סיורי סליחות  מגדל דוד
סיורי סליחות מגדל דודצילום: יחצ

חודש אלול בעיצומו וברחבי הארץ מתקיימים סיורי סליחות סביב אתרים ומקומות מיוחדים. לבקש סליחה עם סיור. ליקטנו עבורכם מקבץ מרחבי הארץ.

סיורי סליחות במוזיאון המוזיקה העברי בירושלים

מוזיאון המוסיקה, מקיים סיור סליחות חוויתי, באווירה קסומה של ירושלים העתיקה, לחודש אלול ועשרת ימי תשובה.
הזדמנות של פעם בשנה לחוות מסע ייחודי, הכולל הופעה מוזיקלית ברוח הסליחות, בליווי סיפורים ופיוטים נוסח הימים הנוראים בירושלים.

סיורי הסליחות במוזיאון יכללו הכרת עשרות כלי נגינה עתיקים ונדירים המוצגים במוזיאון בסיור ב-7 חללי המוזיאון והכרת המורשת המוסיקלית של התפוצות מהם הגיע העם היהודי, 'שיח וסיפור נשמה' – מהי משמעותה של הסליחה ומקורות המנהג. ולקינוח מופע מוזיקלי חי במוזאון המשלב כלי נגינה מיוחדים, שירים עתיקים וחדשים ופיוטי סליחות.

הזמנת סיורים בתיאום מראש בלבד בטלפון 02-5406505

סיורי סליחות ממגדל דוד ועד הכותל המערבי

מוזיאון מגדל דוד, מזמין לחוויה לילית ייחודית של סיורי סליחות, המתחילה במוזיאון עצמו ועוברת בסמטאות הרובע היהודי שבסמוך לו .

במהלך הסיורים, ייסקרו המנהגים היהודיים, התפילות והפיוטים הקשורים לחגי תשרי של מגוון עדות ישראל, והקשר שלהם לירושלים.

בתחילת הסיור, יתקיים ביקור בקישלה, המבנה ששימש בעבר כבית מעצר, הנמצא במתחם המוזיאון ויסופר על מנהג תקיעת השופר בצאת יום הכיפורים והקשר לקישלה.

משם יצא הסיור אל סמטאות הרובע היהודי, להרגיש מקרוב את אווירת חודש אלול ונשמע על מקומה של מסורת אמירת הסליחות. נסיים את הסיור בכותל המערבי, בו מתקיימת אמירת הסליחות כל הלילה. משך הסיור: שעתיים וחצי. לפרטים: 02-6265347

סיורי סליחות לכותל המערבי

הקרן למורשת הכותל המערבי מובילה עשרות סיורי סליחות ייחודיים ומגוונים בשעות הלילה.

בתום הסיור יוכלו המבקרים להצטרף לחוויה הגדולה של אמירת הסליחות המרגשת והעוצמתית ברחבת הכותל המערבי, המתקיימת בחצות הלילה.

לאור הביקוש הרב תוגבר אתר "מבט אל העבר"- משקפות בתלת מימד של בית המקדש, במקומות נוספים!

לפרטים נוספים ולהרשמה לסיורי הסליחות: wwww.thekotel.org או 5958*

סיורי סליחות ברובע היהודי בירושלים

באווירת ימי הסליחות, מחלקת התיירות של הרובע היהודי יזמה סיורים מרתקים וייחודיים שמספקים חוויה ומידע על מנהג אמירת הסליחות בין כתלי הרובע היהודי ועל אבני הדרך ספוגות הרגש וההסטוריה עליהן צעדו מלכי ונכבדי העיר. סיורי הסליחות של החברה לשיקום ופיתוח הרובע יתחילו בשערי העיר העתיקה וימשיכו אל תוך הסמטאות הקסומות של הרובע היהודי ואתריו, ויסתיימו בכותל המערבי.

בסיורים ישולבו שחקנים מקצועיים שיקחו את המשתתפים למחוזות מופלאים, יכירו להם את הנוסחים והמנהגים של העדות השונות, ויקרבו את המטיילים לאבני העיר העתיקה, שמזכירות לנו 3,000 שנים של נוכחות יהודית בירושלים.

