קומונת שיא

ירידה חדה במספר בנות השירות שהתנדבו לתפקיד קומונריות הובילה את תנועת בני עקיבא לעבודת עומק, שכללה שינוי בתפיסת הגיוס לתפקיד.

עפרה לקס , ה' באלול תשע"ח

קומונת שיא              -ערוץ 7
בבנ"ע הסתובבו בכל הארץ כדי לחפש בנות לתפקיד. סמינריון לקומונריות, עפרה, השבוע
צילום: דב מרטן

מספר חסר תקדים של קומונריות סיימו השבוע את הכשרתן לקראת שנת השירות הממשמשת ובאה.

238 בנות בוגרות י"ב עברו את הסל"ק - סמינריון לקומונריות של בני עקיבא, ומדובר בסל"ק הגדול ביותר שהעבירה התנועה אי פעם. בנוסף ל‑238 הקומונריות החדשות, ימשיכו 57 בנות לשנת קומונה שנייה. המפתיע הוא שהמספרים הגבוהים מגיעים דווקא אחרי ירידה בגיוס בשנה הקודמת. הנתונים מצביעים על עלייה של 25 אחוזים בגיוס בנות לתפקיד, ובבני עקיבא תולים את התוצאות הטובות בעבודת עומק שנערכה בשנה האחרונה.

כשמדברים על קומונריות, או מרכזות סניף, יש לזכור שמאחורי כל בת כזאת עומד סניף שלם בעיר או בקיבוץ, בפריפריה, במרכז הארץ או ביו"ש, סניף שבו פועלים חניכים ומדריכים שצמאים ליד מובילה ולמנהיגה שתתווה את הדרך. כל תקן כזה שמאויש, מבטיח המשכיות חינוכית. סניף בלי קומונרית מתקשה לתפקד, ולפעמים הנזקים משנה כזאת הם בלתי הפיכים. בשנה שעברה וגם בשנים שלפניה היו חסרות עשרות קומונריות לתנועה. "בשנה שעברה גילינו שיש הרבה ניוד של בנות שירות לאומי אחרי תחילת השנה", מסביר יאיר שח"ל, מזכ"ל בני עקיבא, כיצד התמודדו אד הוק עם התופעה בשנה שעברה, "כך שהיו בנות שקלטנו לסניפים אחרי החגים. בנוסף לכך, איתרנו קומונרים בשכר שיעמדו בראש הסניפים וגם חיזקנו את ההכשרות עם אנשי הקשר בסניפים שהיו בלי קומונריות. כך יכולנו להחזיק גם את הסניפים האלה".

למרות שהתנועה הסתדרה באופן חלקי עם מחסור בבנות, הגיעו בבני עקיבא למסקנה שצריך וכדאי לערוך בדיקת עומק, ולהבין מדוע בנות נמנעות מלהגיע לתפקיד הקומונה. לשם כך שכרו בתנועה חברה חיצונית שתעשה את הבדיקה. התוצאה הראשונה והמפתיעה הייתה שהבחירה שלא ללכת לקומונה אינה קשורה במאבק על לב הבת הדתית ובגיוס בנות לצה"ל. "שיערנו שזה עשוי להיות המוקד, שבת מתלבטת בין תפקיד הקומונה ובין הגיוס לצה"ל, אבל גילינו שלא", אומר שחל. "המתחרים שלנו הם הדרכה באולפנא או כפרי נוער, כלומר עבודה חינוכית איכותית אחרת. לא יכולנו לומר שאנחנו לא מצליחים בגלל הצבא. הבנו שאנחנו צריכים לעשות עבודה יסודית כמו שצריך, ואז נצליח כמו שצריך".

