הת"ת הסגור
הת"ת הסגור צילום: באדיבות המצלם

רק לפני שבוע פתחו אלפי ילדי הת"תים החרדיים ברחבי הארץ את שנת הלימודים, אלא שאתמול נאלצו תלמידי ת"ת 'אמונת ציון', השייך לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס לפנות את מבנה תלמוד התורה.

"למעשה, הילדים נזרקו לרחוב", זועמים בהנהלת הת"ת, ומסבירים כי המבנה הנמצא בשכונת מאה שערים, נשכר בשנים האחרונות מרשת 'אורט', שסירבה השנה להאריך את השכירות.

הנהלת הת"ת פנתה לעיריית ירושלים, אך לטענתה, ''מלבד הבטחות לא קיבלנו כל פתרון, ואתמול למעשה נזרקנו לרחוב''.

על תלמידי הת"ת המזוהה עם קהילת ברסלב של הרב מרדכי שטרן, נמנים בעיקר תלמידים למשפחות ספרדיות חוזרות בתשובה. לטענת ההנהלה, זו הסיבה שהם ברחוב. ''אנחנו חוזרים בתשובה, 'הילד החורג' של הקהילה החרדית, ולכן אף אחד לא חש צורך לדאוג לנו'', אומר יו"ר ועד ההורים יהונתן לוי.

לדברי הרב מרדכי שטרן, מנהל תלמוד התורה, "למרות פניות מנהלי הת"ת לעיריית ירושלים, עד כה לא נמצא פתרון לילדים, שזה עתה התחילו את שנת הלימודים, ולמעשה הם נזרקו לרחוב".

לטענתו, "הסיבה שרשת אורט סירבה להאריך לנו את השכירות, היא בשל משא ומתן של עיריית ירושלים לרכוש את השטח, תוך שהעירייה מתנה את הרכישה בפינוי התלמוד תורה. אלא שנבחרי הציבור בעירייה טענו כי המכירה לא תצא לפועל, כך שאין לנו מה לדאוג. למרות כישלון המכירה, בהנהלת אורט התעקשו על פנוי הילדים ואנחנו כיום ברחוב, אובדי עצות. אנחנו פונים לעיריית ירושלים שתעשה הכל לדאוג לתלמידים. זו חובתה לדאוג ל260 התלמידים המתגוררים בשטחה המוניציפלי של העיר ומשלמים ארנונה כמו כל תושב".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "על הפניה בנוגע ל'אמונת ציון' להיות מופנית לרשת אורט ולראשי המוסד עצמו. מדובר במוסד חינוכי ששכר עד היום נכס באופן עצמאי מרשת אורט ולא ביקש עבור כך את עצת או רשות העירייה לשכירות מבנה כזה או אחר. תלמוד התורה, לפי מיטב ידיעתנו, מודע במשך תקופה ארוכה לכך שעליו לשכור מבנה חלופי. צר לנו שרשת אורט מפנה את תלמוד התורה, אך הוא גורם פרטי.

"כדי לסייע לתלמוד תורה זה, העירייה פנתה לאורט להארכת השכירות, למרות שאיננה צד בעניין ונענתה בשלילה. העיריה ממשיכה לפעול למציאת פתרון לטובת התלמידים אך ברור שאפשרויותיה מוגבלות בשל המצב המורכב שנוצר", מוסיפים בעירייה.