בנימין שיינברג
בנימין שיינברג צילום: עצמי

נסעתם לאחרונה ברכב? חגרתם את הילדים במושב האחורי? יפה מאוד. עכשיו תנסו להיזכר איך אתם נסעתם בתור ילדים. רובנו לא חגרנו מאחורה, במכוניות רבות בכלל לא היו חגורות במושב האחורי.

אז מה קרה שהיום זה כל כך מובן מאליו? השינוי התודעתי הזה לא התרחש במקרה. מישהו החליט שהנושא הזה מספיק חשוב והשקיע בו כסף וכוח אדם כדי לשנות את התודעה. הקמפיין הזה אכן הצליח, וגם מי שלא זוכר את הסיסמאות "חגור גם מאחור" או "מדליק מי שמקליק ראשון" מוצא עצמו חוגר באופן אוטומטי.

הדוגמא הזו כמו דוגמאות נוספות (מחזור בקבוקים למשל) מראה ששינוי תודעתי הוא אפשרי אך אינו קורה במקרה. בדרך כלל עומד מאחוריו גוף גדול ועתיר תקציבים שהחליט להתגייס למטרה.

עכשיו תחשבו על הנושאים הבאים: גיוס נשים לצה"ל, לגיטימציה ללהט"בים, ערעור מעמד הרבנות הראשית בפרט והסמכות הרבנית בכלל, יחס סלחני כלפי הרפורמים. עד לפני עשרים שנה היו כל אלה מחוץ לתחום בציבור הדתי. מה קרה שפתאום הם הפכו ללגיטימים? גם כאן, לא במקרה.

האם זה רק בגלל מספר גופים ואנשים טובים שעוסקים בתחומים אלו? הרי יש גם לא מעט ארגונים שמקדמים אג'נדה הפוכה.

מה גרם לאג'נדה ליברלית רדיקלית לקנות מקום משמעותי כל כך בליבו של הציבור הדתי? ארגון גדול ורב תקציבים שהחליט לקדם אותם בכל הכוח. מתברר שרבים מהארגונים הללו מקבלים רוח גבית מהקרן החדשה לישראל. כפי שהתפרסם במחקר שערך לאחרונה ארגון חותם, הקרן החדשה מממנת בסכומים גבוהים מגוון עמותות בציבור הדתי שמתאימות לאג'נדה שלה, ביניהן נאמני תורה ועבודה, קולך, מבוי סתום ועוד.

המטרה של הקרן החדשה ברורה. במסגרת המאמץ שלה לפורר את הזהות היהודית של המדינה היא גילתה שהרבה יותר קל לפרק את תפיסת העולם היהודית מבפנים מאשר מבחוץ.

האם זה אומר שכל אנשי העמותות הללו הם 'שתולים' של הקרן החדשה? בודאי שלא. רובם ככולם ציונים דתיים שמאמינים באמת בדרכם ומנסים לקדם אותה. אבל דיון פנים מגזרי שכזה ראוי לו להישאר בתוך גבולות המגזר, בקרב אנשים שהמכנה המשותף שלהם הוא רצון לכוון לשם שמיים. התערבות של מימון חיצוני על ידי ארגון שודאי אינו שואף לאמת האלוקית אלא לפירוק שלה, הוא שבירת כללי המשחק והשפעה לא הגונה על השיח.

הרי כולנו מתקוממים כנגד המעורבות של האיחוד האירופי בויכוח הפוליטי הישראלי משום שברור שהאינטרסים שלו שונים משלנו. באותה מידה לא נוכל לקבל מעורבות של הקרן החדשה בשיח על דרכי עבודת ה'. את הדיון הזה ננהל בכוחות עצמנו, מתוך הכוחות הבריאים של כל הנאמנים לדבר אלוקים חיים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו