נאצי לשעבר גורש מארה"ב

יקיב פליג' שירת במסגרת האס-אס כשומר במחנה ריכוז והיגר לארה"ב ב-1949. הנשיא טראמפ מתגאה שהצליח לגרשו לגרמניה.

גיא כהן , י' באלול תשע"ח

סטודנטים מפגינים מול ביתו של הנאצי בארה"ב
סטודנטים מפגינים מול ביתו של הנאצי בארה"ב
צילום: רויטרס

אדם אשר שירת באס-אס הנאצי כשומר במחנה ריכוז גורש מארה"ב לגרמניה. כך הודיע הבוקר (שלישי) הבית הלבן בהודעה מיוחדת.

סוכני הרשות לההגירה ואכיפה (ICE) ביצעו צו גירוש שניתן ב-2004 נגד האיש, יקיב פאליג', ראשר היגר לארה"ב ב-1949 וקיבל אזרחות ב-1957 לאחר שהסתיר את עברו הנאצי.

פאליג' הודה ב-2003 לאנשי משרד המשפטים האמריקני כי עבר אימונים במחנה האימונים הנאצי טראבניקי שבפולין. מסמכים שהוגשו לבית המשפט הראו שמי שאומן במחנה האס-אס בטראבניקי, ביצעו את תוכנית המשטר הנאצי לרצוח יהודים על אדמת פולין.

פאליג' בן ה-95 שימש גם כשומר חמוש במחנה העבודה טראבניקי, שהיה סמוך למחנה הצבאי. הבית הלבן הבהיר כי היה לו תפקיד "חיוני" ברציחתם של כ-6,000 יהודים ב-1943, באחד ממעשי הטבח הגדולים ביותר של השואה.

אזרחותו האמריקנית של פאליג' – שטען שעבד בכלל כחקלאי וכפועל במפעל באותה תקופה – נשללה ב-2003. ערעורו על צו הגירוש שהוצא לו נדחלה ב-2005.

"באמצעות משא ומתן נרחב, הנשיא טראמפ ואנשיו השיגו את גירושו של פאליג' לגרמניה וקידמו את מאמצי שיתוף הפעולה של ארה"ב עם בעלת ברית אירופאית חשובה", התגאה הבית הלבן.

רשת ABC הבהירה כי גרמניה התנגדה תחילה לקבל את פאליג' משום שאינו אזרח שלה. עניין הסגרתו של פאליג' היה אחד מהנושאים החשובים ביותר של טראמפ כשביקר בברלין.