בלילה ובשקט מופתי:
כך מצניחים מאות לוחמים על אדמת אויב

לוחמי גדוד 101 צנחו בשמי הלילה אל 'שטח האויב' המדומה, והוכיחו את יכולתם להיות כוח מפתיע ומשמעותי במערכה הבאה. צפו

מיכאל אוריה, אתר צה"ל , י"א באלול תשע"ח

יותר משישה עשורים חלפו מאז הצניחה המבצעית האחרונה שלהם, אבל כוחות חטיבת הצנחנים ממש לא נחים על זרי הדפנה, ודואגים לשמור על כשירותם האווירית בכל זמן נתון.

במהלך השבועות האחרונים נמצאת החטיבה האדומה בעיצומו של אימון ארוך ומאתגר, במהלכו הלוחמים מתרגלים את כל קשת התרחישים שבהם הם עשויים להיתקל בשעת קרב.

כחלק מהאימון, גדוד 101, אותו גדוד שאף ביצע את אחת משתי הצניחות המבצעיות היחידות בהיסטוריה של צה"ל, תירחש בתרגיל מאתגר במיוחד צניחה של מאות לוחמים באישון לילה לתוך שדה הקרב, שם הצנחנים יידרשו להתעשת במהרה מהנחיתה ולפשוט על יעדי האויב.

"התרגיל הזה מהווה נקודת שיא בתהליך לשמירת הכשירות המבצעית בעולם הצניחה", מבהיר מפקד הגדוד, סא"ל מורדי וייס. "נכון שהצניחה האחרונה שביצע צה"ל התרחשה לפני שנים רבות, אבל בהסתכלות על צבאות אחרים בעולם - כולל מעצמות כמו ארה"ב - מדובר ביכולת מבצעית שמתרגלים כל הזמן, ואף עושים בה שימוש גם בשדה הקרב המודרני. צבא כמו צה"ל מחויב לשמור על היכולת הזאת, מתוך הבנה שביום מן הימים ייתכן ונדרש לבצע בה שימוש שעשוי להתגלות כמכריע".

צילום: דובר צה"ל

אגרוף התקפי ומכריע נגד האויב

רק לפני פחות משלושה חודשים המריאה פלוגת צנחנים לפולין במטרה להשתתף יחד עם צבאות רבים בעולם בתרגיל רחב היקפים, כעוד צעד לשיפור יכולות הצניחה של החטיבה. גם במהלכו בוצעה צניחה לילית של אלפי לוחמים לעבר מטרה עוינת על הקרקע.

בנוסף, דאגו בחטיבה לצרף לתרגיל גם צוות למידה, שנועד להתרשם ולהתעשר מטכניקות הלחימה של הצבאות השונים, ולהפיק מהם לקחים כאן אצלנו. "קיבלנו כלים שיסייעו לנו לשפר את הטכניקה בעת הצניחה עצמה, וגם למדנו איך לאגד במהירות את הצונחים בעת הגעתם לקרקע, וכיצד לעבור מצניחה ללחימה באופן מיידי כדי ליצור אגרוף התקפי ומכריע נגד האויב", הוא מדגיש.

אך מהשיח שעלה עם הלוחמים שהשתתפו בתרגיל, ניכר שהלמידה בין הצבאות הייתה הדדית. "לקחנו הרבה מהניסיון של הצבאות שהשתתפו באימון", מציין סא"ל וייס, "לצד זאת, גם הם למדו מאיתנו, והוכחנו שצה"ל ממש לא נמצא מאחור בכל הנוגע לעולם הצניחה".

"בהסתכלות עתידית, היכולת לצנוח לשטח האויב בשעת קרב היא הרחבה משמעותית בארסנל העומד לרשות הלוחמים שלנו ולצבא כולו בזמן מערכה", מוסיף סא"ל וייס. "מעבר לזה, בשנים האחרונות הציוד, הטכנולוגיה ותורת הלחימה שלנו התחדשו והשתדרגו. אומנם לא ניתן להרחיב יותר מדי על היכולות שהוספנו, אבל אפשר להיות בטוחים שהצניחה תהיה חשאית, משפיעה ועוצמתית הרבה יותר אם נדרש לבצע אותה בזמן אמת".

צנחנים
צילום: דובר צה"ל

להילחם ב-360 מעלות

מעבר לשימור יכולות הצניחה, סא"ל וייס גם מדגיש שהחוויה של להיות תלוי בין שמיים וארץ ובחושך מוחלט, מחזקת משמעותית את אופיו של הלוחם. "כמפקד בחטיבה, אני מנסה להנחיל ללוחמים שלי את מהות הצנחן, שהיא מבחינתי לדעת להתמודד עם כל אתגר מבצעי בכל מקום ובכל תנאי, גם כשנקודת ההתחלה של הקרב לא תמיד ברורה", הוא מדגיש.

"צנחן צריך להיות ערוך להילחם ב-360 מעלות - גם אם הוא מגיע אל האויב קרקעית וגם אם הוא נוחת מהשמיים. חווית הצניחה מצריכה אומץ לב, קור רוח, רמה מקצועית גבוהה - והתכונות האלה הן שיאפשרו לנו להילחם ולנצח את האויב במפגש פנים מול פנים".

סא"ל וייס מחדד שאותם קווי האופי שהוא דורש מלוחם בחטיבת הצנחנים אכן באים לידי ביטוי במהלך השבועות האחרונים, בהם הוקפצו הכוחות מספר פעמים לרצועת עזה בשל ההתחממות בגזרה: "במעבר בין שגרת האימון למצב הכוננות אליו נדרשנו, נתקלתי מחדש ביכולות מאוד גבוהות של הלוחמים, שידעו לתרגם את האתגרים המנטליים איתם התמודדו באימון, ישירות לזירה המבצעית אליה נקראנו".

"בסוף, אנחנו מתאמנים ומתרגלים את היכולות שלנו בשביל הרגעים האלה", הוא מסכם, "צה"ל כולו, וחטיבת הצנחנים בפרט, חייבים להיות בשיא המוכנות ללחימה בכל זמן. רק בזכות זה נוכל להגיע במהירות האפשרית לכל גזרה, לעמוד על המשמר ולהיות מוכנים לכל פקודה - גם אם נידרש להגיע מהשמיים".

צנחנים
צילום: דובר צה"ל