טרקטורון
טרקטורוןצילום: ISTOCK

עדות נוספת לתעוזתם ועזות פניהם של השודדים הבדואים בדרום ניתן לקבל מסיפורה של אוסי שיאון, תושבת קדש ברנע ששודדים בדואים שדדו ממנה את הטרקטורון שלה תוך כדי נסיעה במהירות של 90 קמ"ש, סיפור שדווח לראשון ב'כאן'.

היה זה בלילה האחרון שבין מוצאי שבת לראשון סמוך לשעה שלוש וחצי לפנות בוקר. שיאון חזרה עם בנה משבועיים בהם שהתה במרכז כשלרכבה מחוברת עגלת נגרר ועליה טרקטורון שנקשר היטב לגדר הנגרר.

בעודה נוסעת במהירות של תשעים קמ"ש בכביש המהיר סמוך לשיבטה חשה שהעגלה מתנדנדת מצד לצד. "זה היה מוזר כי אם הטרקטורון השתחרר הוא אמור היה להכות קדימה ואחורה ולא ימינה ושמאלה. לא הייתה סיבה שזה יקרה. חשבתי שזה אולי הכביש המשובש אבל התנודות חזרו על עצמן"

שיאון עצרה את הרכב בצד על מנת לבדוק מה קורה עם הטרקטורון. ברכב פנימה נותר בנה בן ה-13 כשהוא ישן. בדיקה מהירה גילתה שהרצועה שקשרה את הטרקטורון לדופן הנגרר כאמצעי אבטחה נוסף קרועה. שיאון שסברה שהרצועה השתפשפה משום מה ונקרעה קשרה את הטרקטורון בשארית הרצועה והמשיכה לנסוע.

בהמשך הדרך הבחינה במראות הצד של הרכב ברצועת בד שמתנופפת מחלקו האחורי של הנגרר. שיאון זכרה שקשרה את דלת הנגרר ברצועת בד והבינה שככל הנראה הדלת נפתחה. שוב עצרה בצד הדרך, קשרה את הדלת שוב ולאחר שלרגע חשבה אולי כדאי שתתקשר לבעלה בחרה לוותר על הרעיון ולא להפריע לו בשעת לילה מאוחרת שכזו אלא להמשיך בנסיעה איטית יותר.

שיאון מסבירה כי למעשה כל אותה העת היא הייתה בעיצומו של מהלך שוד נועז של שני בדואים, וזאת כאשר היא עדיין לא מודעת לכך. "כבר בשלב הנדנודים הראשוני של הטרקטורון מה שקרה הוא שנצמד אליי טרקטורון מאחור. בגלל שהוא צר יותר מעגלת הנגרר לא ראיתי אותו. מהטרקטורון הזה קפץ בדואי אל הנגרר תוך כדי נסיעה, טיפס על הטרקטורון וכשעצרתי לבדוק מה קורה הוא פשוט קפץ החוצה והסתתר. בגלל החושך לא זיהיתי שבמרחק לא גדול ממני נמצא טרקטורון של שודדים".

שיאון חזרה לתא הנהג והמשיכה בנסיעה. בפנייה ימינה לכמהין שמעה בום חזק. בנה התעורר ומיד אמר 'הדלת נפתחה'. שיאון עצרה שוב את הרכב וגילתה שאכן דלת הנגרר פתוחה לחלוטין. שוב סגרה את הדלת ושוב המשיכה בנסיעה איטית.

"ליד כמהין שמעתי שוב בום. ירדתי מהרכב ואז אני מזהה בדואי רעול פנים לבוש שחור יושב על הטרקטורון שעל הנגרר ומאחורה טרקטורון עם בדואי נוסף. הטרקטורון שעל הכביש קשור לטרקטורון שלי והוא מושך אותו אל הכביש. הגעתי אליו תוך כדי שהטרקטורון עם הבדואי שעליו נוחת על הכביש.

''הבנתי מה קורה. קפצתי על הטרקטורון וניסיתי להיאבק בו ולהוריד אותו משם. תוך כדי אני צועקת לבן שלי 'תתקשר לאבא' ולבדואי צעקתי איומים 'אתה מסתבך', 'אתה לא יודע עם מי אתה מסתבך'. תוך כדי מאבק הוא דוחף אותי כשאני על המדרך של הטרקטורון והטרקטורון האחורי מושך לאחור. עפתי אל הכביש".

בשלב זה שיאון רואה את בנה יוצא מהרכב כשהטלפון בידו והיא מנסה לחסוך ממנו את המראה שלה כשהיא נזרקת מהטרקטורון. "זו סיטואציה מאוד לא נעימה. לא רציתי שיראה אותי נזרקת", היא מספרת. "הם גררו את הטרקטורון. הזעקתי את בעלי שהגיע עם שוטר ואחר כך הגיע גם צבא, הרימו נורי תאורה באוויר אבל עד עכשיו לא מצאו אותם. הבעיה היא שגם אם ימצאו אותם הם צריכים לקבל סטירה משמעותית שתרתיע אותם. הם הפכו לאדוני הארץ באין חוק ואין דיין. הפשע משתלם".

שיאון מדגישה כי המשטרה דווקא עושה את עבודתה בצורה יעילה ובדרך כלל מגיעה אל הגניבות ומחזירה אותן לבעליהן. הבעיה היא בענישה שכמעט ואינה קיימת, אינה מרתיעה ואינה מונעת את המקרה הבא.

"אין ענישה והמערכת לא מבינה את ההשלכות לדור הבא. שהשופטים יגיעו לפה ויראו מה קורה עם הענישה המקלה הזו. אני לא אומרת שצריך להעניש קולקטיבית. יש בין הבדואים גם אנשים טובים, אבל מי שסרח צריך להיענש".