זעם מוסלמי בצרפת
זעם מוסלמי בצרפת צילום: istock

מעל 250 אינטלקטואלים, פוליטיקאים ואמנים צרפתים, ובהם נשיא צרפת לשעבר סרקוזי, ראש הממשלה לשעבר, מנואל ואלס, והזמר הנודע שארל אזנבור, חתמו על עצומה נגד האנטישמיות החדשה שמפיץ האסלאם הקיצוני בצרפת.

על פי דיווח של חוקרי מכון ממר"י בעצומה נכתב כי האסלאם הקיצוני מפיץאנטישמיות חדשה שמובילה לרצח יהודים בצרפת בשנים האחרונות, וכי באזור פריז בלבד נאלצו כ-50,000 יהודים לעבור מבתיהם כי חשו מאוימים על רקע יהדותם – דבר המהווה "טיהור אתני שקט." אי לכך, דרשו חותמי העצומהמהממסד הדתי האסלאמי לבטל את תוקפם של פסוקי קוראן המעודדים אלימות נגד לא מוסלמים, כשם שהכנסייה הקתולית התנערה מתכנים דתיים אנטישמיים במהלך המאה ה-20.

ההחלטה לכתיבת העצומה ופרסומה בכלי תקשורת מובילים התקבלה כחודש וחצי לאחר שמיריי קנול, יהודייה צרפתיה ניצולת שואה בת 85, נרצחה בדירתה שבפריס בדקירות סכין, וכשנה לאחר שיהודיה נוספת, שרה חלימי בת ה-65, הוכתה למוות בפריס.

על פי הדיווח לא רק אנשי רוח נוצרים ויהודים חתומים על העצומה אלא גם אישים מוסלמים כמו הסופר האלג'יראי, בו עלאם סנסאל, המופתי של קהילת איי קומורו בצרפת, מוחמד עלי קאסם, האמאם של מסגד דראנסי הנמצא בפרברי פריז, חסן שלגומי, והבלוגר הפלסטיני וליד אל-חוסייני.

כצפוי, עורר פרסום העצומה זעם בקרב הקהילייה המוסלמית בצרפת ומנהיגיה. חוקרי ממר"י מדווחים כי הממסד הדתי המוסלמי דחה את דרישת העצומה והאשים את חותמיה בבורות, בגזענות ובעידוד אסלאמופוביה.

בלטו בהתנגדותם לעצומה אנשי הממסד הדתי במצרים, ובראשו מוסד אל-אזהר, אשר טענו כי חותמי העצומה לא מבינים נכון את פסוקי הקוראן המוזכרים וכי מדובר בפסוקים המדברים על הגנה עצמית. לדבריהם, בקוראן יש פסוקי שלום ולא מלחמה ואין בו עידוד אלימות. שיח' אל-אזהר, אחמד אל-טיב אף טען כי דרישות העצומה מהוות "עזות מצח נגד קודשי הזולת וזו אחת הסיבות העיקריות לטרור". סגנו, עבאס שומאן, הצהיר כי אין לבטל ולו אות אחת בקוראן וקרא לחותמי העצומה "ללכת לעזאזל". שיח'ים נוספים ממוסד הפסיקה ההלכתית במצרים תקפו גם הם את העצומה וחותמיה.

בעיתונות הערבית התפרסמו מאמרים שיצאו בחריפות נגד העצומה וחותמיה. כמה כותבים אף השתמשו בטיעונים אנטישמיים, בהסבירם כי היהודים בצרפת מבקשים לעוות באמצעות העצומה את תדמית האסלאם והיו אף שטענו כי זהו המשך של מלחמות הצלבנים באסלאם, רק באמצעים אחרים. אחרים טענו כי מדובר במזימה נגד האסלאם והזהירו כי הדבר עלול להוביל למלחמת דת ולהתנגשות ערבית-יהודית.