הרב משה הגר: פעם נצטרך לעשות חומת מגן בעזה

הרב משה הגר, אלוף משנה במיל' וראש המכינה הקדם צבאית יתיר, משמיע מילים חמות על האלוף יאיר גולן וטוען שהתבטאויותיו בעבר לא צריכות להיות שיקול מרכזי בהליך בחירת הרמטכ''ל הבא.

"הוא קצין מוכשר קצין טוב", מתאר הרב הגר את האלוף גולן. ''הוא היה תחת פיקודי במבצע חומת מגן, היה מח"ט ואני הייתי סגן מפקד אוגדה וראיתי אותו בשטח נלחם".

לדבריו גולן שגה בהתבטאות אך הדבר אינו מעיד על אישיותו, "אני חושב שהייתה פה החלקה אבל אני לא חושב שזאת תפיסת עולמו הרחבה ואני לא חושב שזה צריך להיות שיקול מרכזי בהתאמתו או אי התאמתו להיות רמטכ"ל".

בראיון לערוץ 7 מסביר הרב הגר מה עומד, אולי, מאחורי התגובה המתונה לטרור מעזה. "מי שמנהל את הצבא זה הדרג המדיני, והדרג המדיני ברגע שהוא מורה לצבא לפעול בצורה נחרצת אז הדרג הצבאי יודע לעשות את זה''.

הרב הגר מסכים שהצבא לא מספיק "מורעל" להביא לידי ביטוי את הכוח שלו, "יש לזה סיבות מספיק טובות כנראה. אני לא כל כך בטוח שכדאי לכבוש את עזה אם אין לנו מטרה להישאר שם. לכן צריך לשקול את הדברים בצורה מאוד רצינית. היום אני לא בפיקוד דרום ואני לא מכיר את כל השיקולים וההערכות המצב, אז אני לא יכול לחוות דעה".

"בסופו של דבר מה שהביא לשקט ביהודה ושומרון, שקט מיוחד שלא דימינו שיהיה, בא אחרי מבצע חומת מגן שהייתי שותף לו. המבצע בא להסדיר את החיים של הפלסטינים והמצב היום מצוין, הם עובדים, הם שמחים, הם עושים תחרויות סוסים וחוץ מזה שאין להם מדינה הם חיים בצורה נורמלית ולא דמיינו שנגיע לזה, וזה בגלל שניקינו את הטרור".

לדבריו, בסופו של דבר ישראל תצטרך לצאת למבצע דומה בעזה, "למעשה מבצע כזה צריך להיעשות פעם בעזה. מתי ואיך - צריך להתכונן. זה לא מבצע קל. הכיבוש יהיה מהיר אבל הטיהור הוא עניין ארוך שמצריך סבלנות וצריך עם חזק שחושב שזה מה שנכון לעשות, וזה לא המצב כרגע".

הרב הגר נמנע מלהצהיר הצהרות על הצורך לכבוש את עזה, "ברור שההתשה שמתמשכת עכשיו היא לא טובה, היא לא בריאה לאנשים שגרים בעוטף עזה ולילדים שלהם, ואנחנו צריכים שקט גם בגבול הזה. האם נכון לכבוש? אני לא מספיק מצוי בחומר ולא רוצה לזרוק סתם משפטים חסרי אחריות".