"השופטים הדתיים מאכזבים"

פסק הדין של השופטים סולברג ומינץ שהחמירו בעונשו של הלוחם בן דרי מעורר ביקורת בקרב גורמים משפטיים בימין התוהים על פסיקותיהם.

ידידיה בן אור , ח' באלול תשע"ח

השופט דוד מינץ
השופט דוד מינץ
צילום: פלאש 90

גורמים משפטיים בימין מותחים ביקורת על השופטים נועם סולברג ודוד מינץ שקיבלו הבוקר (ראשון) את ערעור הפרקליטות ובאורח חריג הכפילו את עונשו של הלוחם בן דרי אשר ירה לעבר התפרעות של מחבלים והרג צעיר בן 17 שידה אבנים לעבר כוח צה"ל.

פסק הדין בעניינו של דרי, מצטרף לפסק דין נוסף מהימים האחרונים בו החמיר השופט מינץ בעונשו של הנאשם בהצתת כנסיית הלחם והדגים.

המשותף לשתי ההחלטות הוא שדווקא שופטים דתיים מחמירים בעונש כאשר המדובר בפרשיות מורכבות. בעניינו של הלוחם בן דרי מדובר היה באירוע של כמעט לינץ' ואילו בעניין הצתת כנסיית הלחם והדגים ההגנה הפנתה לפסקי דין המוכיחים שבגין הצתת בתי כנסת וישיבות קיבלו נאשמים רבע מהעונש שנגזר.

לדברי הגורמים המשפטיים, "התקוות הן מהשופט סולברג הותיק יחסית והן מהשופט מינץ שהוא מינוי חדש הרקיעו שחקים בפרט כאשר דובר על שופטים שמתגוררים ביהודה ושומרון, מכירים את המצב הביטחוני לאשורו ובפסקי דין שהם נתנו בערכאות נמוכות, הם לא היססו למתוח ביקורת על התנהלות הפרקליטות והמשטרה ולתת החלטות אמיצות".

"עם הגיעם לעליון במיוחד עם מינוי של השופט מינץ התחושה היא שהשופטים הדתיים השתלבו היטב במערכת השפיטה של בית המשפט העליון ובמקום לגרור את השופטים האחרים לפסיקה עם אג'נדה יהודית ציונית הם נגררים ואף מחמירים בעונשים הרבה יותר מאשר שופטים הרחוקים מהעולם הדתי", הוסיפו.

כך לדוגמה מזכירים הגורמים את העובדה שדווקא השופט אלרון ביקש לדחות את ערעור המדינה בעניין הלוחם בן דרי, וקבע כי הגם שהלוחם התרשל בצורה חמורה, הרי שלא מדובר בעשיית דין עצמי ויש לזכור כי בעת האירוע היה המשיב חייל בשירות סדיר שנשלח על ידי המדינה לביצוע תפקידו, והוא ניצב מול גל של מתפרעים המון מוסת שהשליך לעברו אבנים ובנסיבות אלה חש איום על חייו.

השופט אלרון הוסיף כי יש להדגיש כי יש לנהוג בזהירות יתרה כאשר המדובר בפעולות של כוחות הביטחון בסביבה מבצעית אלא שהשופט מינץ הצטרף לפסק דינו הקשה של השופט סולברג והם הכפילו את העונש שהושת על החייל.

"לא לנער הזה פיללה שרת המשפטים איילת שקד. אמנם נכון הוא שבעתירות לבג"צ ניכר שהשופט סולברג והשופט מינץ פתוחים יותר לשמוע ולשלב אג'נדה יהודית ציונית, אולם במשפט הפלילי סקירה של פסקי הדין של השניים מלמדת שגישתם שונה. כך למשל היה השופט מינץ שותף להרכב שלא אפשר למאיר אטינגר לצאת לברית של בנו הבכור", אמרו הגורמים.