נועם הכהן אוריה, ראש מחלקת משאבי אנוש בבני עקיבא, מסבירה שהתנועה למדה את הנתונים, ולאחר מכן החליטה ליישם אותם בפן הפנים-תנועתי ובפן החיצוני. "בכל שנה אנחנו פותחים עוד תקנים של רכזים מלווים. לכל רכזת יש קבוצת קומונריות שהיא אחראית עליה. הרכזת עוטפת את הבת ומלווה אותה מהדברים הקטנים והחשובים, כמו אם היא אכלה כמו שצריך, אם היא ישנה ואם טוב לה, ועד התייעצות חינוכית, כתיבת תוכניות עבודה, חיבור בינה ובין הסניף ודחיפה קדימה. הרכזת אמורה להיות גשר בין המחוז ובין הקומונרית. זה ביטוי לכך שמוקירים את הקומונרית וזוכרים אותה גם בדברים הקטנים. התנועה מקדישה לזה גם זמן וגם כסף".

אתגר נוסף שמולו עומדות הקומונריות הוא עבודה סביב השעון בסניף מול החניכים והמדריכים, ועבודה מול גורמי חוץ כמו עירייה ומתנ"ס שגוזלת זמן רב. כל זה צריך להתבצע במקביל לעבודה חינוכית בבקרים, בדרך כלל בבית ספר. העומס הזה גורם לבנות להירתע מהתפקיד. השנה הצליחה התנועה, יחד עם הרשות לשירות לאומי-אזרחי ומשרד החינוך, להפחית את שעות החובה של הקומונריות, לעת עתה של בנות השנה השנייה בלבד. כך יהיה להן בוקר נוסף לרתום לטובת התנועה. "הם משתתפים איתנו בניסוי", אומר שח"ל, "יש לנו אינטרס גדול שהבנות ימשיכו לשנה שנייה בתפקיד".

מיום מיונים ליום גיוס

ייתכן שנתקלתם בחודשים האחרונים בסרטון רשת על צופיה דינר, הקומונרית של סניף לוד שסיימה שנתיים בתפקיד. בסרטון מספרים סגן ראש העיר, בוגרי הסניף, חניכה, מדריכה ואפילו האם המאמצת על דמותה, על אישיותה ועל התפקיד שלה. הם מדברים בהערכה, מרחיבים על התרומה שלה, מספרים על הכישורים הנדרשים, וגם על האופן שבו היא עצמה נתרמת מהתפקיד. הסרטון הופק וצולם מתוך מטרה ברורה: לשפר את תדמיתה של הקומונרית בעיני הקהילה, ולהסביר מעט על התפקיד הזה, שעד שאדם לא מבצע אותו בעצמו, או זוכה להיות הורה לקומונרית, הוא לא באמת יורד לעומקו. היכרות עם התפקיד, חשבו בתנועה, תחזור אל הקומונרית המקומית בצורה של הערכה מהורי החניכים, מה שיחזק ויעודד אותה וגם, בסופו של דבר, יביא לכך שהורים יעודדו את בנותיהן לעמוס על שכמן את התפקיד החשוב והמאתגר.

אולם העבודה המרכזית של בני עקיבא בדרך להגדלת מספר הבנות שהולכות לקומונה הייתה מול קהל היעד. מהבדיקות שנערכו הבינו בתנועה שיש פער גדול בין התפקיד בפועל ובין האופן שבו הוא נתפס גם בעיני חניכות מושבעות. "בת שצומחת בבני עקיבא, אפילו שהייתה חניכה ומדריכה, לא מבינה את התפקיד, את גודלו ואת רוחבו. הבנות רוצות לברוח מהשטנץ, ממסלול ידוע של חניכה-מדריכה-קומונרית, אבל האמת היא שהתפקיד שונה מהותית ממה שהן קלטו", אומר שחל. הכהן אוריה מוסיפה: "אנחנו מגדירים את הקומונרית כמנהלת חינוכית. אם נשווה אותה לתפקידים שבחוץ, היא דומה למנהל בית ספר. יש תחתיה צוותים, היא מושכת בחוטים, מקבלת החלטות. היא מובילה עבודת עומק ארגונית ומעשית. הכלי המשמעותי הוא חינוך, והחליפה ניהולית לכל דבר ועניין".

כחלק משיווק התפקיד הפיצה התנועה משחק רשת נחמד שבו מתבקשת הבת לבדוק אם היא "קומונרית בהכחשה". אחרי כמה שאלות שהבת עונה עליהן נכון, מגיעה התוצאה: "מנהיגות, שליחות והשפעה על סביבתך - זה לגמרי את! כל כך הרבה אנשים וחוויות מחכים לך בקומונה, אז למה את מחכה?".

