אורי אבנרי הלך לעולמו

פעיל השמאל הקיצוני, העיתונאי אורי אבנרי, הלך הבוקר לעולמו בבית החולים איכילוב שבתל אביב. אבנרי נפטר בגיל 94.

תגיות: אורי אבנרי
ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ח

אורי אבנרי
אורי אבנרי
צילום: FLASH90

בבית החולים איכילוב שבתל אביב הלך לעולמו פעיל השמאל הקיצוני אורי אבנרי שהיה לאחד מסמלי המאבק להקמת מדינה פלשתינית כעיתונאי, פובליטיציסט וכחבר כנסת.

בשבת לפני כשבועיים וחצי איבד אבנרי את הכרתו לאחר שעבר אירוע מוחי, ובעקבות כך הובהל לבית החולים. מאז ועד לפטירתו הכרתו לא שבה אליו.

בחודש הבא אמור אבנרי, אחד מפעילי השמאל הקיצוני המוכרים והבולטים בישראל, סופר, עיתונאי וחבר הכנסת השישית, השביעית והתשיעית, לחגוג יום הולדת 95.

בשנת 1950 רכש אבנרי את השבועון "העולם הזה" ותחת שרביטו הפך העיתון לצהובון סנסציוני מחד ולשבועון לוחם וחוקר אנטי-ממסדי שחושף פרשיות שחיתות, תחת המוטו "ללא מורא, ללא משוא פנים".

בנערותו היה אבנרי לוחם באצ"ל וחבר התנועה הרוויזיוניסטית, אך בהמשך היה לפעיל שמאל קיצוני בולט, שייצג עמדות שמאל גם במסגרת חברותו בכנסת וגם בעבודתו העיתונאית. במסגרת פעילותו בשמאל הקיצוני היה שותף אבנרי להקמת "הרשימה המתקדמת לשלום" והתנועה החוץ-פרלמנטרית "גוש שלום".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הביע צער על לכתו של אבנרי. "‏כואבים את מותו של אורי אבנרי, איש יקר שהקדיש את חייו לשלום, לעתיד טוב יותר לשני העמים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. הקול שלו, רעיונותיו והשקפת עולמו ימשיכו להדהד גם אחרי לכתו".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, ציינה, "‏מעולם העיתונות ועד מחנה השלום, גדולתו של אורי אבנרי בכך שעיצב את ההסטוריה הישראלית באופן שמעטים עשו, דווקא מפני שמצפון ואמת הובילו אותו. העובדה שזה היה כמעט תמיד נגד הזרם לא הובילה אותו לשוליות, אלא להפך, להשפעה. יהי זכרו ברוך".

ראשת האופוזיציה ציפי לבני ספדה אף היא לאבנרי, "אורי אבנרי ז״ל היה עיתונאי אמיץ ואדם נדיר ופורץ דרך. עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו. ישראל תחסר אותו. יהי זכרו ברוך".