"על מולדובה להגביר מאבק באנטישמיות"

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, הדגיש את חשיבות שימור זיכרון השואה ואימוץ ההגדרה הבינלאומית לאנטישמיות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ח

משלחת הקונגרס היהודי העולמי במפגש במולדובה
משלחת הקונגרס היהודי העולמי במפגש במולדובה
צילום: דוברות

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, נפגש בשבוע שעבר עם בכירי ממשלת מולדובה ומנהיגי הקהילה היהודית של המדינה לשיחות בנושא שימור זיכרון וחינוך השואה, ביטחון הקהילה היהודית והצורך במאבק באנטישמיות באפס סובלנות.

במשלחת הקונגרס למדינה לקחו חלק נשיא הקונגרס היהודי האסייתי-אירופאי מיכאל מירלשווילי, נשיא הקהילה היהודית במולדובה, אלכסנדר בילינקיס ומנכ"ל הקונגרס היהודי האסייתי-אירופאי, חיים בן יעקב.

"הקונגרס היהודי העולמי מודה לממשלת מולדובה על קבלת הפנים הנדיבה ועל מחויבותה לשמר את זיכרון השואה", אמר זינגר. "הקהילה שלנו במולדובה קטנה אך מסורה וחזקה. אנו קוראים לממשלת מולדובה להעמיד בראש סדר עדיפויותיה את המאבק באנטישמיות ולסייע בכל הנדרש בנושא. כמו כן, אנו מצפים להמשך שיתוף פעולה עם הממשלה לצורך הבטחת רווחת הקהילה שלנו".

בשיחות עם שר החוץ של מולדובה, טודור אולינובסקי, הדגיש זינגר את חשיבות אימוץ הגדרת האנטישמיות של הוועדה לענייני אנטישמיות והכחשת שואה של הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה וכן את החשיבות שבהוצאת גינויים ציבוריים לאנטישמיות.

שר החוץ הדגיש מצדו את המחויבות של הרשויות במדינה לבניית חברה ברוח הסובלנות, אי אפליה וכבוד לזכויותיהם של אזרחי כל הקבוצות האתניות בארצו.

בהמשך נפגש זינגר ומשלחת הקונגרס היהודי העולמי עם שר הכלכלה והתשתיות של מולדובה, קיריל גבוריצי, על מנת לדון בסוגיית החזרת הרכוש היהודי במדינה, הכולל בין היתר בתי עלמין הזקוקים לשיפוץ, הזדמנויות כלכליות לשחיטה כשרה, וקידום המאמצים לתיירות במרכזי הקהילה היהודית, כולל בניית מוזיאון להיסטוריה היהודית בעיר הבירה קישינב.

בנושא שימור בתי העלמין היהודיים, הביע השר את כוונתו לסייע בתהליך, ולהתחיל בפיילוט ראשוני של 10 אתרים ברחבי המדינה.

לאחר מכן, נפגשו עם שרת החינוך של מולדובה, מוניקה בבוק, כדי לדון בהכשרת מורים לחינוך השואה ולשמירת זיכרונה. השיחה התמקדה גם בהקמת מוזיאון להיסטוריה היהודית במולדובה; שימור והגנה על אנדרטאות המוקדשות לקורבנות השואה; כמו גם חשיבות התחזוקה הראויה של בתי הקברות היהודיים.

בכירי המשלחת של הקונגרס נפגשו עם יו"ר המפלגה הדמוקרטית של מולדובה לשיחות על היחסים עם הקהילה היהודית ועל היחסים של מולדובה עם מדינת ישראל.

במהלך ביקורו נפגש זינגר גם עם רבני הקהילות היהודיות במולדובה, יחד שוחחו על סוגיות מרכזיות הנוגעות לעיסוקים ושירותי דת במדינה, תוך התמקדות בדרכים לשיפור חיי היומיום היהודיים בכל התחומים.