חופשה בפורטוגל
חופשה בפורטוגל isock

החוק בפורטוגל, אשר נכנס לתוקפו ב 2015, מאפשר לישראלים רבים להוציא אזרחות פורטוגלית. זו אזרחות של האיחוד האירופי.

בפועל, מאות ישראלים כבר קבלו אזרחות, ואלפים נוספים הגישו בקשות אזרחות. היתרונות בקבלת אזרחות כזו ברורים. אזרחות אירופית היא כרטיס מועדון לעולם המערבי המפותח. באירופה - האזרחות מאפשרת לחיות, לעבוד וללמוד במדינות האיחוד, עם כל ההטבות של אזרח מקומי. בארה"ב, מאפשר האזרחות להיכנס למדינה במסלול מהיר וללא ויזה.

יהודים יוצאי צפון אפריקה והאימפריה העותומנית זכאים לקבל אזרחות. לאור זאת, ישנם כמובן זכאים רבים לקבל אזרחות בישראל, עד לאחרונה, בני הזוג של מקבלי האזרחות היו בנחיתות. בן זוג אשכנזי של ישראלי שקבל אזרחות, היה צריך להוכיח זיקה מיוחדת לפורטוגל כדי לקבל אזרחות. זו הייתה משימה לא פשוטה שהיישום שלה לא אחיד. מעטים הישראלים שיכלו להוכיח ידיעת שפה או הכרות קרובה עם התרבות בפורטוגל.

תיקון לחוק האזרחות בפורטוגל מיולי 2018 נושא בשורה גם לבני הזוג. עתה, במקרה בו לאזרח פורטוגלי יש צאצא פורטוגלי, הרי שההורה השני זכאי לאזרחות ללא תנאי כלשהו. יש פה מעין איחוד משפחות. הצאצא יכול להיות בכל גיל. זו בשורה אמיתית. ישנן משפחות רבות בהן רק הורה אחד הוא ממוצא שמאפשר קבלת אזרחות. עד עכשיו, ההורה והילדים היו יכולים לקבל אזרחות, בעוד ההורה השני נותר ללא אזרחות אירופית. עכשיו, המצב הזה לא יקרה יותר. במקרה בו לבן הזוג שלך ולילדיך יש אזרחות פורטוגלית גם לך תהיה כזו.

מעבר לפתרון הבעיה הספציפית של בני הזוג, יש כאן גם בשורה נוספת. בשורה של גישה חיובית וליברלית. הממשלה בפורטוגל מעוניינת בעת זו להרחיב את מעגל מקבלי האזרחות הפורטוגלית.

מתן האזרחות ליהודים ספרדים היא חלק מתמונה מורכבת יותר בפורטוגל. פורטוגל מעניקה אזרחות פורטוגלית מדי שנה לזרים רבים. בשנת 2017 הוענקה אזרחות כזו ל 27,000 איש. רק כ 15 אחוז מהם היו יהודים ספרדים. רוב מקבלי האזרחות היו מברזיל. זאת, מאחר והחוק הפורטוגלי מעניק אזרחות לצאצאי אזרחי פורטוגלים. פורטוגל גם מעניקה אזרחות לאלו שנולדו באזורים שהיו בעבר חלק מפורטוגל, כמו גואה שבהודו.

מתן אזרחות לזרים רבים כל כך אינה מקרית. היא חלק ממדיניות ממשלתית לעידוד הגירה לפורטוגל. ראש ממשלת פורטוגל, אנטוניו קושטה, הצהיר לאחרונה על הצורך לגבש מדיניות לאומית למשוך מהגרים כתגובה למשבר הדמוגרפי של המדינה, וכדי להרחיב את משלמי הביטוח הלאומי בפורטוגל. 20 אחוז מהאוכלוסיה בפורטוגל הינה מעל גיל 65 ומוערך שתוך שלושים שנה, האחוז יעלה ל 35. ממשלת פורטוגל חייבת להיערך לדבריו להזדקנות האוכלוסייה. הפתרון טמון לדבריו בעידוד הגירה.

מדיניות זו של פורטוגל, זכתה לקבלת פנים צוננת דווקא מהפליטים הסורים. בשנת 2017 היו פליטים סורים רבים במחנות באירופה. מדינות האיחוד הקציבו מכסות לחלוקת הפליטים בינהן. פורטוגל, בניגוד למדינות אחרות באיחוד, הייתה מעוניינת לקבל פליטים יותר ממה שהפליטים רצו להגיע אליה. ראש ממשלת פורטוגל הציע לקבל 10,000 פליטים. בפועל, הסכימו להגיע רק כ 3000 פליטים. מתוכם, 40 אחוז עזבו כבר את המדינה. הפליטים העדיפו להגיע למדינות עשירות יותר עם אפשרויות תעסוקה טובות יותר כמו גרמניה ושודיה.

כשמסתכלים על התמונה הזו, מבינים את העניין של הפורטוגלים במתן אזרחות ליהודים ספרדים, כחלק ממדיניות רחבה יותר של עידוד הגירה והשקעה למדינה. אין ספק שהפרופיל של מקבל האזרחות היהודי הספרדי הממוצע, מבחינת רמת הכנסה והשכלה, אטרקטיבי יחסית למקורות הגירה אחרים לפורטוגל.

זוהי הזדמנות אמתית למאות אלפי ישראלים לזכות בכרטיס מועדון יקר ערך לעולם המערבי. ההזדמנות הזו הורחבה עכשיו עוד יותר ומאפשרת קבלת אזרחות אירופית גם לבני זוג. חבל לפספס אותה.

הכתבה נכתבה על ידי עו"ד יורם זרה, אשר מתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו