בית הדין לעררים: לגרש את האריתראים

דיין בבית הדין לעררים בירושלים המליץ לגרש את אזרחי אריתריאה בחזרה למולדתם, נוכח "הפשיעה המשתוללת" ו"אוזלת ידה של מערכת המשפט"

ערוץ 7 , ד' באלול תשע"ח

בית הדין לעררים: לגרש את האריתראים-ערוץ 7
מסתננים בדרום תל אביב
צילום: רוני סחוצר, פלאש 90

בית הדין לעררים בירושלים שדן בסוגיות של הסדרת מעמד ושהייה בישראל המליץ למדינה בפסק דין חריג ויוצא דופן לגרש את מבקשי המקלט מאריתריאה בחזרה לארצם "ללא קשר לעמדתם הפוליטית כתומכי או מתנגדי המשטר".

פסק הדין של הדיין מנחם פשיטיצקי ניתן במהלך ערעורו של אזרח אריתריאה בן 44 על החלטת רשות האוכלוסין וההגירה שלא להעניק לו מעמד פליט. המערער הסתנן לישראל בשנת 2009 לאחר שערק משירות צבאי באריתריאה וביקש להכיר בו כפליט שנרדף על ידי השלטונות בארצו. רשות ההגירה דחתה את בקשתו לפני כשנה, בנימוק כי "עריקה או השתמטות משירות צבאי, כשלעצמן, אינן מבססות עילה לרדיפה פוליטית ועל כן אינן מהוות עילה להכרה כ'פליט'".

הדיין קבע כי מבקש המקלט שהגיש את הערעור לא הביא ראיות לכך שמתקיימת בו באופן אישי אחת מעילות אמנת הפליטים המוכרות ודחה את ערעורו.

פשיטיצקי ציין כי אין מסמכותו להורות למדינה על שינוי מדיניות, אך הוא בחר בכל זאת להתייחס לסוגיה העקרונית של הימצאות מבקשי המקלט מאריתריאה בישראל, "על מדינת ישראל לשנות את 'מדיניות אי ההרחקה' בעניין המסתננים מאריתריאה ולגרשם חזרה למדינתם. זאת, בשל הפשיעה המשתוללות ברחובות מצדם".

הוא ציין כי קיימת "אוזלת יד של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי ולאור כך שהפתרונות שנוסו עד כה לא צלחו".

בהחלטתו כתב כי "לאור מורכבות הסוגיה, היקף תופעת ההסתננות לישראל, השפעותיה השליליות על החברה בישראל, כישלון הרשויות בפתרונות ישימים, מצאתי לנכון להרחיב את היריעה ולדון בסוגיית המסתננים ברמה העקרונית ולא להסתפק רק בהכרעה בעניינו של העורר".