציון הרב יצחק יוסף, הרב אריה שטרן רבה של ירושלים, הרב אלישע וישליצקי, הרב יעקב שפירא, הרב יהודה מלמד, הרב חגי לונדין ואחרים. "לאחר השיחות תהיה התוועדות מיוחדת בשעה שתיים וחצי עם הרב יהושע שפירא, חוויה מרוממת של דיבוק חברים, עם 100-1500 איש שמקשיבים לתורות נפלאות ומסיימים את הלילה עם שיעור של הרב שמואל אליהו ואמירת סליחות, תפילת ותיקין והסעות חזרה".

"יש כאן תהליך שלם של חמש שנים של החייאת הר הזיתים", אומר הרב הורוביץ כשהוא מתבקש להיזכר בראשית קיומם של האירועים הללו לזכרו של הראי"ה בהר הזיתים. "אנשים הפסיקו להגיע להר הזיתים בגלל חשש ביטחוני, היא כאן חילול קברים וחשש מטרור ערבי, אבל זו כבר השנה החמישית שאנחנו בתהליך של החזרת הביטחון והחזרת האנשים להר. מתחולל כאן שינוי דרמטי. אלפי ורבבות יהודים עולים במכלול של אירועים אזכרות והילולות".

"זה ממש נס ששלוש שנים כבר אין חילולי קברים ואין יידויי אבנים על היהודים. ככל שנוכחים יותר המוטיבציה שלהם לפגע יורדת", אומר הרב הורוביץ המקפיד להזכיר את תרומתה של המשטרה לשינוי הדרמטי שהתחולל במקום.

נקודת שיא באירועים היית באחרונה עם קיומה של ההילולה לזכרו של האור החיים הקדוש, כאשר מאה אלף איש עלו לאזכרה בפרק זמן של שלוש שעות. "בנינו כאן השקעה מיוחדת, יחד עם מרחב קדם ותחנת שלם של המשטרה. אגד הקציבה שאטלים של עשרים וארבע שעות שהביאו ופרקו כאן אנשים. מדהים לראות את הנהירה הגדולה של אנשים ונשים בכל גיל ומכל מקום".

על האירוע המתקרב לזכרו של הרב קוק ממשיך הרב הורוביץ מספר ומזמין את הציבור הרחב להגיע בהמוניו: "זו חוויה שחבל להפסיד, אירוע בחינם, הסעות מגבעת התחמושת שלשם ניתן להגיע ברכב או ברכבת, ומשם החל מתשע וחצי בערב הסעות חינם ואפשר גם לחזור באמצע למי שרוצה בכך למרות שיש קושי לעזוב אירוע כזה באמצע. יש גם כיבוד מאוד עשיר", הוא מוסיף.

ומהשיחה על ההתארגנות ביקשנו לשמוע מהרב הורוביץ גם על התוכן של האירוע שיתמקד במלאת שבעים שנה למדינת ישראל לאור חזונו של הרב קוק, והשאלה, המעט צפויה, היא האם זו המדינה אותה חזה הרב קוק, מדינה שבה מאבקי שבת נמצאים על סדר היום, שבה שומרי מצוות מואשמים בהדתה וכיוצא באלה, והוא משיב:

"בשנים שלנו השאלה מתייתרת, אנחנו רואים איך כל מה שהרב חזה וניבא קורה עין בעין. אנחנו רואים מכאן את בניין ירושלים, את השכונות המזרחיות והמערביות ואת ליבה של ירושלים שהרים סביב לה והשכינה בה. לראות את הכותל מלא ביהודים, את ההתיישבות ביהודה ושומרון, את הצימאון הרוחני של עם ישראל, את החזרה בתשובה, את השירה. אמנם יש צללים, אבל ככל שהבית גדול יש לו צל גדול, והצל מעיד על גודלו של הבית".

"יש כאן אור גדול שאנשים מסתנוורים ממנו. כל העולם מעריץ היום את מדינת ישראל, ראש הממשלה הוא דמות נערצת לחיקוי בכל מקום בעולם. כולם רוצים לארח אותו אצלם. זה קידוש ה' עצום של הדור שלנו. העולם רואה את סגולתו של עם ישראל ומתפעל", דברי הרב הורוביץ'.

לקראת האירוע, הוא מוסיף, הציבור מתבקש להירשם על מנת לסייע בהתארגנות לקהל הגדול הצפוי להגיע, ואת זאת ניתן לעשות דרך העמוד 'עולים להר הזיתים'. בהזדמנות זו מזכיר הרב הורוביץ גם את האירוע המתוכנן להתקיים בהר בעוד כשבועיים, "אירוע עם אברהם פריד לקראת ראש השנה", וגם אליו הוא מזמין את הציבור להיערך ולהזמין כרטיסים במחירים זולים מאוד, שכן התפוסה במקום מוגבלת.

"זה מקום מלא חיים של גדולי כל הדורות, חולמים ולוחמים", אומר הרב הורוביץ ומדגיש כי "כל הפעילות הגדולה שלנו היא בעזרה הגדולה והשותפות של המשרד לענייני ירושלים והמורשת ומשרד הדתות והשרים אלקין ואזולאי".

לפרטים נוספים לחצו כאן