הסיורים, שיארכו כשעתיים וחצי, יצאו מרחבת שער יפו, דרך השוק הערבי, ויגיעו לאחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר שקיימים היום של הקהילה המרוקאית ברובע היהודי, בית כנסת "צוף דבש". שם יפגשו בשחקן - גבאי בית הכנסת שיקבלם בקריאת 'סליחות' והשכמה כפי שהיה נהוג בעבר. במקום ילמדו המבקרים על השוני בין הנוסחים השונים של הסליחות בעדות השונות.

מבית הכנסת, ימשיכו המבקרים דרך הסמטאות הציוריות של הרובע היהודי לרחבת הקארדו, יקבלו הסבר על המקום ויכנסו לבית הכנסת החורבה דרך המעבר החדש שנחשף לאחרונה מתחת לקשת הביזנטית שנפתחה לציבור הרחב רק לפני מספר חודשים. בית הכנסת החורבה הינו אחד המרהיבים שיש ברובע ובו ארון הקדוש הגבוה בעולם. המבקרים ישמעו את סיפורו של בית הכנסת שנחרב ונבנה מחדש, ויעלו מעלה אל כיפתו, שם יתפעלו מתצפית 360 מעלות על העיר העתיקה. התצפית היפה ביותר שקיימת היום על העיר העתיקה של ירושלים.

ברחבת החורבה יקבלו הסבר על פסל מנורת הזהב שהובא לפי מספר חודשים לאזור ויפגשו בתהילה מספרו של ש"י עגנון שתספר על מנהגי הירושלמים במאה ה-19. הסיור ימשיך לרובע ההרודיאני ובו שרידי בתיהם המרשימים של האצולה והכוהנים מבית ראשון, שם יפגשו עם רבי ישמעאל בן אלישע, הכהן הגדול מימי בית שני שיספר את סיפוו ובאווירת ימי הסליחות יתקע בשופר ויתן גם למשתתפים להתנסות בתקיעה. בחלקו האחרון של האירוע ייהנו המשתתפים מפייטן שיכניס אותם לאווירת הסליחות עם מנגינות ופיוטים.

הסיור יסתיים ברחבת הכותל המערבי. פרטים: מוקד התיירות, בטלפון: 4987*.

סליחות ברובע היהודי
סליחות ברובע היהודיצילום:יוסי זמיר

סיורי סליחות ליליים מודרכים בכפר פקיעין

בכפר פקיעין בגליל המערבי, הנושא מורשת היסטורית בת אלפי שנים, מזמינים לסיורי תפילות, סיפורים עתיקים והיכרות עם המסורות המשותפות לכל הדתות.

השנה יתמקד הסיור בדמותה של מרגלית זינאתי, היהודייה האחרונה שנותרה בפקיעין ומדליקת המשואה בטקס המרכזי בהר הרצל.

הסיור עוסק בסיפורו של הכפר פקיעין, לאורך ההיסטוריה, ועובר בין סמטאות הכפר ובמקומות בהם העבר פוגש את ההווה- ביישוב בו התקיימה קהילה יהודית, ללא הפסקה במשך למעלה מ- 2,000 שנה וכיום מתגוררות בו משפחות יהודיות ספורות בלבד.

הסיור יעבור, בין היתר, במערה בה התחבאו רבי שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר במשך 13 שנה, וביקור במרכז המבקרים שם יסופר סיפורה המרתק של משפחת זינאתי היהודית מפקיעין, שמעולם לא עזבה והמשיכה לקיים חיים יהודים בארץ ישראל גם בשנים בהן גלה העם היהודי מארצו.

שיאו של הסיור- מפגש מרגש, עם שומרת הגחלת היהודית בפקיעין, מרגלית זינאתי בת ה-86 ומופע סליחות בבית הכנסת העתיק.

מועדי הסיורים: 22.8 (י"א אלול), 29.8 (י"ח אלול), 6.9 (כ"ו אלול), 12.9 (ג' תשרי)

מפגש בשעה 19:00 ונמשכים כשעתיים וחצי. פרטים : אתר אוצרות הגליל- 077-9964430.