המוזיקה היהודית המשכרת

שלוש יצירות ממנעמי פרדס המוזיקה היהודית צמחו בזו אחר זו מתחת לאפינו בשבוע האחרון, והריח משכר. בואו לשאוף.

עוזיאל סבתו , ו' באלול תשע"ח | עודכן: 07:44

פרדס
פרדס
istock

חדשיר | יהושע לימוני | רק טוב

הכי קל זה לאכול כל היום בורקסים ופיצות. כולנו מודעים לכך שג'אנק פוד לא בריא לנו ורק נטעם כטוב בביסים הראשונים, אבל אנחנו לא אוהבים לחשב שכר ג'אנק כנגד הפסדו. כשסוף סוף מגיעה ארוחה חמה, מזינה, טעימה, ערבה, מטובלת ומגוונת כהלכתה, כל איסוף למזלג, דחיפה קלה בסכין, נגיסה וסחרור טעמים בדרך פנימה, הופכים לעונג גופני ונשמתי, שכר טהרה ואין כלל הפסדה.

ככה זה להאזין פתאום ליהושע לימוני. בין פמפומי פופ זול עד חינמי, נופלת לנו לצלחת פנינה קולינארית שמשכחת את כל מה שזכרנו מסעודתנו ומותירה חותם שטעמו יפוג רק בעוד מאכלים רבים.

את השיר 'רק טוב' כתב לימוני לזכר אביו ז"ל, שצמד מילים אלו היו למרגלא בפומיה. ארבעה גלגולים עברו על המלל עד שהגיעו למתכונתו הנוכחית, שירה אישית וזוגית, על הפרחים המאוחרים, האלה הכי יפים בערוגה, חתונה מאוחרת. בגרסה הסופית לשיר נעלמו כל צמדי ה'רק טוב' שמילאו, כך על פי לימוני, את גרסת המקור, כעת נותרו רק מלמולי 'יהיה טוב' באוויר העיבוד, יחד עם כותר השיר.

לחדשיר קדמו כמה שירים נוספים, כשכולם יחד ועוד רבים מצוינים צריכים לצאת אל אוזנינו בקרוב באלבום חדש ושלישי במספר של לימוני, 'מתפוצץ'.

חדשיר וקליפ | שולי רנד | דע בני אהובי

ומשלמות לשלמות.

יותר מידי שנים אנחנו מחכים לרוות בצמא את מילותיו וצליליו של שולי רנד, ומדליו משקנו רנד בחודשים האחרונים טיפין טיפין, אלא שכמעיין המתגבר, פכפוכי המים הולכים וגוברים ומשקים כל עלה רענן וכל נפש שוקקת.

כך האחרון לבית היוצר של רנד, 'דע בני אהובי', שמדבר על נפשו של החוזר בתשובה, הוא, כנרו שמככב בקליפ מדמיע במיוחד, וכל מי שחווה את התהליך וממשיך לחוות את תגובות הסביבה, ההורים, החברים, המשפחה, שכלשון רנד "יזכירו לך דברים שהסתרת, עד שכל גופך מבושה ירעד. הם יעמדו היטב על כל טעויותיך", אבל הוא ממשיך וממליץ "אל תקשיב להם. אל תאמין להם". וספק מצד ריבונו של עולם וספק מצד ההורים הוא מרגיע ואומר "דע לך בני כי מליבי לא נעקרת, לעולם אתה לי ילד חן בן שעשועים".

בהפקה מוזיקלית מדויקת ממשיך רנד בכיוון של חדשירו הקודם, 'צדיק', ונראה שאם שאר השירים ישוגרו לאותו כיוון, באלבומו החדש של רנד, 'רצוא ושוב', שייצא בקרוב, יתאפיינו השירים באינטימיות רנדית ובעיסוקים בנבכי נפש האדם בכלל ובסרבולי נפשו העמוקה של שולי בפרט.

חדשיר | מולאנא | אין ערוך לך

ולכבוד חודש אלול – קטע שנשמע כמו פס קול של סרט על השבטים היהודים האבודים בהררי אפריקה, ולמעשה זוהי יצירה מתנת המוזיקאי המחונן גלעד חזן (שבהחלט שווה לעקוב אחריו ואחרי יצירותיו בפייסבוק) וחברו נירי שדה, שחברו יחד לזמר ולנגן את הקולות היפים והצלילים האתניים-מזרחיים בפיוט לשבח הקדוש ברוך הוא, בעברית ובערבית.

בין פירותיהם העסיסיים של שולי-יהושע-מולאנא, נראה שאחרי גלגל"צ וקיסריות, פרדס המוזיקה היהודית מעמיק שורשים, מצמיח אילנות גבוהים ונראים למרחקים, לצד שיחים ריחניים נפלאים, הידועים לשוחרי התבלינים הצליליים, למהלכי הגן. הכניסה חופשית.