"התחלה מהולה בעצב"

בישיבה הגבוהה באיתמר נפתחה שנת הלימודים, לראשונה ללא נוכחותו של מייסד הישיבה ומי שעמד בראשה, הרב אביחי רונצקי זצ"ל.

ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ח

הרב רונצקי בישיבה
הרב רונצקי בישיבה
צילום: דוברות

זמן אלול באיתמר: שנת הלימודים בישיבה הגבוהה ביישוב איתמר נפתחה השבוע לאחר סיום חופשת הקיץ. בשבוע הקרוב תיפתח שנת הלימודים גם בתלמודי התורה ביישוב.

במוסדות החינוך באיתמר, השואבים אליהם תלמידים מכל רחבי הארץ, מורגש בימים אלו ביתר שאת חסרונו של הרב רונצקי זצ"ל.

אריה גולדברגר, מנהל פיתוח וגיוס משאבים באיתמר, מסר דברים שכתב לזכרו: "סוף שהוא התחלה. התחלה שהיא סוף. התרגשות של התחלה, מהולה בעצב של סוף. הגיע הרגע. הרבה הרהורים, איך יהיה בלעדיך? מה יהיה עם הישיבה? לאן נפנה? לאן נלך?

היית לנו עמוד האור שהוביל את המחנה. אבל כפי שאמרתי בלוויה, היית מנהיג בבחינת ירח שנותן לכוכבים להאיר לידך. וכך אנו, הכוכבים הקטנים, מנסים ומשתדלים להאיר באור חזק יותר מאז לכתך. כפי שבעצם ביקשת וחינכת אותנו לאורך השנים ולהאיר פנים לכל אדם.

היום מתחילים את דרכם בישיבה 60 תלמידים חדשים רעננים, שמצטרפים ל-160 תלמידי ואברכי הישיבה, שבאו לספוג את האווירה המיוחדת של איתמר. האווירה שמשלבת חיים ותורה, שצומחים מתוך האמת הפנימית האישית של כל אחד".

בשנה זו מתחיל מחזור כ"א את דרכו בישיבה. גולדברגר, בוגר הישיבה בעצמו ובן המחזור הראשון בה, סיפר גם על זיכרונותיו מהרב ז"ל: "משפט פתיחה ששגור היה על לשונו של הרב בפתיחת שנה: 'לפום צערא - אגרא'. לפי הצער - כך השכר. תהיה מי שאתה, תתאמץ למצוא את הנקודה שלך, תגדל להיות אדם-תלמיד-חכם.

שנזכה ביחד, צוות הישיבה והעומד בראשה, הרב יהושע וון-דייק, להמשיך את דרכו. אוהבים ומתגעגעים".

הרב יהושוע ון-דייק, ראש הישיבה הגבוהה באיתמר, ומי שהוביל אותה לצידו של הרב רונצקי, מספר: "ב"ה התחלנו את השנה, הגיעו תלמידי שיעור א' לחבוש ספסלי הישיבה. החיסרון של הרב רונצקי מורגש".

"הוא היה יושב בבית המדרש", מספר הרב ון-דייק, "בחזית הקדמית. בשנתיים האחרונות היה מתמיד בבית המדרש מהבוקר ועד הצהריים. הוא היה נוכח מאוד, הדוגמא האישית שלו הייתה מאוד נוכחת. הוא היה קם, יוצא וחוזר. הייתה בו הרבה הארת פנים. הוא היה אדם בעל מידות בצורה מדהימה ממש".

הרב מספר שהרב רונצקי ז"ל השתדל להאיר פנים לכל תלמיד ולהתעניין בו ובשלומו. "גם תלמידים חדשים שלא לימד אותם – היה שואל בשמם. היה מתעניין, מה הם לומדים, מהיכן באו, ושואל בשלומם".

"הרב חסר, וזה ניכר מאוד. אנחנו מנסים להמשיך את הרוח שלו, את הדרך שהתווה. הוא נתן פה הרבה חירות לתלמידים ובחירה חופשית: התלמידים לוקחים פה אחריות כמעט על כל דבר בישיבה, ויש פה דברים שהוא התווה מייסודה של הישיבה – הם שוטפים את הכלים ואת בית המדרש. הם אחראים על הניקיון של החדרים ושל בית המדרש. כל הדברים האלו הם תוצאה של החינוך של הרב רונצקי והרמי"ם. לרב לא היה חדר של ראש ישיבה, וגם לא חדר רמי"ם , הוא טען שהנוכחות צריכה להיות בבית המדרש נטו. אנחנו ממשיכים את הדרך הזו: עשרת הרמי"ם ואני נמצאים בבית המדרש, אין לנו מקום אחר", מסביר הרב ון-דייק.

לדבריו, "יש אווירה שמחה, לימוד מתוך שמחה ויישוב הדעת. בשיחת פתיחה הדגשתי את הרוח הזו, שתמשיך איתנו. הרב היה מקבל כל תלמיד שרוצה ללמוד. הוא היה אומר: "בית המדרש פתוח. תורה מונחת בקרן זווית – כל הרוצה ליטול יבוא וייטול". הוא היה אדם אופטימי, מלא חזון ואמון. גם תלמידים שנראים רחוקים מתורה – היה מקרב אותם. הרבה השתנו בעקבות הקשר איתו. ואנחנו מנסים להמשיך את הדרך שלו".

חננאל אלקיים, יו"ר היישוב איתמר, מסר: "אנחנו נרגשים לפתוח את שנת הלימודים החדשה, וגאים במוסדות החינוך שלנו. זכינו בצוותי מורים ומחנכים מסורים ואיכותיים במוסדות שביישוב. היישוב ממשיך להתפתח עם בנייה חדשה ותלמידים חדשים מרחבי הארץ והדרכתו של הרב רונצקי זצ"ל ממשיכה ללוות אותנו. אנחנו מקווים לזכור ולהמשיך את דרכו, בין בחינוך ביישוב ובין בתחומי העשייה השונים ביישוב".