החקלאים מתריעים: נעתור לבג"ץ

חקלאי פתחת ניצנה דורשים לעצור את ייבוא העגבניות מטורקיה."העגבניות המיובאות מללא פיקוח ובקרה מהוות סכנה לבריאות הצרכנים"

ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ח

החקלאים מאיימים בפנייה לבג"ץ.
החקלאים מאיימים בפנייה לבג"ץ.
צילום: דוברות מועצת רמת נגב

בפניה לפני הגשת עתירה לבג"ץ שהעבירו היום (חמישי) חקלאי פתחת ניצנה באמצעות משרד עו"ד שביט, בר און, גלאון, צין, ויתקון ושות' לשרי האוצר, החקלאות והכלכלה, דורשים החקלאים מגבול מצרים הם דרושים לעצור את ייבוא העגבניות לארץ.

זאת כל עוד מתקיימת הפרה חוזרת ונשנית של תקנות הגנת הצומח.

במכתב טוענים החקלאים כי בימים אלו הם "נמצאים בפני קטסטרוםה של ממש, הנובעת מייבוא פרוע, לא מבוקר ולא מפוקח של עגבניות, אשר נגועות בוירוסים וחשודות במחלות המהוות סכנה לבריאות הצרכנים".

במכתב ההתראה מציינים החקלאים מספר רב של עבירות על החוק, אשר להן נותנת הממשלה חסות בכך שמאשרת את המשך הייבוא, ובינן היעדר פיקוח על שימוש בהורמונים וחומרי הדברה, היעדר בדיקות מיקרוביאליות לאיתור חיידקים, וירוסים ומחלות אשר יכולים להדביק את הגידולים החקלאיים בישראל ולגרום לנזק בלתי הפיך לחקלאות המקומית.

במכתב מציינים כי "מוכנסות למדינת ישראל עגבניות המיובאות מתורכיה, כלל לא עוברות בדיקה כלשהי, וזאת מטעמים של היעדר כוח אדם לביצוע הפיקוח על הייבוא. ברור כי מחסור בכוח אדם אינו יכול לשמש תירוץ להפקרת החובה להגנת הצומח ואזרחי מדינת ישראל, וודאי שאינו יכול להצדיק הפרה של הוראת דין" טוענים בחקלאים, ומסכמים את פניתם בדרישה "לעצור לאלתר ייבוא של עגבניות שאינן עוברות בדיקות כמפורט בתקנות".

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, אמר כי "בנוסף לסכנה הבריאותית בייבוא ירקות ללא פיקוח כנדרש בחוק, הרי שככל שנפגעים החקלאים - נפגעת יכולת ייצור המזון בישראל. בטווח הארוך אנחנו מייבאים יותר, אבל המחירים רק עולים כתוצאה מנטישת חקלאים מקומיים. ועל מי אנו שמים את יהבנו? על תוצרת מתורקיה של ארדואן, שהחקלאים בה אינם נדרשים לעמוד בתקנים המחמירים שחקלאי ישראל עומדים בהם".