בולטון: העברת השגרירות - לא חלק מעסקת חליפין יוני קמפינסקי

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, עורך הבוקר (רביעי) מסיבת עיתונאים בירושלים ובה הוא מגיב לסוגיות הבוערות שעלו במהלך ביקורו בישראל ועל פגישותיו הצפויות עם בכירים רוסים בז'נבה בימים הקרובים.

בולטון נשאל על דבריו לגבי חוסר המסוגלות של רוסיה לטפל בהתבססות האיראנית בסוריה. "הנשיא אמר שהאינטרסים האיראניים בסוריה אינם דומים לאינטרסים של הרוסים בסוריה. פוטין אמר לנו שהוא לא מסוגל לטפל לבדו בבעייה האיראנית בסוריה. זה ללא ספק אחד הנושאים שאני אדבר עליהם בפגישות שלי מחר בז'נבה".

הוא ציין כי האמריקנים רואים את פעילות ישראל למניעת התבססות איראנית בסוריה כמעשה של הגנה עצמית. "בכל פעם שאיראן העבירה נשק לתוך סוריה, ישראל תקפה - ומבחינתנו מדובר באקט של הגנה עצמית. גם אנחנו הגבנו פעמיים בסוריה אחרי המתקפה הכימית. אנחנו מודאגים מהאפשרות שאסד ישתמש בנשק כימי שוב ואנחנו מקווים שזה לא יקרה. אם המשטר הסורי יעשה את הטעות הזאת שוב - אנחנו נפעל נגדם".

הוא התייחס לדברי נשיא ארה"ב הלילה לפיהם, "ישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה יותר במשא ומתן עם הפלסטינים כי היא זכתה בדבר גדול מאוד - ההכרה האמריקנית בירושלים כבירתה והעברת השגרירות".

"הנשיא אמר שהעברת השגרירות אינה קובעת את עתידה של ירושלים וגם ציין שזה לא היה חלק מהסכם או עסקה עתידית אלא נועד להוריד את הדרישה הראשונית מהשולחן", הגיב בולטון.

לדבריו, "היינו מצפים שהפלסטינים יאמרו 'לא קיבלנו את ירושלים, בוא ננסה לקבל משהו אחר. אבל הקיצוניים לא מאפשרים את זה. הנשיא הוא איש של עסקאות וברור לו שהפלסטינים בסופו של דבר ירצו משהו בתמורה".

"אני חושב שהנקודה האמיתית היא שהנשיא עשה את הדבר הנכון כשהעביר את השגרירות לירושלים והכניס מימד של ריאליות למשא ומתן המדיני", דברי בולטון.

בולטון התייחס גם לפרסומים האחרונים בנוגע למועד בו תפורסם התוכנית המדינית של הממשל. הוא ציין כי היתה התקדמות בעבודה על 'תוכנית המאה' אך הוא הבהיר שהיא טרם הושלמה ואין עדיין החלטה או ידיעה מתי תוצג.