הרב פירון תובע את 'חותם'

הרב שי פירון תובע את ארגון 'חותם' לדין תורה בעקבות הסרטון שפורסם נגדו. הדיין יהיה נשיא הארגון, הרב יעקב אריאל.

יאיר שרקי , י"ב באלול תשע"ח

הרב שי פירון
הרב שי פירון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הסרטון של פורום חותם נגד אישים וארגונים בציונות הדתית שמקבלים לכאורה כספים מהקרן החדשה הציף השבוע סוגיה עקרונית חשובה אך במחיר סגנוני כבד. השפעתם של ארגונים בעלי אינטרס על הציונות הדתית והחברה הישראלית בכלל היא אכן נושא ראוי ומטריד, אבל השיטה שבחרו בחותם היתה אגרסיבית ואישית במיוחד.

רבות כבר נכתב על האג'נדה של הקרן החדשה, בין השאר בעקבות קמפיין אגרסיבי אחר מבית היוצר של "אם תרצו" כנגד אישי שמאל, אבל צריך לזכור שהקרן לא המציאה את השיטה. גורמים עתירי ממון, מהארץ ומחו"ל, מנסים להשפיע על המציאות ולעצב אותה. גם חותם וארגונים חשובים אחרים מהצד החרד"לי או הימני יותר של המפה ניזונים מתרומות, לעיתים אפילו מחו"ל. המוניטין של הקרן הופך את המימון כשלעצמו לכזה שמעורר סימני שאלה אבל לא די בהם כדי לפסול ארגון או אדם. אלא שווה לדון לגופן של עמדות ואג'נדות, והציונות הדתית כידוע רחבה ומרובת מחלוקות לגיטימיות. (ויכוח דומה, עם כל ההבדלים הדרושים, התקיים בין פוסקי הלכה חשובים בשאלת קבלת כספים מנוצרים אוונגליסטיים). העמדות הליברליות בציונות הדתית לא נולדו עם קבלת המימון מהקרן החדשה ולא יחלפו עם הפסקת מימון כזה. יש להן שורש ונימוקים סדורים, שניתן בהחלט לחלוט עליהם אבל רצוי שלא לזלזל, כמו שראוי לא לזלזל בעמדות השמרניות יותר.

מי שהופתע למצוא את עצמו על הכוונת של חותם, מלבד "נאמני תורה ועבודה" וארגוני נשים שונים היה הרב שי פירון. שר החינוך לשעבר מטעם "יש עתיד" שלפני יותר מ-10 שנים קיבל פרס מהקרן החדשה על פועלו לשילוב בעלי מוגבלויות. ועמותת "הכל חינוך" בה היה שותף בכיר ואף קיבל ממנה משכורת זכתה לתרומות מהקרן. לדבריו, אף אחד לא בא לבקש את תגובתו קודם לכן או לברר איתו את הפרטים, הנוגעים ברובם לתרומות מלפני כעשור, לעמותה שפעילותה הופסקה לפני ארבע שנים ולכן הוא החליט לפנות למנכ"ל ארגון חותם הרב עמיטל בראלי בבקשה לערוך דין תורה. "הסרטון והחוברת רצופים שקרים ואי דיוקים. אין בפרסומים אלה אמת ויש בהם פגיעה, הלבנת פנים והוצאת שם רע" כתב וגם הציע שאת הפיצוי הנדרש בסך מיליון ש"ח יפנו למלגות לבני ובנות הציונות הדתית החפצים בלימוד תורה.

לרב פירון היה גם רעיון מעניין למי שישפוט בין הצדדים: לא אחר מהנשיא של "חותם" הרב יעקב אריאל, שאותו הוא הגדיר "מורי ורבי". התקשרתי לרב אריאל לברר האם אישר, מתוקף היותו נשיא הפורום, את הקמפיין החריף. בשיחה התברר שהרב לא צפה בסרטון קודם הפצתו אלא רק לאחר שהופץ לכלל הציבור. הוא פרט באריכות את עמדתו בדבר הבעייתיות שבקבלת כספים מהקרן החדשה אבל גם ציין שחלק ממי שלקחו את הכספים למטרות טובות לכאורה, כנראה לא הבינו שהם כלי משחק בידי תורמים מתוחכמים יותר. לייתר הדברים שאמר בנוגע לקמפיין וסגנונו ביקש הרב שלא לתת פומבי, אלא להסתפק בכך שהקמפיין האישי שפורסם הוא "לא בידיעתו ועל דעתו". השאר כבר יתברר בדין תורה.