אבל בני עקיבא לא נשארה רק בתחומי הרשת. "עשינו המון מפגשים במוסדות חינוך בארץ, כיתתנו את רגלינו בין אולפנות ועבדנו ברמה האישית מול בנות שאיתרנו אותן ככאלה שעשויות להתאים לתפקיד", מספרת הכהן אוריה. המועמדות לשירות לאומי רגילות להפציר במוסדות לקבל אותן, והעובדה שבני עקיבא היא זו שהגיעה לבנות וביקשה מהן לבוא מבטאת שינוי מרענן ומשמח. "שינינו גם את יום המיונים, והוא הפך להיות יום גיוס בפני עצמו. העברנו בו את החוויה שבתפקיד ואת האתגר שבו". למרות המספרים הגבוהים, בתנועה מדגישים כי לא נעשו פשרות בסף הקבלה לתפקיד, אפילו להפך - סף הקבלה לתפקיד הועלה.

בשטח עדיין יש תסכול

קומונריות שמסיימות את תפקידן בימים אלה הציגו תמונה מעט יותר מורכבת. חלקן היו מתוסכלות מפעילות התנועה ברשת החברתית, בכך שבכל פעם פורסמה מודעת ברכה על עוד בת ש"סגרה" על סניף מסוים לשנת תשע"ט, בעוד הקומונריות שבשטח צריכות עזרה ולא תמיד מקבלות מענה. "על זה הם מוציאים את האנרגיה? בזה הם מתעסקים?", אומרת אחת מהן. החוויה של הקומונריות תלויה רבות בסיוע הכלכלי והמורלי שהן מקבלות מהרשות המקומית, מהקהילה הסובבת ומהתנועה. ככל שהרשות עוזרת יותר וקהילת הסניף תומכת, כך תזדקק הקומונרית לפחות ליווי חיצוני.

חלק מהבנות שעמן שוחחנו נהנו גם מתקציב סביר, גם מיחס טוב ואפילו מליווי אפקטיבי שהעצים אותן. אחרות, שנאלצו להתמודד מול רשות דווקאית או קמצנית, הרגישו שהמחוז לא היה זמין, לא התייצב לצידן ולא סייע לפתור את הבעיות. תפקיד הליווי הוא אכן משמעותי, כמו שמציגים בתנועה. זו פונקציה שלא הייתה קיימת בשנים הקודמות, והיא נדרשת מאוד. למרות שהתנועה מרחיבה בכל שנה את מעגל הרכזים המלווים, עדיין קיים מחסור בכוח אדם והדבר מורגש בשטח. פעמים רבות משמשים הרכזים המלווים בתפקידים משמעותיים נוספים בתנועה, ולכן גם אם הם מלאי רצון טוב, הם לא מצליחים להגיע למשימת הליווי ולתת את המענה הדרוש. יש קומונריות שמסיימות את השנה בחיוך עייף של סיפוק, ויש שמסיימות אותה בתחושה קשה של תסכול.

עם זאת, נראה שבבני עקיבא זיהו בעיה, הפנימו ועשו עבודה כדי לשפר את המצב. השאלה היא האם כלל מערכת השירות הלאומי תאמץ את הגישה כדי להתגבר על בעיית גיוס הבנות לשירות הלאומי. "אני חושב שהשירות הלאומי מבין את המצב, וממה שאני חווה הוא גם פועל לשפר את זה. אנחנו דואגים לתפקידים שאצלנו, ושם עושים את זה בכל המסגרות. השירות הלאומי חולל מהפכה חינוכית וחברתית בעם ישראל, והוא נוקט היום באסטרטגיה שמבקשת לשנות את המצב", אומר שחל. הכהן אוריה מסכימה: "האגודות מקיימות חשיבה נון-סטופ על מה צריך לשנות ואיך אפשר לקדם. הבעיות נמצאות על השולחן ומטופלות. החשיבה הזאת מתקיימת".