נתניהו בדרכו לישיבת הקבינט
נתניהו בדרכו לישיבת הקבינט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משפחת גולדין עותרת לבג"ץ נגד ראש הממשלה בטענה שהוועדה לענייני שבויים ונעדרים לא התכנסה מאז ראשית השנה הקודמת. טענת משפחת גולדין היא כי דברי נתניהו לפיהן הממשלה עושה הכול כדי להשיב את הבנים מעזה לא מתיישבים עם העובדה שאפילו ועדת השרים לא כונסה לטובת העניין.

לטעמה מדובר בהוכחה לכך שהקבינט הפקיר את הבנים.

בראיון שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם רמי איגרא, בעבר ראש חטיבת שבויים ונעדרים במוסד, שאלנו אם המשוואה שעורכת משפחת גולדין נכונה בין כינוס הוועדה למאמצים שנעשים או לא נעשים להשבת הבנים.

את דבריו פותח איגרא בדברי הבנה לתסכול שחשה משפחת גולדין כשהיא אינה מצליחה לקדם את עניין השבת הגופות והאזרחים המוחזקים בעזה, אך עם זאת הוא סבור ש"לא כינוס של ועדת שרים כזו או אחרת יש לה השפעה על העניין הזה. הצד השני חושב שאם ימשיך בדרישה לשחרור הרבה מאוד אסירים עם דם על ידיהם הם יצליחו, וישראל בצדק חושבת שהיא לא יכולה לעשות זאת ואכן היא לא יכולה לעשות זאת. יש אינטרסים רבים שמונעים ממנה כנראה לפעול, כשהאפיק היחידי שנותר לה לפעול בו הוא לחץ אישי על מנהיגי החמאס, שהם שמקבלים את ההחלטה".

איגרא מציין בדבריו את הצעדים שלטעמו ניתן להפעיל בהם לחץ על מנהיגים אלו: "הלחץ הזה יכול להתבטא בפגיעה בחשבונות הבנק שלהם, במניעת אשפוז קרובים. משום מה ממשלת נתניהו החליטה שאת הדבר הזה היא לא תעשה".

"אני יכול להבין מה עומד ביסוד החשיבה שלא לעשות את זה", אומר איגרא ומסביר: "למדינת ישראל יש לצערינו אינטרסים גדולים מהשבת גופות הבנים. האינטרסים האלה קשורים לחיי היומיום של תושבי דרום מדינת ישראל, אבל מה לעשות, הממשלה הנוכחית כשלה בטיפול בחמאס ומי שמנהל אותנו זה החמאס ולא להיפך. על הרקע הזה אנחנו במדינה ללא מדיניות מול החמאס. אף אחד לא עושה צעד בלי לחשוש מהתוצאות. אין שום סיבה למצב הזה ולניהול של החמאס אותנו. אין שום סיבה לכך שישראל לא תפעיל לחץ אישי, ישיר, כואב ומאסיבי על כל מנהיגות החמאס באשר היא, כולל זו שמחוץ לעזה, כדי שיבינו שחייהם לא יהיו נורמאליים כל עוד בנינו לא שבים הביתה".

ואולי המפגש החשאי שהתקיים באחרונה בין נתניהו לא-סיסי מלמד על כך שבכל זאת ישנה מדיניות לממשלה גם בסוגיית עזה, גם אם הדברים אינם מתפרסמים? איגרא אינו מקבל את הדברים. לטעמו אם אכן הייתה פגישה הרי שהיא "טובה חשובה ותורמת להתנהלותנו מול החמאס, אבל יחד עם זאת אין ספק שאנחנו מדינה ללא מדיניות, ואת זה לומדים מהטעם הפשוט הבנאלי והמדהים שברצות החמאס יהיו טילים באשקלון וברצותו לא יהיו, ברצותו השדות יבערו וברצותו לא יבערו, ואין לנו שום כלי להפסיק את זה. זה קורה כשמדינה עם יכולות עצומות עומדת מול ארגון פושעים קיקיוני שיושב בדרום ואנחנו לא יודעים להתנהל מולו".

"אם אתה שואל אותי למה, אז יש לזה הרבה סיבות, בין היתר הססנותו של נתניהו. נתניהו הוא פוליטיקאי מדהים ולא מנהיג", אומר איגרא וכשהוא נשאל אודות השקט שבכל זאת הושג בדרום בימים האחרונים, הוא משיב: "עשו לנו טובה...".

"בשנות החמישים והשישים, שאז למדינה היו עוצמות שונות לחלוטין, מצב כזה לא היה קורה. בשום מצב. זה לא היה קורה תחת מנהיגות בגין ולא תחת מנהיגות שמיר או שרון, אבל זה קורה אצל נתניהו. זה קרה אצלו ב'צוק איתן', מבצע שלא הניב כמעט כלום ברמה המהותית למעט הפסקת אש, וזה קורה בנושא השבויים, אין שום סיבה שהמדינה לא תפעיל את יכולותיה. זה לא קשור לאזרחים בעזה אלא במנהיגים שאפשר לפגוע בהם. אני די בטוח שבני משפחת המנהיגים בחמאס מגיעים לאיכילוב ואין שום סיבה שדברים מהסוג הזה יקרו, שניתן שירות לאלה שמצפצפים עלינו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו