צפו: מזרימים מים לנחלים בגולן

רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו בהזרמת מים נקיים לתוואי נחלי משושים וזויתן במטרה להפחית את ריכוז המזהמים בנחל.

רפאל לוי , ט' באלול תשע"ח

צעד נוסף בוצע היום (שני) במסגרת המאבק בהתפרצות מחלת הלפטוספירוזיס (עכברת) וזיהום חלק ממי הנחלים בגולן, ביניהם משושים וזויתן.

רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו הבוקר בהזרמת מים נקיים לתוואי הנחלים במטרה להגביר את הספיקות והזרימה ולנסות להפחית את ריכוז המזהמים בנחל.

המהלך קודם ובוצע למרות מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים בשל רצף השנים השחונות. בשלב זה יוזרמו כ-70 קוב מים לשעה לכל אחד משני הנחלים ובמקביל תיבדקנה ההשפעות הסביבתיות ועל איכות המים.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, ציין "הזרמת המים הנוספת היא בעצם החזרת מה שמגיע לנחל ולטבע. אנחנו מודים לרשות המים, למקורות ולאגודת מי גולן על הסיוע ומבקשים בשם הטבע שיחד נמשיך להעלות את כמות הזרימה בנחלים הטבעיים. לגבי הזיהום שהיה בנחלים- זהו ניסיון בכיוון נכון ונקווה שהתוצאות יאפשרו פתיחתו מחדש של נחל הזוויתן המצוקי והמדהים ואת בריכת המשושים היפהפיה".

הזרמות מסוג זה, שהחלו כבר ביום חמישי האחרון בשפך דליות – המג'רסה, נועדו להגדיל את הספיקות בנחלים שנאסרו לרחצה על פי הנחיית משרד הבריאות עקב דגימות המים הלא תקינות, בשאיפה שבכך יופחת ריכוז המזהמים בנחל וניתן יהיה לאפשר מחדש את הרחצה בנחלים.

נכון להיום הנחלים והמעיינות שנאסרו לרחצה באופן זמני על ידי משרד הבריאות בעקבות זיהום הם: זויתן, משושים, זאכי, יהודיה, ג'ילבון, מג'רסה ופארק הירדן. כל יתר נחלי הצפון והגולן מותרים לרחצה.