סליחות בכותל המערבי. ארכיון
סליחות בכותל המערבי. ארכיוןYossi Zamir/Flash90

העיתונאית מירב בטיטו פרסמה בשבוע שעבר טור נגד קיום סיורי סליחות בצה"ל בגלל חשש מ"הדתה" הולכת וגוברת בצה"ל.

מי שהעלה את הרעיון ואף פנה לראש אכ"א בעניין היה יו"ר הארגון הקיצוני "הפורום החילוני", רם פרומן, שדרש שסיורי הסליחות שמתקיימים מדי שנה על ידי צה"ל, לא יתקיימו השנה במתכונת הרגילה, וביקש לשנות אותם כך שחילונים לא ישתתפו בהם כדי שלא יחוו כפייה דתית חלילה.

רב גדוד במילואים, איתי אסמן, שקרא את הטור הביקורתי של בטיטו נגד סיורי הסליחות בצה"ל , הזכיר לבטיטו כי היא עצמה היתה דוקא בעד הדתה לפני מספר שנים. בטיטו היתה מורתו לאזרחות של אסמן, כשלמד בכיתה י"ב בתיכון "יגאל אלון" בנצרת עילית לפני 17 שנה.

אסמן נזכר כי באחד השיעורים בהם היה רעש והמולה, פנתה בטיטו לכיתה ושאלה: "איפה הערכים שלכם? מה הערך הכי גדול בחיים שלכם?". בתשובה לשאלתה, פנה אליה אסמן ושאל אותה "ומה הערכים שלך?", בטיטו, כך אסמן מספר, לא התבלבלה, "ואהבת לרעך כמוך, זה ערך מאוד מרכזי בעיני".

אסמן פרסם את ההודעה ששלח למורתו בפוסט בדף הפייסבוק של הפורום הציבורי, "מידי פעם אני עוקב אחרי הכתבות המעניינות שלך ונזכר באותו שיעור חשוב, אבל הטור הזה שכתבת, גרם לי לחשוב שאולי שכחת מה שלימדת אותנו. ואהבת לרעך כמוך".

אסמן המשיך וכתב: "אני פונה אליך מרב, כתלמיד בפני מורתו, הפעם בענווה, אנא, אל תשכחי את השיעור שלימדת אותנו, ואהבת לרעך כמוך. הכלל הזה חל גם על דתיים ורבנים, רובם אינם חפצים בכפייה, כפי הדמוניזציה שעושים להם בתקשורת. אנא, חפשי את המגשר, לא את המפלג".

יו"ר הפורום הציבורי, איתי גרנק, אומר, "ההנתקה שמבקשים ארגונים קיצוניים להעביר את צה"ל סוחפת אחריה גל של מציאות שקרית. כל מי שנפגש עם חיילי צה"ל שאינם דתיים בעת סיורי הסליחות רואה חיבור למורשת ולהיסטוריה של עם ישראל. כן, זהו צבא שמושתת על ערכי היהדות, וראוי להזכיר זאת ולא להתבייש בעובדה שאנחנו לוקחים חלק בשמירה על מדינת העם היהודי. כל יוזמה לניתוק של חיילי צה"ל מהיהדות תביא לבסוף לניתוק מלא של מדינת ישראל והצבא שלנו מערכי היהדות כולם".