קנאביס
קנאביס צילום: ISTOCK

מחקר חדש שנערך במשרד הבריאות האמריקאי בחן את השלכות השימוש בקנאביס על בני נוער. בין החוקרים שהובילו את המחקר גם ד"ר ליאת קורן מאוניברסיטת אריאל, איתה שוחחנו על המסקנות והתובנות העולות ממנו.

ד"ר קורן, ראש המסלול לקידום בריאות במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטה, מספרת על המחקר בו נבדקו מתבגרים בגיל סיום התיכון ונבחנו על פי חלוקה לשלוש קבוצות, האחת של מי שאינם מעשנים, השנייה של מי שמעשנים באופן לא תדיר והשלישית של מי שדיווחו שהם מעשנים באופן קבוע.

המחקר המדובר מלמד על קשר חזק בין המעשנים למדדים חברתיים שליליים, ובהם דיכאון, חרדה, הישגים לימודיים נמוכים, קושי בריכוז בנהיגה וליקויים נוספים.

ד"ר קורן מדגישה בדבריה כי "אין מדובר בחולים שצריכים תרופת קנאביס, אלא בצעירים שמשתמשים בקנאביס בתקופה שהמוח שלהם עדיין מתפתח. לקחנו למחקר רק אנשים שלא דיווחו על בעיות רפואיות וניטרלנו השפעות של אלכוהול ומצב סוציואקונומי כדי שנוכל לחזק את היכולת שלנו להגיע לתוצאות".

ההמלצה הגורפת של המחקר היא " שבגיל ההתבגרות והבגרות הצעירה להימנע משימוש בקנאביס למי שאין לו צורך בריאותי בכך".

"גילינו סימפטומים של דיכאון חריפים יותר. רציתי לבדוק אם המשתמשים מאושרים יותר ומגיעים לתענוג של "היי" ולא, זה לא עושה אותם מאושרים יותר", דברי קורן המדגישה כי התוצאות נכונות "גם למשתמשים מזדמנים בקנאביס. מה שהגדרנו כקבועים זה מי שמשתמשים יותר מעשרים פעם בשנה. לא קבועים זה החל מפעם אחת ל-19 פעמים בשנה, והסימפטומים הללו באו לידי ביטוי גם אצל מי שמשתמש באופן לא קבוע".

לנוכח דבריה אלה נשאלה ד"ר קורן אם היא מתייחסת גם לפרסומים התקשורתיים שאינם רק סלחניים כלפי הקנאביס אלא גם רואים בו כזה שמניב יכולות יצירה, עידוד תיאבון, התגברות על פחדים, חיזוק אנרגיה ואלמנטים חיוביים נוספים. "אנחנו נחשפים לאמירות האלה בתקשורת וזה מאוד מבלבל את הציבור ומטעה", היא אומרת ומוסיפה: "צריך לשים הבדלות ברורות בין מטרות רפואיות למטרות שאינן רפואיות ולא להתבלבל, בעיקר בצעירים עד גיל 22, כשהמוח מתפתח".

לדבריה הנחיצות בבחינת הדברים באופן מחקרי מדעי גוברת ככל שבציבור יש מי שמטמיע את התובנה והתפיסה לפיה השימוש בקנאביס פחות מסוכן ואינו נורא. כמו כן גובר הצורך בבדיקת הדברים כאשר מדינות רבות מתירות את הלגליזציה של הקנאביס.

"עם השנים הציבור חושב שהשימוש פחות מסוכן וזה לא נורא. כשהתפיסות משתנות בכיוון כזה ניתן לראות את ההשפעות. ככל שהשימוש גובר אצל אוכלוסיה שאינה זקוקה לזה, וככל שזה קורה צריך להיות מודעים להשלכות. צריך לבדוק מה קורה במדינות שהתירו את הלגליזציה".

סוגית המדינות המתירות שימוש בקנאביס אמנם לא נחקרה על ידה עצמה אך "מחקרים בדקו מה קרה בקולורדו וראו שמגיעים הרבה יותר ילדים עם הרעלות, יותר תאונות, יותר מקרים של כוויות בגלל קנאביס, יש השלכות לכל דבר".

בדבריה דוחה ד"ר קורן את הטענות לפיהן שימוש בקנאביס הוא בעל השפעות חיוביות. "רוב הממצאים שקיבלנו הלימים עם הספרות. אין כאן הפתעה. זה שאנחנו מוצאים רמות דיכאון ורמות נמוכות של בריאות זה היה גם קודם. לגבי הגישה ההפוכה, לא מצאתי לה בסיס מחקרי.

''מצאתי חוסר מוטיבציה, מצאתי הישגים לימודיים נמוכים, מצאתי קשיים בנהיגה, למרות שחיפשתי דברים גם חיוביים ולא מצאתי. רציתי לראות אולי יש דברים טובים בקנאביס. חיפשתי מחקרים כאלה ולא מצאתי. תחושת האושר יורדת, שביעות הרצון מהחיים יורדת".

ומה לגבי יצירתיות? שהרי אמנים רבים מתחומים שונים מדווחים על יכולות רוחניות גבוהות לאחר שימוש בקנאביס. על כך אומרת ד"ר קורן כי היא "לא יכולה להתייחס ללא ביסוס עובדתי מחקרי לכך. אני לא שוללת זאת, אבל לא ראיתי ביסוס מחקרי. אני מתבססת רק על מקורות אקדמאיים מבוססי עובדות. אם יש דבר כזה צריך לבחון זאת. אני לא ראיתי שום פרסום מדעי מחקרי על העניין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו